Materijali harmonika?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Materijali harmonika?

Post od alibaba40 »

kompozitor napisao:
alibaba40 napisao:Prave Harmoike koje su nekada bile kvalitetne pravile su se od ruzinog drveta cudno ali istinito :svirac:
To je, u stvari, palisander.

Ja imam dve Harmonike od pre 2. sv. rata. Mislim da su pravljene od javora i smreke, ali nisam siguran.

Ne znam zasto ljudi daju hiljade evra za instrumente od sperploce, bukve i plastike?! Mogu imati basa, mogu biti glasne, ali ne mogu imati lep zvuk.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Materijali harmonika?

Post od alibaba40 »

Prijatelju lijepo si to rekao ali takvih Harmonika je jako tesko naci a jos teze prepoznati :zbunjen:
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Materijali harmonika?

Post od kompozitor »

alibaba40 napisao:Prijatelju lijepo si to rekao ali takvih Harmonika je jako tesko naci a jos teze prepoznati :zbunjen:
Ja sam poceo svirati harmoniku pre par nedelja, inace sviram gitaru. Pa cu napisati kako je izgledala potraga za instrumentom, iako je je u pitanju gitara, mozda se moze primeniti i n potragu za harmonikom?

Kad sam hteo kupiti sebi gitaru, prosao sam SVE muzicke prodavnice od Subotice do Beograda, i bio sam platiti bilo koju cenu, pod uslovom da mi se instrument svidi ZVUCNO. Nije mi se svideo zvucno ni jedan, a bas su bili lepi na oko. Od pravog drveta sam naisao samo na 4 gitare, od 1000 do 4400 evra, zvucno nista narocito, jedna je bila solidna, jedna nabudzena, jedna je bila simpaticna, ali ne vrede ni 1/4 cene. Bilo je vise gitara od spra + drvo, a bilo je onih za koje su napisali da je drvo, a nije (razlicite sare sa spoljne i unutrasnje strane ledja i stranica).

Onda sam kupio nekoliko majstorskih gitara od pre 80 - 100 godina, sve materijal 1. klase, neispravne, ili raspadnute, po ceni od 50 - 90 evra, platio majstoru da ih sredi, nacekao se, i mogu reci da nisam zadovoljan, nego sam prezadovoljan! Imaju toncinu, majstor ih je sredio pa su i tehnicki drage, mile, udobne & precizne. :ijuju:

Verovatno se na slican nacin moze doci do prave harmonike. Mislim one, koje ima toncinu, a nije na izgled nesto posebno. I to za neki skromniji novac. Za sada sam zadovoljan sa tim sto imam. Izvinjavam se ako je malo dalje od teme, ali mislim da moze koristiti. :oops:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Materijali harmonika?

Post od alibaba40 »

Sto se toga tice slazem se sa tobom u potpunosti ali gitara i harmonika malo su cijene razlicite,jer fakticki morao bi kupiti u najmanju ruku dvije harmonike da bi sastavio jednu kako treba, plus jos restauriranje, e to se ne isplati,cuj isplati se onom ko ima viska love ali danas nas je jako malo :zbunjen:
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Materijali harmonika?

Post od kompozitor »

Iskreno, nemam ideju sta bi tacno trebalo uraditi.

Verovatno treba uzeti jednu koja ima dobro drvo i koja je stara. I zadrzati drvo i tipke (posto su obicno sedefne, ili slonova kost, vrlo atraktivne na izgled), a sve ostalo promeniti, meh, tonove, mehanizam... I sve staviti prvoklasno.

Mislim da bi bilo pametno zadrzati jedan fasen sa starim tonovima, radi stimunga.

Staviti nove kaiseve i jastuk, ispolirati...

Verovatno ne bi bilo skuplje od 600 - 800 evra. Verovatno da bi svirala odlicno, ali bi ton bio dosta drugaciji.

To su samo pretpostavke, nisam isprobao u praksi.
Odgovori