Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
beltunac
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 04 Sep 2018, 13:49

Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od beltunac »

Pozdrav svima, eto mene sa jednom dilemom a radi se o izboru mikrofona za moju harmoniku. Uopsteno da li je bolje da se opredelim za neku od letvi sto danas mnogi koriste ili je mozda bolji izbor ugradjeni mikrofoni u harmoniku? Kada se uporede ova dva tipa mikrofona sta je na kraju bolji izbor za sviranje tezgi?
Jaric_T_Zivadin

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od Jaric_T_Zivadin »

Letva! I ne razmisljaj se uopste za te mikrofone ispod dekle. Dao bi mnogo para, a ne bi dobio ni priblizno onome sto imas sa dobrom letvom.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od Webmaestro »

Moje iskustvo sa mikrofonima ugrađenim ispod dekle (a i na bas strani) je odlično. Doduše, ne sviram tezge već to koristim za koncerte i slične nastupe gde mi je veoma bitno da budu ozvučeni i basovi. Sa letvom na desnoj strani imao bih dodatnih peripetija da ozvučim lepo i basove. Takođe mi je bitan i estetski momenat pa prednost ugrađenim mikrofonima dajem i zbog toga što se ne vide. I opet, sve to zavisi kakvog su kvaliteta mikrofoni, a ima nešto i do majstora koji treba te mikrofone pedantno da ugradi ;) Tehnologija je danas mnogo napredovala i to nisu više oni mikrofoni što su ih fabrički ugrađivali u harmonike sedamdesetih godina :)
I još bih dodao: Ako većina svira sa "letvama" ne moram i ja. Ako većina svira Guerrini ne moram i ja... i tako dalje, i tako dalje... :D
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od alek »

Pa što se tiče ugradnje mikrofona ispod dekle, to radi mali broj majstora. Ja sam čuo da to radi samo jedan čovek u KV, za druge nisam ali verovatno postoji još neko ko to ugrađuje. I taj zahvat nije baš jeftin. Što se tiče letve, imaš ih od 100e pa na više, tako da letvu lakše možeš da prilagodiš budžetu.
Znači prednost letve je što ih ima puno na trištu i imaš ih od jeftinijih i tako dalje. Mana je ta, što je čovek lepo rekao, teško je letvom ozvučiti basove.
I ja sam u početku imao istu dilemu, ali sam se brzo odlučio za letvu :)
Jaric_T_Zivadin

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od Jaric_T_Zivadin »

Webmaestro ispravno je to rezonovanje samo u praksi su stvari mnogo drugacije pogotovo kad su tezge u pitanju. Mnogo faktora je tu u pitanju, a najjaci je to sto je veoma mali br ljudi koji umeju da podese svoju opremu i imaju iole muzicke kulture....
Mikrofoni koji se ugradjuju pod deklu su hvala Bogu odavno zamenjeni sa piezo elementima, sa kondenzatorskim electret i to sigurno moze da bude dobro za koncertne svirke, ali za druge stvari, "zanatske" nikako. "Pojeli" bi harmonikasa ostali sa snagom. Pogotovo violinisti, pa onda svi redom... Pojacanje bi bilo moguce do jedne granice, a onda pocinje pistanje, da "vuce" bass itd. Rezultat toga je: bol u ledjima, utrnulo rame i gomila sekiracije. Ne pricam napamet. Cak sam i sam probao slican sistem, a prisustvovao sam par puta kad se muce ljudi sa takvim sistemima. Jednom prilikom se jedna moja wl-184 bubica pokazala znatno superiornije u odnosu na sistem decka koji je dao lepe pare da mu se ugradi sistem pod deklu.
Ako tebi odgovara takav sistem iz razloga koje si naveo, to je onda ekstra. Ali za ljude koji rade tezge dobra letva je spas.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od alek »

U pravu ste @Jaric_T_Zivadin. Ne znam za violine, ali meni su problamatični nekulturni klavijaturisti. Ali protiv njih je lek samo Rolandova električna harmonika. Nisam je probao, ali kažu mi ljudi koji jesu. Uključi se u struju, nema mikrofonije i ne puca mu kičma u pokušaju da nadglasa klavijaturistu :shock:
beltunac
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 04 Sep 2018, 13:49

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od beltunac »

Hvala svima sto ste odgovorili na moje pitanje. Na osnovu sta meni treba i na budzet koji bih izdvojio mislim da cu se opredeliti za letvu. :svirac:
Jaric_T_Zivadin

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od Jaric_T_Zivadin »

e sad ako si se odlucio za letvu ide jedno veliko pitanje:"ciju letvu uzeti?" dobro se raspitaj, ne zuri pri kupovini i ne veruj bas u svaku pricu i preporuku (pa i u moju ako je bude), nego idi i probaj letvu pa vidi da li je to "to". I da... -Zapamti da ako je neko poznati proizvodjac ili se neka "zvezda" slika sa njegovom letvom,to ne znaci da nece probati da ti utrapi fals glave koje nabavljaju jeftino, a naplacuju papreno. Takodje kad neki strucnjak pocne da ti prica o nekakvom "laseru", budi svestan da taj pojma nema. Jer ogromna je razlika izmedju senzora i lasera (koji se svakako ne koristi u sklopu letve).

A sad, sa srecom :D :svirac:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Mikrofoni i je li bolja "letva" ili ugradjeni u harmoniku?

Post od alek »

Kako prepoznati koje su glave original a koje su kineske? Da li bi znao neko ko ima iskustva da objasni?
Odgovori