Koja je Harmonika u pitanju

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Malimuzicar
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 06 Jan 2013, 00:00

Koja je Harmonika u pitanju

Post od Malimuzicar »

Pozdrav svima
izivin te ako sam u pogresnu rubriku postavio pitanje ,
naime radi se o sljedecem , nudi mi se harmonika na slikama navodno je Scandalli uz to moram da kazem da je Njemac prodaje ,ali sam skeptican sto na njoj nemam nikakvog natpisa, navod je harmonika pregledana od starne Servisa i kao vrlo dobra ocjenjena.Ima Casotto

https://imageshack.com/a/img923/5931/K2hDj0.jpg
https://imageshack.com/a/img923/3093/UbB70f.jpg
https://imageshack.com/a/img923/5302/MzenpB.jpg
Bane87
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Sep 2018, 18:17

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od Bane87 »

Cini mi se da je u pitanju Borsini,
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od sampionce »

Ni blizu Skandaliju a ni Borsiniju! Ni blizu! Ni tonski ni mehanicki.

To su genericke harmonike koje su se radile po Castelfidardu u vise razlicitih radionica negde krajem 80-ih godina. Imaju svakva imena, Foema, Aquila, itd. Imao sam jdnu takvu. Zvuk - osrednji. Na internetu necete naci bas nikakve podatke o njima.

Cena - plafon 1600-1800€ ako si bas raspolozen da platis toliko!
Malimuzicar
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 06 Jan 2013, 00:00

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od Malimuzicar »

Danas sam sa jednim serviserom harmonika razgovarao , on kaze da ovdje radi o ORA Harmonici
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od sampionce »

Na osnovu cega je dosao do tog zakljucka?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od sampionce »

Ukoliko i jeste ORA, onda su to harmonike radjene za alpsku muziku, austrijski proizvodjac. Mozes naci podatke o tome na internetu.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od Bata Kanda 73 »

Tačno je da su harmonike rađene od raznih delova i od strane različitih majstora! Majstor radi kod Guerrinija ili Scandallija i makne neke delove a onda tamo sklopi neku harmoničicu. Ali da tonski nisu dobre to ne stoji...koliko si "takvih" harmonika sampionce probao? Verovatno ni jednu! Ako misliš da svira samo ono na čemu piše Guerrini,Dallape,Bugari,Pigini...varaš se. Drugo je ako razmišljaš da je nekad dalje pustiš onda je natpis bitan.
Eto, ja sam probao tri "takve" harmonike...sve su bile vrhunske!!! Prva je sve unutra imala kao Scandalli ,čak su faseni bili žigosani,spoljašnost je bila drugačija, druga kao Guerrini, a treća Foema (koja je u mom vlasništvu) mehanički je nešto između Guerrini i Scandalli, zvučno slično Supiti i Scandalli...,sva je urađena od mahagonija a dirke od orahovine...umetničko delo od drveta i nekog majstora. Po proceni majstora oko 70 g.proizvodnja.
Kad je razvučem...bajka od tona i cele harmonike i baš me z...šta piše na njoj. Naravno da natpis nisam skanjao niti ću.
I to možda i jeste šansa da se za normalan novac dođe do dobre hermonike jer su preprodavci i lopovi tooliko podigli cene i originalima i stolarskim budževinama da je to samo za šlogiranje. Veliki pozdrav svima...posle dužeg vremena!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od sampionce »

Кандо, добродошао назад након дужег времена!

Изненадићеш се, али сам потпуно сагласан са твојим коментаром.
Пробао сам поприличан број тих, генеричких хармоника. Углавном су биле... онако (као што сам и написао раније), али неке су биле... сам врх - и што се тиче израде, и звука, и општег утиска. Права мала ремек-дела!

Е сад, оно што је неспорна чињеница јесте то да су ”велике” фирме (да их не пишем поименце) у то, најбоље време, имале (ипак неку) контролу квалитета па су и њихови производи били мање-више стандардизовани и препознатњивог квалитета израде и звука, што није био случај са генеричким инструментима, код којих, као што смо се сложили, било СЈАЈНИХ примерака, али и велики број промашаја.

Конкуренција је у то време била страшна у Кастелфидарду (па и Страдели) и борба за сваког купца је била, не само ствар престижа, већ и дословно пуког преживљавања! Стога су неке фирме опстале, а неке... нестале. Нажалост, на нашу велику жалост, ово данас је само бледа слика оног, некада златног времена израде драгог нам инструмента.

Прво је почело са уградњом јефтинијих компоненти, затим се прешло на јефтиније концепте (ко је рекао клавијатура на ”жабице”??), потом пуштање у промет инструмената без икакве провере (квалитета), да би се завршило потпуним суновратом и затварањем тих, некада гиганата! Стога и не чуде данашње, ненормалне цене старих, проверених инструмената.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Koja je Harmonika u pitanju

Post od Bata Kanda 73 »

Drago mi je da stignem da se ponovo družim sa vama na forumu...Mnoogo obaveza me rasturiše! A sve što si napisao je tako, apsolutno je tačno to što kažeš...na žalost to je u svim sferama... Ovo kako ide... Boga mi ne ide na dobro!
Nego čuvajte mi se drugari...uz muziku će mo da preguramo nekako.
Veeeliki pozdrav!!!
Odgovori