Klavijatura za totalne pocetnike

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Mateja
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 31 Okt 2016, 20:52

Klavijatura za totalne pocetnike

Post od Mateja »

Postovani nov sam na forumu i zaista volim harmoniku ali na svoju zalost ne mogu da je drzim niti sviram iz zdravstvenih razloga pa mi je prakticnije ucenje sviranja na klavijaturi ja to onako za sebe i svoju dusu obzirom da se mator konj neda nauciti (41 god jelte...) znam da nikada necu nauciti da sviram onako kako je bog rekao vec samo iskljucivo za sebe pa me kao pocetnika i verifikovanog duduka koji kao muzicar niti svira niti peva vec samo slusa muziku (vlasnik sam najruznijeg glasa u familiji)interesuje sledece... Kahm. Kahm. ..kako more. Da krenem najbolje vec sam nesto nabadao c- skalu i g- skalu pa kao bajagi sad i ne gledam dok sviram ( paganini bato koji je na moju zalost mislim bio violinista jel.) e sad ne razumem kako da sa tom ubogom skalom c ili g ili statijaznam pratim pesmu recimo ruzica ili vasa lagacki ili statijaznam ok naucim skale i sta sad??? Molio bih od srca nekog ko moze da pomogne kako krenuti kad naucim skale sta dalje ok c- dur c-d-e al vidim ima tu osim obrta ijos toga sto meni uz dosta fisa i cisa kasnije u opste ne lici na c d f ....skalu pa ima i neki major koji se mesa u sve prosto da covek pozali sto nije isao u vojnu skolu pa postao podpukovnik ja sam isao i samo sam pod porucnik invalid ranjen u stomak sa anginom pektoris i prezivljenim mozdanim i srcanim udarom al taj major ehm.. Dobro od prilike znam kako se grade skale al to treci i cetvrti sedmi i osmi pa polu tonovi totalno ne razumem dodati fis na g skali molim zaista nekakve osnove za pocetak kako bih mogao da pratim neku pesmu i jos kad mi mazu to se svira iz d dura. A??? Ok stisnem d dirku i sta sad ??? Znam duduk sam znam mozdani srcani udar sve to aman ljudi hocu da bar osnove naucim najmanje malene bilo kakve pa mi je svaka pomoc dobro dosla molim od srca i zaista iskreno da eto neko pomogne od samog pocetka kako se svira klavijatura znam da me hoce i demencija jer eto... Zivot stres 90-te godine znam da cu mozda zaboraviti imena mojih naj blizih ali molim od srca mali samo pomoci jer eto... Zelim da sviram bar pocetnicki kako bih sve to snimio i nekad zlu ne trebalo pustao svojima da vide kakav sam virtouz bio dok me nije stiglo
Svaka pomoc je dobro dosla dakle osnove ucenja klavijature pa posle kako se grade durovi iz lestvica kako bih pratio neke pop pesme hvala svima u napred i izvinjavam se na srceparajucem tekstu. Ko velim da se malo upoznamo a za one koji pomognu obecavam burek s pecurkama ( ja sam skupljao iste tu po sumi) i verujem da su ok
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od dugmetarac78 »

Pozdrav.
Prvenstveno je upoznati se sa osnovnim tonalitetima, (skalama) postoje takozvani Kvintni i kvartni krug. Iliti paralelni tonaliteti, kako ih još nazivamo.
Znači osnovno ...skala je niz od 8 tonova gde su polu-stepeni između 3 i 4 i 7i8 tona, NPR. CDE-FGAH-C, u G-dUru isto to, al počinje od tona
G.... GAH-CDEFiS-G Pa dolazi D-dur po istom šablonu..... Kvintni krug je C-G-D-A-E-H-Fis-Cis A kvartni F-b-Es-As... Tu su svih 12 tonaliteta, Znaci bitno da se kako sam već rekao upoznate sa tonalitetima, i osnovama teorije. I najbolje da bih vam pomogli, a ima puno ljudi koji su na ovom forumu voljni pomoći, da konkretno postavite, pitanje, i neko će sigurno odgovoriti. :pozdrav:
Mateja
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 31 Okt 2016, 20:52

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od Mateja »

Hvala na zaista brzom odgovoru mozda da uzmem neku literaturu za totalne pocetnike skale sam savladao e sad vidim ima mnogo toga obzirom da neznam kako bih pratio neku pesmu a da ne davim mnogo jer sam prirodno duduk a pun sam pitanja mozda je najbolja preporuka gde kupiti dobru literaturu za pocetnike na netu ima jedna dobra knjiga ali cinimi se samo 30 setak strana a u stvari ona ima nekih cinimi se 200 nebih pominjao autora jer neznam dali se to sme na forumu pa onda preporuka koja literatura i gde legalno kupiti i jos jednom hvala uz izvinjenje mozda je neko vec postavljao slicna pitanja
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od dugmetarac78 »

Konkretno sto se tice literature za klavijaturu, nisam bas upucen jer sam harmonikas, sviram i klavijature, al to sad nije tema. Uglavnom pored vezbanja skala, razlaganja trozvuka kroz dve oktave, sinhronizaciju leve i desne ruke, postoje stranice na internetu, gde su tekstovi pesama sa upisanim akordima koji se sviraju.
Mateja
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 31 Okt 2016, 20:52

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od Mateja »

Da na internetu sam video da postoje kvintni i kvartni krug koji sluze bas za to da ako je neko pocetnik kao ja ( ovde mislim na sebe iskljucivo duduk pocetnik) moze iskoristiti za gradnju akorda mislim da je za pocetak potrebno znati sledece prima1 sekunda2 terca3 kvarta4 kvinta5 .... Itd pa po kvintnom i kvartnom krugu graditi akorde molim boga da sam u pravu i da ne smaram previse misljenja sam da ako sam u pravu lako mozemo citati akorde opismeniti se svojevrsnom muzickom azbukom recimo zelimo da pratimo neku laksu pesmu rodices mi sina kralja kokaina ( pesma uzeta kao primer lakog pracenja nije licne prirode i afiniteta meni bi vise prijalo kad bi pesma glasila rodices mi ajfon + neki ferari al majka priroda se bas ne slaze samnom) lako je ako imamo na papiru procitati kroz kvintni- kvartni krug procitati koju dirku( dirke ) treba svirati kako bi mogli da pratimo pesmu??? E sada jesam li u pravu jer ako jesam!!!!! Bogovi muzickog olimpa stizem evo i mene ubogog zvacu se master bklaster dizaster bog bureka i kvantnog kruga ???
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od dugmetarac78 »

Pored kvintnog i kvartnog kruga, potrebno jevsavladati razlaganje trozvuka. Znaci....
Kvintakord CEG,
Sextakord EGC
Kvartsekstakord GCE i
Kvintakord ponovo. To je za C dur.
Onda kad imate napisane akorde za odredjenu pesmu, morate sami procenit koji (hvat), obrat, se svira u odredjenom delu, npr. Pise C-dur, e sad je na vama da procenite dali se uklapa kombinacija CEG ILI EGC ILI GCE itd.
Mateja
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 31 Okt 2016, 20:52

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od Mateja »

;) upravo sada radim kvintni i kvartni krug i sam sam ga nacrtao ko velim lakse ce uci u ovu ludu glavu ako krenem sam da crtam i pisem sve po redu nego da blenem ko tele u video i izvore sa interneta elem kvinta bi trebalo da su dur- ovi ili veseo ton (srecan rodjak kako bi neki rekli) a kvarta tuzan ton ( odnosno mol ili tuzan rodjak) dur ide kao kvinta i u pravcu kazaljke na satu pet tona od tona c je ton e i onda brojimo dva tona od c sledeci je ton g i tako redom pa ucimo obrte tih dur- ova u ovom slucaju c- dur bi bio c-e-g a obrti tih tonova ili u ovom slucaju obrti c- dura egc i gce??? Zaista je bitno ako je neko pocetnik kao ja i totalno muzicki ne obrazovan nacrta sebi kvintni- kvartni krug bice mu mnogo jasnija gradja dur ili mol tonova zasto kazem da nacrta a ne skine i odstampa zato sto ce se vise udubiti u celu problematiku i od pocetka dakle iz korena bolje shvatiti gradju dur ili mol zvuka tj tona a i nekako covek je posebno ponosan na licni rad i pecat onome sto uci ili gradi elem ja buduci duduk mislim da nema leba bez motike tj sedi zagrej stolicu pa iz korena polako mada buduci da se mator konj neda nauciti meni motika ne gine

Ps izvinjavam se zaista ako nekad brkam pojmove ton, dur,ili svasta nesto nije namerno volim muziku u dusi mi je do sada sam je samo slusao ne shvatajuci koliko je krvi i znoja potrebno da bih ja u kafani ili na nekom veselju eto veselio se dok neko izvodi magiju nadamnom i svojim prstima i znanjem virtouzno svirao meni coveku koji nije umeo da ceni niciji rad ni muku jos mi mnogo da platim a sve mi malo da popijem ovom prilikom moje iskreno izvinjenje svim onima koji su dodirom svojih prstiju ozivljavali mrtav instrument i svojim znanjem stvarali magiju meni i svima oko mene a mi eto nismo znali da cenimo to...
Sada kada je kod mene svasta nesto uzelo maha zelim eto... Da svojim prstima ozivim mrtav instrument predmet da dotaknem dirku i stvorim magiju zato postoje muzicari zar ne???( ja sam samo duduk u pokusaju al videcemo za 200-300 godinica bice od mene nesto)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od dugmetarac78 »

Opisao sam vam kvintni i kvartni krug, malo cu vas ispraviti, kvintni i kvartni krug su jedno, a dur-mol su druga prica. Znaci jos jednom...kvintni krug pocinje od C tona i zasniva se po sistemu, kvintnog (5-og) tona od osnovnog, a kvartni je opet po sistemu kvartnog ili 4-og tona, a pocinje od osnovnog tona F.
Kvintni ....C, pa peti ton=G pa od G peti=D pa peti = A itd...
Kvartni......F pa cetvrti =b ton, itd. Po istom sistemu.
Durske i molske skale su druga prica i razlikuju se po polozaju polustepena, jos uz to ima i tri vrste mol-ova, al o tom cemo na sledecem casu. Hehe :cool: :harmonikas:
Mateja
Nema harmoniku
Postovi: 10
Pridružio se: 31 Okt 2016, 20:52

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od Mateja »

Jupiiii !!! a izvinte profesore mogu tetki samo lek da odnesem oma se vracam ;)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klavijatura za totalne pocetnike

Post od dugmetarac78 »

:cool:
Odgovori