harmonike SIWA&figli

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Jaric_T_Zivadin

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Jaric_T_Zivadin »

Ne treba odmah misliti na ono najgore iako ne mogu ni tu mogucnost da iskljucim.
Mozda medju tim ljudima koji prodaju ima i onih koji iz nekog razloga zele da je zamene za Guerrini. Mozda su u takvom okruzenju da nailaze na neodobravanje okoline zbog toga sta pise na instrumentu.... Previse je ljudi koji ce jedino priznati za instrument i neku razdrndanu Guerrini u odnosu na npr neku ekstra Dallape. I kada svaki dan ljudi slusaju takve price, dojadi im... Postala je stvar statusa to sto ti pise na instrumentu i to govori koliko smo se olupali mentalno.
Nekada u nekim selima po Srbiji nisi mogao da sviras ako nemas DALLAPE harmoniku. Pa te jos pita jel imas i orlica na dekli. :ijuju:

Za stare modele Siwa znam da su i tada bile skupe, lepe, imale su dobre klavijature (koje nije on radio nego neko drugi), ali da su bile "kako koja". Nije bilo za njih cudno da pukne ton, za mnoge se govorilo da su "mutave". Bilo je i nekih sa kojima su vlasnici bili zadovoljni. Znam da Sasa Stanojevic jos uvek cuva svoju Siwu koju je osvojio u Sokobanji. I do skoro je svirao na njoj dok nije kupio Guerrini. Verujem da ni Tufegdzic posle toliko godina svoju ne bi zamenio da Guerrini nije stvar nekog statusa.
Drugar moj je probao sticajem okolnosti par starijih Siwa harmonika i sve su mu bile ok. Sa tufegdzicem je radio jednu tezgu u tom periodu i rekao mi da mu je harmonika radila predobro. Na jednoj staroj Siwa je pre godinu-dve presvirao celu tezgu i ima vrlo pozitivno misljenje o tom instrumentu. Cak mi je juce u razgovoru priznao da se misli da je mozda trebao da kupi bas taj instrument kada mu je bio ponudjen za 2500e. Iako ima retko dobar instrument pored kog mu ta siwa uopste i ne treba. Zakljucio je da je to u sustini bila dobra sampionka na kojoj pise sta pise, a sa nekom prihvatljivom cenom.

To su neke informacije "sa terena" u vezi tih harmonika. Za nove znam da su lagane, lakoradne harmonike, ali svako kog sam pitao za misljenje sumnja u njihovu pouzdanost i ne dopada im se ton.
Potrudicu se uskoro da probam neku novu Siwa, pa cu izneti svoje utiske.
Jaric_T_Zivadin

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Jaric_T_Zivadin »

Juce sam probao "novu" Siwa super quattro artist (dugmetarsku). Svirano je na njoj par godina... Potrudio se siwa da to izgleda lepo nema sta. harmonika je kompletna kopija starog prezidenta. Preslikao ga je skoro 1:1. Dihtacija harmonike ekstra. Klavijatura mi se nije dopala bas. Malo je bucnija i cuje se neki metalni zvuk kad radim gliseve. Mozda to nije kod svih nego samo kod ove, ali to bi trebalo sanirati kod nekog majstora. Tonski (binchi ton je u ovoj), odlicne performanse. Iskreno, ocekivao sam da to bude nesto mutavo sto cu ja lako da zagusim. .Ton se lepo javlja na najmanji pokret meha, a kad god sam pokusao da je zagusim cimanjem, seckanjem samo je jos jace svirala. Nisam nasao zamerku uz sav trud da je nadjem.
Nisam je probao na razglasu i dok to ne uradim necu imati kompletno misljenje o ovim harmonikama.

Ali nije me harmonika ni odusevila ni ostavila neki poseban utisak na mene. Jednostavno doziveo sam je kao dobar, utegnut instrument koji nije nista gori ni nista losiji od vecine guerrini harmonika. Naravno, pojele bi je neke azdaje od harmonika poput nekih izuzetnih prezidenta i sampionki na primer, ali te harmonike bi isto tako pojele i vecinu guerrini harmonika. Jedino jos ostaje pouzdanost i trajnost da se vidi, al to cemo valjda videti za 20-30god.
Mislim da u sustini to nije ni malo losa harmonika. Naprotiv. Moze lepo da se svira na njoj. Cena od 6500e za ovaj model je ipak dosta jaka i to je za mene veliki minus.
Odgovori