roland harmonike

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: roland harmonike

Post od petar3petar »

tvrtko28 napisao:Petar3petar ja te nisam izvrijeđao a mnogi su rabili epitete za rolanda kao smeće...
Tako kad govorimo o pojedinim temama malo više objektivnosti!
Sa tvojom konstatacijom da je to klavijatura u obliku harmonike već sam se složio ali
isto tako tvrdim da je to odličan instrument!
g. Tvrtko, nisam rekao da ste me Vi izvrijeđali, več netko!?

Nitko ne tvrdi da to nekom drugom ne može biti odličan instrument i izuzetno svrsishodan, uostalom svatko voli nešto pa ko voli nek izvoli, no ćinjenica je da je to sint. uobličen u lik harmonike.

Ja pamtim nešto duže nego veći broj diskutanata i zapamtio sam kao djete elektonske harmonike marke Hohner na elektronske cijevi. Bile su izuzetno skupe i za obićne smrtnike nedodirljive. Zatim su došle modernije verzije Hohner WOX, Cordawox, Farfisa, Excelsior, Crucianelli ......
To je bilo krajem 60. i tokom 70. godina. U to su se vrijeme radile i klasične harmonike poznatih marki.
Danas te klasične harmonike imaju izuzetno visoke cijene(Scandalli Super VI, S. Soprani Artist VI, Hohner GOLA, ....) dok spomenute elektronke nameju ama baš nikakvu vrijednost. NULA! Možete ih dobiti zabadava samo da ih vlasniku izneste iz kuće.
Isto će se dogoditi i sa Rolandom i sličnim harmonikama.
One u stvari ruše cijenu same sebi. Kada izađe novi model, cijena prethodnom drastično pada kao i svoj elektronici i tehnici uopće.
"Svaka sila za vremena" no klasika nema alternative!
Kod klasičnih harmonika to nije slučaj!
Korisnikov avatar
skylionM
120 basova
120 basova
Postovi: 142
Pridružio se: 08 Apr 2013, 23:56
Kontakt:

Re: roland harmonike

Post od skylionM »

Evo sedim pola sata, čitam postove i razmišljam da li da se uključim u demokratsku polemiku :-)
S obzirom da je polemika bila prekinuta u finom tonu i otpočela ponovo mojim postom kojim sam hteo da pozdravim majstora Gorana Vorgića (vratite se dve strane nazad, pa ćete videti post sa youtube snimkom svirke sa Rolandom), obećavam da u ovoj temi više neću postovati, ali još samo da iznesem svoje mišljenje:

1. Momci, kolege i drugari, raspravljati i porediti Roland sintisajzer u obliku harmonike i pravu harmoniku je kao raspravljati o tome da li neko od slatkiša više voli čokoladu ili kiseo kupus :-)!! Nadam se da razumete...poređenje baba i žaba.
E sada, da li neko smatra da sam ovim što sam napisao uvredio čokoladu ili kiseo kupus???? Ajd, malo razmislite :zbunjen: (ne Vi gospodine Petre, Vi ste sve veoma lepo obrazložili :-) )
Evo da objasnim: onaj ko smatra da je kiseo kupus slatkiš, taj definitivno vređa čokoladu, ali ima li takvog? Znači, u par reči: niko nikoga ovde ne vređa zato što voli jedno ili drugo, a opet dolazi do neke polemike. I to je upravo zbog toga što se porede stvari koje se ne mogu porediti jer su različite kategorije, pobogu!!!
Što se mene lično tiče, već sam se izjasnio da superiorku ne bih menjao za 5 Rolanda, ali stvarno iskreno, voleo bih da imam i Rolanda i dobar softver, slatko bih se sa njim igrao. Zato sam i podelio link sa youtuba, gde se čuju mogućnosti Rolanda, ali i mogućnosti obične harmonike, jer Roland ne bi onako zvučao da ga ne svira majstor koji odlično vlada bas stranom, eto....

2. Gospodine Petre, jako mi se sviđa Vaš post (ovaj pre mog) vezan za ovu temu, praktično ste izneli i moje mišljenje :pozdrav:

3. Ne dirajte mi Alibabu, ne znam čoveka lično, ali pod utiskom sam da je dobar momak koji voli harmoniku, samo je brz na rečima i emocijama i nije diplomata...pa ne moramo svi da se držimo diplomatskog tona, jeste da se preterano žesti kad je u pitanju ova tematika.
Ako si pročitao i razumeo Alibaba ono što sam napisao pod tačkom 1., onda ćeš shvatiti da se žestiš bez potrebe :-), a to dovodi do toga da upotrebiš reči koje mogu da uvrede drugog učesnika diskusije....

4. Dakle, rezime: bespredmetno je porediti elektronsku i pravu harmoniku, stoga onaj ko voli harmoniku i tako se izjasni, svojim stavom ne bi trebao da vređa onog ko voli elektronsku harmoniku, ali i obratno, onaj ko voli elektronske harmonike ne bi se trebao truditi ovim drugima da dokaže da je elektronska u bilo kom smislu superiornija, ili da je svrstava u isti red instrumenata sa pravom harmonikom! Ali, kad krene polemika, upada se u začarani krug......

Eto, kako reče Julije Cezar "veni vidi vici" ili kako reče čiča od 75 god "meni vidi visi", :lol: ja rekoh i sad odoh na spavanje. Budite mi zdravo i veselo, pa idite malo u deo foruma snimci forumaša, ima tamo lepe muzike :svirac:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: roland harmonike

Post od alibaba40 »

Hvala SkylionM na podrsci , ali mene niko ne dira nego malo me napadaju, ali nema veze , ja sam samo citirao ono sto su mi ti ljudi rekli to jest poznati Harmonikasi i majstori koji imaju svoje servise ja ih ne bih ovdje imenovao iz vise razloga.Nisam dobar harmonikas, nisam dobar muzicar, nisam nikada drzao Rolanda na grudima,iz tih razloga sam isao od vrata do vrata i raspitivao se o takvim harmonikama , znaci isao sam kod ljudi koje imaju svoje skole,da napomenem nisam na prostorima ex yuge zivim vani gdje je izbor veliki i dobio sam jako lose odgovore to jest SMECE koje meni pripisuju.Oni su uptrijebili tu rijec smece koju sam ja samo prenio ovdje na forum i zbog koje sam ja bio izresetan od pojedinaca.Ti si u svom postu super sve obrazlozio., I ja bi je daleko od toga volio imati za igracku, ali porediti elektroniku sa akustikom suvisno je o tome debatisati jer neki ljudi ocitu ne razlikuju ta dva pojma.Pozdrav
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: roland harmonike

Post od srks69 »

Ama bez potrebe se prepirete, roland harmonika je ipak harmonika, ali je ne treba porediti sa klasičnom. Nisam imao priliku svirati na njoj ali sam slušao na youtube-u i meni to sasvim dobro zvuči.
Kako tehnologija napreduje tako je i ona osmišljena da što bolje dočara svirku. Dok možete ubaciti boju zvuka koju hoćete pa i pratnju na basovima ona je ipak malo naprednija i kompletnija ali isto tako sa klasičnom se sajedinite i u nekim momentima postaje deo duše i emocija po raznim osnovama. To što ona gubi na vrednosti je isto kao i sa ostalom tehnikom, npr. i mobilni telefon menjate dok vam baterija ne oslabi a ne zato što je pohaban.
Klasika je klasika a elektronika pokušaj, ali završava posao.
Po mom , možda nekompetentnom mišljenju, na tim harmonikama slabiji harmonikaši se ne bi baš proslavili jer većina nikad ne nauči levu stranu da odsvira u potpunosti.
Zašto ne reći da je to ipak sintisajzer na ramenima na kojemu se može dosta bolje i lakše svirati nego li na klasičnom sintisajzeru.
Molio bih neke od ljubitelja Roland harmonika da nam na podforumu "snimci forumaša " odsviraju po nešto, mislim da bi to bilo sasvim ok.
Eto ja toliko, malo da spustimo loptu i deca ovo čitaju.

Ovim zaključavam temu :pozdrav: xe xe :ijuju:
Sad će me webmaestro :affraid: ... :svirac:.. katapultirati.
Okrenimo na svirku, slabo nešto svirate, samo pišete :zbunjen: bre.
Korisnikov avatar
skylionM
120 basova
120 basova
Postovi: 142
Pridružio se: 08 Apr 2013, 23:56
Kontakt:

Re: roland harmonike

Post od skylionM »

alibaba40 napisao:Hvala SkylionM na podrsci , ali mene niko ne dira nego malo me napadaju, ali nema veze , ja sam samo citirao ono sto su mi ti ljudi rekli to jest poznati Harmonikasi i majstori koji imaju svoje servise ja ih ne bih ovdje imenovao iz vise razloga.Nisam dobar harmonikas, nisam dobar muzicar, nisam nikada drzao Rolanda na grudima,iz tih razloga sam isao od vrata do vrata i raspitivao se o takvim harmonikama , znaci isao sam kod ljudi koje imaju svoje skole,da napomenem nisam na prostorima ex yuge zivim vani gdje je izbor veliki i dobio sam jako lose odgovore to jest SMECE koje meni pripisuju.Oni su uptrijebili tu rijec smece koju sam ja samo prenio ovdje na forum i zbog koje sam ja bio izresetan od pojedinaca.Ti si u svom postu super sve obrazlozio., I ja bi je daleko od toga volio imati za igracku, ali porediti elektroniku sa akustikom suvisno je o tome debatisati jer neki ljudi ocitu ne razlikuju ta dva pojma.Pozdrav
E pa moram da prekršim obećanje da bih dobrom Alibabi odgovorio:

Prijatelju, reč "smeće" je ono što vređa ljude koji sviraju ovakav elektronski instrument, i to sam prjatelju pokušao da ti kažem! Jednostavno nije diplomatski! Isto kada bi neko ko svira isključivo elektronske harmonike tebi rekao da je tvoja Dallapa smeće (iako to nema blage veze sa istinom, ali može biti nečije ubeđenje ;))...ne bi ti bilo prijatno da to čuješ, tj. pročitaš. Razumi me molim te, stvarno mislim da si mnogo "cool lik", da se tako mladalački izrazim :) , samo hoću da ukažem na to kakav osećaj to može da stvori kod nekog sa kim komuniciraš ovde u pisanoj formi....

Kada bih želeo, recimo, ovo je samo hipotetički, mogao bih da navedem razloge zašto bi neko rekao za Rolanda da je "smeće", od tih autoriteta koje si obilazio. Evo, na primer, to može da kaže neki dobar majstor klasičnih harmonika koji je iznerviran što zbog elektronske harmonike ima manje posla, jer se mnogi tezgaroši okreću elektronici da bi lakše svirali tezge, (običan narod koji nije zaljubljenik u harmonike ne može da napravi razliku između zvuka, tako da je za tezgu svejedno, dok god liči na harmoniku). Taj recimo majstor, koji je zaista dobar majstor, najviše posla je i imao od tezgaroša, jer se na tezgi najviše akaju harmonike. Od nas zaljubljenika i amatera nema posla za njega jer mi u harmonike ne ulažemo...i tako, taj majstor ima sve manje posla i normalno je da kaže da je Roland smeće.
Ovo je sve hipotetički, hoću da ti objasnim koliko je razloga i motiva zašto neko može za Roland da kaže da je smeće....

Znači, možeš to da kažeš suptilnije.

Evo, moje najiskrenije mišljenje je da Roland nije smeće, to je elektronski instrument koji ima svoje mogućnosti, karakteristike, itd..jednostavno, klavijatura koja izgleda kao harmonika. Ne može se reći da je svaka klavijatura smeće, to je tehnologija koja ima svoju publiku i ljude koji to vole i kojima klavijature život znače (bilo da su u obliku klavira ili harmonike)....ali to je komercijala. I klavijature i elektronska harmonika se najbolje prodaju onima koji žive od tezge i muzike. Čak i kada vrhunski muzičar svira na elektronskom instrumentu, to radi da bi demonstrirao njegove mogućnosti, i možda zato što je dobio neko sponzorstvo od proizvođača, itd...
Ali, ne verujem da bi i jedan ozbiljan muzičar, recimo pijanista voleo da drži koncert na Rolandovoj klavijaturi umesto na pravom koncertnom klaviru. Isto tako, ja bih Roland harmoniku slušao zbog znatiželje i razonode, a kada bih voleo da čujem pravi akustični zvuk koji mi prija, pustio bih Pavketa ili bih uzeo svoju superiorku2. Naglasio sam akustični, jer Roland može da svira samo preko zvučnika i na struju, a klasična harmonika ima svoj meh, svoje piskove i fasene i svoj sopstveni zvuk!!

Znači, moje mišljenje je, i konačno završavam: elektronska harmonika nije smeće, nego korisan instrument koji ima svoje karakteristike i ne bih se bunio da ga imam u kući za zanimaciju. Prava (klasična, akustična, kako god, ali JEDNA JEDINA) harmonika je instrument koji volim i koga ne bih menjao ni za kakvu elektroniku, ali za to nema ni potrebe 8-)

Tebe Alibaba puno pozdravljam i stvarno te razumem, jer neko ko iz duše ne voli harmoniku ne bi trošio svoje vreme i živce ovde na forumu, uostalom kao i ja....

Ajd, pozz svima, odjavljujem se iz ove teme
Korisnikov avatar
skylionM
120 basova
120 basova
Postovi: 142
Pridružio se: 08 Apr 2013, 23:56
Kontakt:

Re: roland harmonike

Post od skylionM »

srks69 napisao:Ama bez potrebe se prepirete, roland harmonika je ipak harmonika, ali je ne treba porediti sa klasičnom. Nisam imao priliku svirati na njoj ali sam slušao na youtube-u i meni to sasvim dobro zvuči.
Kako tehnologija napreduje tako je i ona osmišljena da što bolje dočara svirku. Dok možete ubaciti boju zvuka koju hoćete pa i pratnju na basovima ona je ipak malo naprednija i kompletnija ali isto tako sa klasičnom se sajedinite i u nekim momentima postaje deo duše i emocija po raznim osnovama. To što ona gubi na vrednosti je isto kao i sa ostalom tehnikom, npr. i mobilni telefon menjate dok vam baterija ne oslabi a ne zato što je pohaban.
Klasika je klasika a elektronika pokušaj, ali završava posao.
Po mom , možda nekompetentnom mišljenju, na tim harmonikama slabiji harmonikaši se ne bi baš proslavili jer većina nikad ne nauči levu stranu da odsvira u potpunosti.
Zašto ne reći da je to ipak sintisajzer na ramenima na kojemu se može dosta bolje i lakše svirati nego li na klasičnom sintisajzeru.
Molio bih neke od ljubitelja Roland harmonika da nam na podforumu "snimci forumaša " odsviraju po nešto, mislim da bi to bilo sasvim ok.
Eto ja toliko, malo da spustimo loptu i deca ovo čitaju.

Ovim zaključavam temu :pozdrav: xe xe :ijuju:
Sad će me webmaestro :affraid: ... :svirac:.. katapultirati.
Okrenimo na svirku, slabo nešto svirate, samo pišete :zbunjen: bre.
Izvini Srks, nisam video da si "zaključao" temu, jer sam kucao svoj post :lol:
Super si ga napisao, ajd sad svi na svirku!
p.s. ja snimio već devetu stvar, ima li koga da će kupiti moj CD kad i ako ga budem izdao :roll: ?? Ako nećete, moraću da ga poklanjam.... 8-)
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: roland harmonike

Post od Webmaestro »

Sigurno će se naći kupci za CD. Na kraju krajeva, kad Aca Lukas može disk da prodaje uz prašak, možeš i ti da probaš neku varijantu da muziku daješ kao lek za srce ili slično :svirac:


Da se vratim na temu Roland accordion:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WF5uYk9b-14[/youtube]
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: roland harmonike

Post od dugmetarac78 »

Evo da nekažu ljudi da sam Rolandomrzac i da imam nešto protiv te sprave, snimak sa tezge, i kako to zvuči na svirci, što mislim da većinu nas u stvari i zanima, kako se uklapa u orkestar na narodnim veseljima.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Bu62rtBG4Ig[/youtube]
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: roland harmonike

Post od dugmetarac78 »

Jel zna neko kako se zove ova melodija odmah napočetku pa do 0:19 sek
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tOBcrNT-vl4[/youtube]
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: roland harmonike

Post od alibaba40 »

Eto vidi se iz prilozenog suszdrzacu se svakih komentara.................................................. :affraid:
Odgovori