problem visokih tonova s picolo registrom

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

problem visokih tonova s picolo registrom

Post od magicyzy »

Lijep pozdrav svima!
na probu sam od kolegice dobio jednu Bugari Artist s melody basom. kako nisam nikakav expert za harmonike, prosao sam upute za kupnju polovne harmonike od webmaestra (odlicno napisano)
ono sto sam zapazio jeste da cca 10 visokih tonova (iza c3)pri pikolo registru kod sviranja s otvaranjem mjeha daju ton, dok kod sviranja s zatvaranjem mjeha ne daju skoro nikakav ili nikakav ton.

da li mi netko moze reci sto je razlog tome i koliko bi kostala reparatura istoga?

unaprijed se zahvaljujem na pomoci
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od ssokac »

Visokim pikolo tonovima dovoljan je i najmanji trun prljavstine da ne sviraju,najvjerojatije je to uzrok.
Ukoliko nisu puknuti popravak je vrlo jednostavan i ne preskup.
Tko ima smisla za preciznost i sam si to moze srediti.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od Koca »

Zaprljani tonovi! Cest slucaj je kod pikolica da ne rade jer je potrebno malo prljavstine da se zalepe perca, ako nisu pukli dovoljno je nekad samo da ih produvas. Posto su spoljna perca u pitanju ne moj duvati nego uvlaci vazduh. Ako vidis negde pola perca idi kod majstora jer je puklo. :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od petar3petar »

Prema napisanoj "dijagnozi" ne mora značiti da su perca pukla ili da su prljava.
Moguće je da je netko nešto"kemijao" po njima te da pera nisu u odgovarajućem položaju u odnosu na pločice.
Taj problam nečeš riješiti sam niti čišćenjem niti propuhivanjem.
Osim toga, ako su prljava i očistiš ih sigurno neće štimati sa ostalim tonovima s kojima sviraju u "paru".
Ovo je ipak posao za nekoga koji zna nešto više o toj problematici.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od magicyzy »

Hvala vam svima, jako ste mi pomogli. Za otkloniti ovaj problem potraziti cu strucnu pomoc majstora jer ja i fina mehanika smo dva razlicita para cipela. :D
Hvala vam jos jednom
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od magicyzy »

Nakon dugo razmisljanja, dogovaranja i bla bla bla, ja odlucio kupiti Bugari... (avatar)
Kolegica je odnijela harmoniku na ciscenje i nakon toga svi tonovi rade normalno.
Ima jos nekoliko sitnica za rjesiti, a i trebao bih sljedece godine generalku napraviti (novi vosak, stimanje...) :o
pa da sam miran do kraja zivota :jdishddf:
Ibro dirka
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 04 Jan 2016, 23:31

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od Ibro dirka »

Pozdrav.Imam jedan problem sa harmonikom pa bih molio cijenjene majstore da mi pojasne malo.Naime radi se o harmonici Guerrini prezident ORO dugmetarska 2005 god.koristim samo za tzv kucnu svirku 20 sati mjesecno.E sad problem je kad skupljam mijeh cuju se pikolo tonovi u najnizoj oktavi na onim registrima koji sadrze pikolo pa ma zanima da nije problem do ventila.primjetio sam kad duze sviram sa malo jacim povlacenjem mijeha 2do 3 sata to se bitno smanji ili nestane pa bih molio misljenje jel bi trebala vec na neki servis ili sto.Zahvaljujem....
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od restaurator »

Vankabinske klapne ne nalijezu na patos kako treba, tj, ostaju ostaju otvorene za oko neprimijetno, ali odvoljno da pikolice prosviravaju. Tipican problem kod Guerrini harmonika iz tog perioda. Treba nastelovati vankabinske klapne da zatvaraju rupe na patosu istovremeno sa kabinskim klapnama. To ti moze samo dobar majstor odraditi. Sam neces uspjeti. LP.
Ibro dirka
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 04 Jan 2016, 23:31

Re: problem visokih tonova s picolo registrom

Post od Ibro dirka »

Hvala na odgovoru...Idem kod majstora u dogledno vrijeme.Pozzzz
Odgovori