Harmonikasi i sujeta

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
Korisnikov avatar
Ulični_Muzičar
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 05 Sep 2018, 23:56

Harmonikasi i sujeta

Post od Ulični_Muzičar »

Zasto medju harmonikasima ima mnogo sujetnih i onih koji misle da su najbolji a nisu jer najbolji ne postoji, misle da sve znaju a ne znaju jer niko ne zna sve... ? Sta mislite zasto ima mnogo takvih?
Jaric_T_Zivadin

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Jaric_T_Zivadin »

Uh.... tesko pitanje. Mislim da ces dobito jako malo iskrenih odgovora.
Mislm da se sve svodi na kintu i na to da je svako neka "zvezda". Nema veze sto on vrti tri ciganske fraze i deset radnih forspila. Ako ima takav stav i ume malo da prica price, on ce tako ubediti njegove lokalce da je on stvarno majstor. A onda "renome" treba odrzavati, pa ne sme da se pojavi niko ko ce tri tona vise da odsvira. Tad moras da guras klinove u tockove da ga miniras na svaki moguci nacin da te ne izbruka pred selom, a uleteli su mu i na teritoriju gde je on alfa i omega... Sa takvim fenomenom sam se previse susretao.
Misljenja sam da su po tom pitanju najgori losi ili osrednji harmonikasi koji tezgare. E oni glume ludilo. A za one ostale, cak mi i logicno sto ima sujete.-Vezbas ceo zivot ko lud, trudis se, ulazes mnogo novca, vremena i da ne pricam sve kakva su to samoodricanja (to vec i znamo svi) bas zato da bi stvarno nesto znao i da ne bi bio promasena investicija ko neki strucnjaci, a onda dodje neko pa pokaze da i on nesto zna. Pa jos kad zna vise... :o :D E sad ne reagujemo svi isto. I ne umemo svi da se nosimo sa tom sujetom na isti nacin. Neko je ima manje-neko vise, a takodje sve zavisi od toga kakav je ko covek.
Sa tim bi se svi mnogo lakse nosili kada bi bili svestni svoje sujete, probali da je iskontrolisemo, kao i toga da bi trebalo da uzivamo u svom poslu, da se druzimo medjusobno i postujemo. A ne da se gledamo preko nisana, da se ponasamo ko kalasture i da nam bude bitna samo lova i status "zvezde" jer nas je selo izvikalo.
Uh... citam sta sam napisao i shvatim da nisam napisao nista. To je tek zagrebano. Mnogo su se muzicari pokvarili u globalu. Nekada je bilo tu mnogo vise dobrih i kvalitetnih ljudi.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od alek »

Sujeta nema nikakve veze sa harmonikašima. Sujetni su ljudi a ne harmonikaši. Sujeta postoji u svim sferama društva a ne samo među harmonikašima :) :) :)
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od cupavac »

alek napisao: 09 Okt 2018, 12:24 Sujeta nema nikakve veze sa harmonikašima. Sujetni su ljudi a ne harmonikaši. Sujeta postoji u svim sferama društva a ne samo među harmonikašima :) :) :)
Potpisujem!
Jaric_T_Zivadin

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Jaric_T_Zivadin »

U pravu ste vi momci, samo iz nekog razloga cesto se dogodi da je ona kod muzicara veoma izrazena.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Dallape 1960 »

Sujete ima svuda, pa i u muzickim krugovima, kod osrednjih muzicara me to ne iznenadjuje, navikao sam imao prilike i da vidim i da dozivim. Najjaci su mi komentanori tipa "Kemis svira lose uzivo, bolji je Borko" i slicne gluposti a 3 zivota fospil njegov ne moze da odvezba, a ne da iskomponuje. U tezgaroskom svetu to je vec svakodnevnicaa. Uvek sam se trudio da ispotujem kolege maksimalno da kad je moja deonica odsviram, kad treba da se povucem da otpratim, sad se nazalost svira svi odjednom i samo pljesti, to najbolje prolazi. Samozivost i nadmenost ume da me izludi i ono niko nikog ne cuje , ne sisa 2% nemas kontrolu sta sviras, a ne stajes, samo teraj. :-D Dinamika O.. Akustiku sam svirao mnogo puta i sa violinistom i klarinetom, i jacom i slabiom ritam sekcijim, kod mene mora svako svakog da cuje ili nema svirke. Uvek sam se trudio da ljude uvedem u posao i nacin rada na svojoj teritoriji jer po meni koliko je bitno da kako sviras toliko je bitno i kakav pristup imas kolegama i gostima. A ljudi koji me poznaju znaju da nisam zavidan, da sam uvek za dobro drustvo, dobar viski, dobru svirku, i dobru .. (znate na sta mislim) :svirac: :lol:
Jaric_T_Zivadin

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Jaric_T_Zivadin »

Dallape 1960, sve si ti lepoi tacno rekao, samo se za jedno ne slazem. -Izbaci viski i ubaci burbon il rakiju u listu, pa mozemo da pricamo. :D

Pozdrav!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Koca »

Pa znam da na takmicenjima se forsira i jedino prihvata tradicionalno narodno kolo i pesma koje jedino i znaju clanovi zirija jer tapkaju u mestu 40-50 godina pa svi obicno sviraju Pavkovica sto namam nista protiv cak je i Acin sin ove godine svirao njegovo kolo jer bilo sta da je od oca svirao ziriju bi bilo nepoznato. Znam da postoji sujeta i da se stara skola postuje ali da li je to muzicki napredak da generacije sviraju Tineta i Radojku procenimo sami. E sad porediti Borka i Kemisa je veoma interesantno poredjenje a po meni ne treba ih porediti jer Kemis ne moze biti Borko i obrnuto. Kemis je pre sve ga vrstan kompozitor sa velikim brojem pesama modernog stila sa teskim forspilima i pratnjom i po meni on treba da ostane to sto jeste - studio majsor i nema sta da trazi na svadbama jer postoje druge ekipe (Borko, Aca i dr.) koje tezgare naoruzana svime i svacime koje iskacu iz nekih muzickih stereotipa i sviraju muziku na svoj nacin sa puno improvizacija koji se u svakoj sekundi mnogo bolje snalaze od Kemisa ukrasavajuci i spajajuci pesme, kola, razne fraze i forspile. Iste te ekipe i nemaju puno ili cak nista od muzickih studijskih snimaka. Najbolji primer spajanja tezgi i studija za moj ukus je pokojni Mica Nikolic. Tako da smatram da postoje razni stilovi i svako ceni samo svoj stil, i eto te sujete, a rekao bih da je ta sujeta najvise izrazena kod starog kova koji se i ne trude da se pomaknu od stila pre 30-40godina i jos kada ih vidim sa notama onako nadmene ne znam sta bih radio.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Dallape 1960 »

Evo moram da se nadovezem na ovo sto Koca rece sujeta starog kova. Apsolutno se slazem, i krenuo sam o tome da pisem u svom postu, pa me prekidose neke privatne obaveze. Uf to isto ume da me izludi.. pa priznaj brate nekom momku kad svira jbt. Znas ono tako treba ko pre 40 god i nikako drugacije.. mora da se nadogradjuje i usavrsava. Pavkovic jeste vrh, i dinamicki savrsen, ali i on svira uvek jedno isto..
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Harmonikasi i sujeta

Post od Dallape 1960 »

Pored harmonike ta pojava prepotentnosti posebno je izrazena kod dojucerasnjih kafanskih pevaljki i pevaca koji su se kako tako dokopali raznih "strucnih" zirija pa sole li sole pamet klincima od kojih pojedini mogu da ih naprave pevanjem a ni sami ne umeju da pogode dva tona na skali nego vrhunski paraju usi..
Odgovori