Vertikalna kabina, Barikole

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:
kompozitor napisao:Ali nema vajde zaklucivati na osnovu telefonskog snimka.
U potpunosti se slažem.
Nema vajde zaključivati preko bilo kojeg medija osim u živo.
Što se tiće izvedbe, mislim da je Delicija bar korak ispred nje.
I duplo jeftinija.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od Koca »

Pa sad crvene su mozda jeftinije ali crne "bolje sviraju" pa su i one tu negde zavisi od stanja. Mislim da 500e za 2+2 harmoniku nije mnogo ako je u dobrom stanju. Delicia ima lepu desnu stranu ali basovi su slabiji, vosak je uglavno krt kao i kod vecine niskobudzetnih harmonika, pa neki tonovi cudno zvrce pa se vracamo na temu o kojoj sam vec pisao da nisu kozice problem tj. plasticne trake nego vosak. Takav vosak se mora zameniti . Klavijaturu bi trebalo preraditi, da bi bila laksa za svirku, pa eto razlike izmedju tih od 250e i 500e.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

Nije problem u vosku.
Jednako je skup i onaj krhki i onaj trajniji vosak. On se zamjeni i to reletivno jeftino i vozi dalje. Stvar je u aditivima koji se u vosak stavljaju u neznatnim količinama. Jednostavno nmu fali maziva.
Tehnika izvedbe kod delicije i nije tako liša, međutim materijal izrade radilica te svih plastičnih dijelova tastaure je jako loš.
Najobičniji polietilen od ćega se rade i žlićice za kavu.
Kod njih ne samo da puca vosak već pucaju i ti plastični segmenti u sklopu dirki.
Aluminij je prića za sebe. Savija se kako hočeš, užasno je podatan, a čvrstoće ni trunke tako da se uslijed rada pigaju radilice.
Jednostavno tastatra i bas mehanika su jako loše.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:Aluminij je prića za sebe. Savija se kako hočeš, užasno je podatan, a čvrstoće ni trunke tako da se uslijed rada pigaju radilice. Jednostavno tastatra i bas mehanika su jako loše.
Drugim recima, nista od delicije.

Jedna stvar me veoma zanima, a o njoj nije bilo reci na forumu, a ni na drugim mestima (trazio sam i nista), a to je kvalitet, izrada, materijal tonova od pre 2. sv. rata, na starim harmonikama, koje se danas vrlo malo cene, a za moj ukus imaju odlican ton u srednjim tonovima, sto je vrlo zahvalno za orkestar ili studio. :svirac: :harmonikas: :laie: :violinista:

Zna li neko nesto o tome? Bila bi bas zanimljiva i korisna informacija. :zbunjen:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

kompozitor napisao:danas vrlo malo cene, a za moj ukus imaju odlican ton u srednjim tonovima, sto je vrlo zahvalno za orkestar ili studio
Vrlo je teško govoriti o tome, možemo samo naklapati.
Standardi izrade harmonika su ustanovljeni baš u to vrijeme no najbolje harmonike proizvodile su se krajem 50. i početkom 60. godina.
Ako ste primjetili neke stare hohnerice proizvedene između dva svijetska rata imali su poseban lepršav zvuk tremola. To se može uočiti gledajući stare filmove. Danas nema harmonika sa takvom ljepotom tremola.
Te harmonike imaju tonove kojima je baza antimon (Sb) a ne aluminij (Al), i to daje drugu boju zvuka.
Antimon je znatno teži, ima veču gustoću. Gustoća aluminija je 2,679 g/mL a antimon 6.697 g//mL. Da se u 4. glasnu harmoniku sa 5. glasnim basom ugrade tonovi od antimona bila bi barem za 1 kg teža pa se vjerojatno iz tog razloga odustalo od takve podloge za tonove i već odavno se tako ne rade.
Aluminij je kao baza korišten oduvjke i zadržao se do danas.
Očigledno je praksa pokazala da su tonovi sa aluminijskom bazom određenog sastava najpovoljniji.
Termička obrada čelika je prića za sebe pa kada se sve uzme u obzir, uvjek su ispadale i bolje i lošije harmonike u istoj kalasi.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

petar3petar napisao:
kompozitor napisao:Standardi izrade harmonika su ustanovljeni baš u to vrijeme no najbolje harmonike proizvodile su se krajem 50. i početkom 60. godina.
Primetio sam da su neki honeri iz '50 bas dobro svirali, sto me je iznenadilo, obicne, jeftinije harmonike, zvuk mrak (mislim da su bili modeli Tango 3m, i Atalntik 3), bas lep ton, topao i jasan, slican tonu od pre 2 rata, ali u necemu drugaciji.
petar3petar napisao:Ako ste primjetili neke stare hohnerice proizvedene između dva svijetska rata imali su poseban lepršav zvuk tremola. To se može uočiti gledajući stare filmove. Danas nema harmonika sa takvom ljepotom tremola. Te harmonike imaju tonove kojima je baza antimon (Sb) a ne aluminij (Al), i to daje drugu boju zvuka.
Imam Tango V i Tanago II, iz '30. Tango II ima stim na 440 Hz, a Tango V je niza, oko 434, tako nesto. Tango II je sva od sedefa i, osim sto bas dobro svira, i vrlo lepo izgleda. Meni se licno ne svidja taj tremolo, ali dobro zvuci i radi posao na snimku, ima nekog sarma. Ako budem imao love, uzecu jos par komada predratnih, dobro ocuvanih. Znaju biti u neocekivano dobrom stanju, mada sam video i par krseva.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

Slažem se s time.
Ne postoji ljepši tremolo od toga što su imale te harmonike.
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od kompozitor »

Pre neki dan sam svirao starog Honera, bez oznaka, 120 basova, verovatno je troglasna, ima 3 registra ukupno, dve poluge sa strane. Osim tremola ima i jedan ravan registar! Steta sto su kozice bile, generalno, u losem stanju, verovatno od vlage. Ko zna koliko bi to izaslo da se sredi...

Koje su, po Vasem misljenju, bile najkvalitetnije harmonike (modeli) pre 2. rata?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od petar3petar »

O tome je vrlo teško govoriti.
Imao sam prilike u rukama imati dosta Hohnerica a i talijanskih harmonika uglavnom bez kabine.
Od svih njih najviše mi se svidio jedan Excelsior iz mislim 1925. godine rađen u americi sa utisnutim datumom proizvodnje.
Bila je troglasna bez kabine a došla mi je na servis prije 6-7-8 godina.
Još je i sada na životu jer je bila u pristojnom stanju a rađena je u firmi Excelsior po posebnoj narudžbi za nekog harmonikaša ćije je ime bilo na njoj.
Registar mehanike u to vrijeme nisu bile razvijene kao danas pa su boje tona mijnjali tim polugama sa strane i boje tonova su bile ograničene. No uglavnom, bar one koje sam sreo, bile su koncipirane na tremolo.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Vertikalna kabina, Barikole

Post od DzoksySp »

Ja sam kod svog majstora svirao isto jednu Hohnericu, ne sećam se modela da li je verdi ili tango, 120 basova troglasna,sedef sive boje. Harmonika je strašno svirala, sjajan tremolo, baš kao iz starih filmova. A plaćena je 5000dinara, tj 40 eura.
Što se tiče ove ruske harmonike, ona je marke serenada, imao je sličnu naš čuveni član steela http://accordion-nt.spb.ru/ evo je na ovom linku.
Inače svirao sam takođe kod majstora kabinsku deliciju na kojoj je stavio dalapsku deklu jer je fabrička mnogo gušila. Harmonika jako dobro svira,bolju deliciju nisam imao prilike da čujem, ima lepu kabinu, nekim čudom su tonovi italijanski, nisu hohnerovi ili neki levi. Ali naravno mehanički je nikakva, klavijatura tvrda i nikakva :D
Odgovori