Cudnovato zvuci - pomoc

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Cudnovato zvuci - pomoc

Post od prestovivo »

Dobar dan svima, novi sam clan.
Imam jednu molbu.
Ako bi neko mogao da mi pomogne da rijesim problem, neka napise ovdje, hvala svima unaprijed.
Naime, u maloj kabini nekoliko tonova zvuci drugacije nego sto bi trebalo.
Harmonika je 2+2, u stimu je.
Radi se o najdubljem tonu cis, zatim dis, e, gis.
Ovi tonovi zvuce pribliznije sopranu, nego maloj kabini.
Ovo je prisutno i na otvaranje i na zatvaranje mjeha.
Ostali monoglasni registri zvuce kako treba u svim tonovima, takodje i ostali tonovi u maloj kabini.

Moze li neko pomoci :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od petar3petar »

Poštovanje.
Mislim da to neće ići ovako na spiku odnosno opis problema.
Potrebno je harmoniku pregledati "u živo".
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od prestovivo »

Profesore, hvala na odgovoru.
Problem je sto smo daleko, ja sam u Bosni.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od Koca »

Ima li razlike u snazi na tim tonovima koji kazes vise podsecaju na sopran nego na klarinet? Ima li mozda prizvuk sustanja vazduha? Kako je dihtovanje na istim? Nista nisi detaljno objasnio pa nemozemo gledati u pasulj da vidimo, no neverujem da je nesto ozbiljinje. Koja je harmonika u pitanju 2+2? Ima li i na basonu razlike bas na rim istim tonovima? Slikaj unutrasnju fasenu u kabini sa strane gde su manji tonovi i to gornji deo...
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od petar3petar »

Svako opisivanje problema vrlo često navede na krivi trag, stoga mislim da je najbolje da je odvezeš kod najbližeg majstora da je otvori te da vidi o ćemu se radi.
Može biti sve od navedenog a može biti i nešto sasvim deseto.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od prestovivo »

Koca napisao:Ima li razlike u snazi na tim tonovima koji kazes vise podsecaju na sopran nego na klarinet? Ima li mozda prizvuk sustanja vazduha? Kako je dihtovanje na istim? Nista nisi detaljno objasnio pa nemozemo gledati u pasulj da vidimo, no neverujem da je nesto ozbiljinje. Koja je harmonika u pitanju 2+2? Ima li i na basonu razlike bas na rim istim tonovima? Slikaj unutrasnju fasenu u kabini sa strane gde su manji tonovi i to gornji deo...
- Nema razlike u snazi na tim tonovima
- Nema prizvuka vazduha
- Dihtacija je kao i na ostalim, dobra
- Da, 2+2 je u pitanju
- Na basson je sve u redu, samo clarinet je problem

Radi se o tome da imam osjecaj kao da su tonovi blizi zvuku sopran registra, nego male kabine. Imaju prizvuk u sebi koji im daje svjetliju boju tona. Kad se odsvira npr c-d-c-d-c-d, a zatim cis-d-cis-d itd, primjeti se da je taj cis drugaciji, kao da je iz drugog registra. naravno, to nije cisti sopran, ali je svjetliji i isto se desava i na narednom tonu dis, e, gis.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od petar3petar »

Zbog položaja tonova na fasenima polutonovi, koji su na unutarnjem fasenu, imaju drugačiju boju tona od onih tonova koji su na prvom fasenu. Neznatno je ali se pažljivim slušanjem može uočiti.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od Koca »

Interesantan kviz! Ima Ivane i jedno E koje bi trebalo da je u prvoj faseni mada jos ne znam koja je harmonika a ostali polutonovi su OK. Sta otvara boju tona? Zinuta kozica, veca dubina dirke (korak klapne), veliki zazor perc,a fali kozica... Mozda nesto od ovoga dize vregvenciju pa se stice takav utisak, ko ce sad to znati bez slike ili sto kazete mora pregled uzivo sa cime se slazem. Kako rade druze na tihom sviranju?

Ja sam na mojoj Sonoli imao sledeci slucaj: Najvisi Gis (Gis4) sa ukljucenim basonom (automat zatvara ostala 3 glasa) pri jacem zatvaranju meha i bez pritiska dirki proizvodi Gis 5 tj ton za oktavu vis,i kao da je klarinet ili sopran ali su zatvoreni automatom. Obzirom da sam imao drugih problema (viljuska i nesto vise pojedine crne dirke) skinuo sam klavijaturu i slozio i problem je nestao i jos uvek se pitam kako je gis 4 proizveo zvuk gis 5 u basonu da li je mogao da se transformise ili je automat negde pustio sopran ili klarinet iako su zatvoreni????????? :zbunjen:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od Koca »

U pitanju je bila viljuska G3 koja je bila lomljena pa sam je morao celu menjati jer je pustala vazduh ali ne i ton, da ne bude zabune da je Gis4.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Cudnovato zvuci - pomoc

Post od petar3petar »

Koliko vidim Prestovivo nije napisao o kojoj se harmonici radi, stoga se ne može tvrditi da je i E ton na fasenu sa polutonovima.
Ni kod Guerrinija najdublji E ton nije sa polutonovima.
Ako se radi o Weltmeisteru onda su najčešće C i B(H) tonovi na fasenu s polutonovima. Nešto slično sam našao i na dalapi Supermaestro koju sam servisirao nedavno.
Budući da ne znamo o kojemu se instrumentu radi jedostavno možemo samo "naklapati" a mislim da nas "ništa ne bi spasilo" jedino pregled u živo.
Odgovori