Samouki majstor

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Smiley
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2019, 15:04

Samouki majstor

Post od Smiley »

Pozdrav svima

Kao sto mozete zakljuciti iz naslova moje teme ja sam samouki majstor za harmonike 😁
Elem, problem je sledeci, ja zivim u Kanadi i ovde ne postoji dobar majstor koji razumije nas zvuk, tako da sam ja rijesio da uzmem stvar u svoje ruke i da izucim zanat.
Posto nemam od koga da naucim moram sve sam da isprobavam i pronalazim solucije za raznorazne probleme.
Citajuci vase postove vidim da ovde postoje ljudi koji se zaista razumiju u harmonike i koji zele da podijele svoje znanje, tako da bi mi vasi savjeti dobrodosli.
Sto se tice mehanickih problema, tipa zamjene fasena, ciscenja, popravki, prepravki i ostalih fizickih ostecenja, to mi ne predstavlja problem.
Moj najveci problem je pronaci pravu kombinaciju tonova da bi postigao taj nas zvuk.
Znam da ako podesim sve tonove na recimo 442 hz dobijam tzv. skolsku harmoniku.
Znam da moram da podignem pikolo registar, ili sopran registar da bih dobio zeljeni zvuk, ali ne znam za koliko herca da podignem i da li se sva pera dizu za istu frekvenciju ili postoji neka gradacija?
Uglavnom, svaki savjet prihvatam sa velikom zahvalnoscu i samo da napomenem da ovo ne radim da bi eventualno pretvorio to u neki biznis nego cisto iz ljubavi i hobija, volim harmonike i sve sto je vezano za harmonike, mislim da ljudi koji dolaze ovde to mogu da razumiju 😁
Hvala svima unaprijed
Veliki pozdrav is hladne Kanade
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Samouki majstor

Post od sampionce »

Smiley napisao: 08 Mar 2019, 15:27 Znam da ako podesim sve tonove na recimo 442 hz dobijam tzv. skolsku harmoniku.
Nije mi bas najjasnija ova konstatacija... :?

Ako podesis sve tonove na 442Hz a harmonika je 2+2 uglavnom ces dobiti nesto sto je priblizno (kazem, priblizno) nasem stimu, tj. ravan stim, bez preteranog tremola.

A jos vise toga zavisi od korpusa, kvaliteta fasena, kvaliteta tonova, klapni, sparingli, i jos malih milion stvari.
Dakle tu ti je ono iz Nadrealista - "More da bidne al' ne mora da znaci". :P
Smiley
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2019, 15:04

Re: Samouki majstor

Post od Smiley »

Nadrealisti su zakon 😁😁
Opet kazem, ne znam, tek ucim, ali sam mislio ako je sve podeseno na ravan stim onda je to skolsko podesavanje koje vise odgovara za klasicnu muziku.
Mene interesuje da li mala i velika kabina moraju uvijek biti na istoj frekvenciji a ostalo se podesava po zelji ili i tu ima nekih kombinacija?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Samouki majstor

Post od sampionce »

Da, kabine i pikolo su na istom stimu. Jedino sopran odudara od osnovnog stima (gore-dole) i to daje taj tremolo (ili ne). Govorimo o 2+2 harmonici.
Ukoliko je petolasna onda su oba soprana "švebovana", najcesce jedan iznad a drugi ispod glavne frekvencije.
Mislim, to su neki osnovni principi a sve je po zelji korisnika.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Samouki majstor

Post od Koca »

Mogu biti a i ne, stim je stvar ukusa, ja imam sve ravno kao Srem. Svaka skolska jeftina harmonika ima veliki sveb. Radim po zelji musterije.
Smiley
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2019, 15:04

Re: Samouki majstor

Post od Smiley »

Hvala vam na pomoci, ja cu da stimam sve ravno dok ne steknem dovoljno iskustva da mogu da prepoznam sta bolje zvuci.
Pozdrav 😁
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Samouki majstor

Post od Koca »

Naravno. Sve sto pise dok ne cujes i ne prepoznas to u praksi dzaba je. Ja ne volim sveb u ostrom bandonu ili kod mene se zove saxofon (sopran+bason) tako da kada bi i odradio tremolo zbog violina i mizeta meni bi pre odgovaralo podizanje klarineta. Ili nekom ne odgovara ravan saksofon i ne voli sveb u bandonu (mutavom) i oboi (klar+pik.) pa ce podici sopran. Zato svako radi po ukusu i po boji najcesce upotrebljavanih registara. E sad neko i ne razume sta ja pisem pa mora da cuje kako to zvuci. U Srbiji dosta njih traze ravan stim tj da kazem moj kraj, a negde ravan stim ne prolazi ni pod tackom razno. U svakom slucaju za narodnjake ides ravno ili sa malim svebom.
Smiley
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2019, 15:04

Re: Samouki majstor

Post od Smiley »

Hvala jos jednom, svaki savjet je dobrodosao...
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Samouki majstor

Post od Dallape 1960 »

Koco mozes da mi napises ove ili p.p odakle si? Za neke intervencije ako mi zatrebas? :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Samouki majstor

Post od Koca »

Iz Bele Crkve u Banatu, pozdrav.
Odgovori