Kako napraviti harmoniku

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Dragi drugari forumasi

Nekada davno, pre oko 40 god. sam par godina ucio da sviram harmoniku. Prva harmonika mi je bila klavirna Weltmaister 80 bas. Posle 3-4 god igrom slucaja kupim novu Guerrini prof 4. dugmetaru, i eto zla ..... Sve sto sam naucio ode u propast pa jovo nanovo :(

Vremenom sam kao nesto malo i naucio onako ... samouk ..... a kasnije zbog krize, ratova i svega sto je uticalo morao sam da je prodam.

Kako dodjose ove srednje godine (56) tako sam se prisetio tih lepih dana i resih da napravim sebi jednu lepu harmonikicu a to bi mogao da podelim i sa Vama. Koga zanima pratice.... koga ne nece :)

Obzirom da se bavim i elektronikom i mehanikom odluka je pala da prva harmonika koju cu raditi bude dugmetara pomesana sa elektronikom i to:

- Prim sto blize klasicnom sistema 2+2 sa sto meksim tipkama,

- U primu dodata elektronika, odnosno semplovani tonovi koji mogu da idu kao 5,6,7 .... boja pored onih 2+2 sa posebnom regulacojim jacine,

- Bas strana ce biti cista elektronika sa tonovima u sebi, pojacalom, zvucnicima, baterijama i sve sto ide za samostalno sviranje bar 8 sati neprekidno.

- Obzirom da ce biti puno mogucnosti u izboru boja, jacina i kojecega prisiljen sam da stavim i displej na desnu stranu gore tako da sve bitne stvari za svirku budu pregledne i jasne.

- Bas dugmici na osecaj da budu sto slicniji redovnoj harmonici. Mislim ono ... tvrdoca i osecaj pod rukom.

- Dinamika povezana za meh tako da elektronika ima punu kontrolu jacine iskljucivo mehom.

- Mogucnost da se potpuno iskljuce faseni u desnoj ruci ... za nocno vezbanje .... (ostaje samo elektronika u obe ruke.)

Eto ...... to bi bilo ono sto sam zamislio za pocetak. Pretpostavljam da cu u letu kako tece gradnja, menjati neke segmente odnosno prilagodjavati trenutnim uslovima i novim saznanjima.

Znaci..... Nisam majstor za harmonike, nisam stolar, nisam muzicar ..... al... kad sve volim :)

Ovo bi trebalo da se dobije na kraju.... priblizno jel ....

Slika

Kao za pocetak, desni polukorpus je radjen od lipe. Obzirom da ocekujem dosta prepravki u projektu, mozda nesto i ne uspe ... radim sve po 2 komada. Znaci Lipa, upasovani uglovi, uvinklano sa viskovima po 2-3 mm i ostavljeno da se susi par dana....

Slika


Sledeci je bio Grif. Sto manji i lakshi ..... sa limovima za srednju dasku, gornji, donji ..... Ove Aluminijumske limove cu za probu dati na eloksazu. Crna polirana.... Ako ne uspe to onda ide ono klasika presvlacenje celuloidom...

Slika

Pa onda ovo, komplet desni polukorpus, nedovrsen naravno ....

Slika
Slika

Da ne budem preobiman za prvi put..... Tu sam opet ovih dana sa novim fotkama. Trenutno radim levi polukorpus pa cu njega objaviti za dan dva ....
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Zaboravih reci da sam dugo pravio MIDI interfejse za "Audio Centar GRBIC", a jednu bas stranu sam ozvucio na ovaj nacin za Radojka Stojkovica iz Arilja. Odusevljen je prepravkom.
Saradjujem i sa legendom - starim majstorom, Miodragom Bajicem iz Cacka.
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Bokic »

Svaka cast.
Lepo izgleda.
Zelim ti da budes prezadovoljan rezultatom. :-)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Koca »

Pa ovo je veoma hrabro i lepo obzirom da niste majsor za harmonike. Ali sigurno ste nesto dosad morali odraditi kako tonski tako tehnicki da bi se usudili na ovaj radikalan poduhvat. Sigurno znate da ima bezbroj caka oko stelovanja i finisiranja harmonike. Bilo kako bilo lepo je sto hocete svaki korak podeliti sa forumasima i zelim vam da je zavrsite onako kako ste zamislili. Pozdrav. :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od petar3petar »

Velik trud i umjeće uz puno dodatnih idjea.
Sve ostalo je suvišno govoriti.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od dane servis »

Sve pohvale od mene Zivicu,vidi se da ti ova struka ne manjka.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Danas sam uradio grubi deo Bas polukorpusa.

Slika

Sve ide malo sporije zato sto moram predvideti puno toga, od baterija do konektora, zvuznika, bas reflex boksa itd ....

Par fotki da se priblizno vidi nacin rada. Sutra ide obrada spolja i bas bi trebao da dobije pravu formu. Sutra ostatak.

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Ne znam sta se desava ali fotke nece da se prikazu. Uredno sam ih zakacio kao i ranije. Molio bi administratora da izbrise prethodni post da ne bude dupliran kao i da proveri da li je sa uploadom sve ok.

pozz.
Korisnikov avatar
Administrator
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 142
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od Administrator »

Popravio sam tagove za slike u tvom postu. Potrebno je izmedju "Img" taga da se postavi link koji direktno vodi do slike, a taj link se dobija ovako:
kada uploaduješ sliku na odredjeni sajt i dobiješ stranicu gde je slika - desni klik na sliku - Open image in new tab (ili tome slično, zavisi od pregledača) i dobiješ link poput ovog: http://i1054.photobucket.com/albums/s49 ... 63f0d2.jpg
U svakom slučaju, ukoliko ne ide ja sam tu pa ću da popravim kako bi slike bile vidljive ;)

Još jednom sve pohvale za izuzetan rad :pozdrav:
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Kako napraviti harmoniku

Post od zzivic »

Hvala adminu na podrsci kao i na sredjivanju posta.

Danas je na redu obrada spolja i ako stignem bas patos.... Sve sto uradim bice postovano.

pozz
Odgovori