Skidanje pjesama po sluhu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Konvertor harmonika ima bariton baseve znam da znas to,koji su "viseg" tona od klasicnih baseva pa su prikladni za sviranje bas dionica,za sviranje bas dionica potrebno je znati i prsored i svira se s svih 5 prstiju lijeve ruke a to znaci da mali prst ima zadatak dohvatiti baseve koji su udaljeni kroz na kraju i to zna biti jako nezgodno jer se mora cijela ruka rotirati da bi dohvatio s malim prstom bas..probao si svirati ljestvicu na basevima?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Pa normalno nije problem, meni je problem da sviram sa 120 basova tj na 2 reda a sa molskom tercom je sve lakse jer je blize. Pricam o prelazima, bas deonicama, sviranje terce u basu.
Poslusaj studijske snimke koje je komponovao Mica Nikolic sa raznim pevacima koji mnogo mocno zvuce a pri tome nisu prenatrpani verglanjem instrumentala. Evo primer: Gde cu sama ja - S.DJurisic, Stani suzo, Majko moja - Zlata Petrovic, Gubitnica, Slike mog zivota - Verica Serifovic, Ljubavno ludilo, Ma ko si ti - Saban, ... Kemis i Zorica X pesama sa dobrom pratnjom da ne nabrajam. Mnogo je orkestara koji sviraju a ne vode bas liniju ni priblizno originalu, a neki i ne potrefe osnovni bas pa sve ispada prazno i prosto a u sustini pratnja daje glavni smek melodiji.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

E zaboravih pesmu "Kunem se u srecu devojacku" gde je fantasticno odradjena bas linija, i ako se tako ne odsvira bolje da se i ne svira. Dovoljno je da se cuje forspil i sve je jasno, naravno original ( Mica i Sikica.) ;)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Da zanemarimo ukuse i vratimo se na temu sviranja basova na harmonici, ko je probao zna, ko nije a ima vremena i volje moze probati malo da se pomuci jer ovo sve mnogo lepo i pofesionalno zvuci na harmonici, bukvalno kao orkestar. Pratnja basovima a desna ruka solira, znaci nema hvatanja akorda desnom rukom kako bi se pratio pevac jer se te pesme i ne sviraju na suvo sa pevacem, jer ko ce to pevati. Svrha ovoga je licno zadovoljstvo i nekoliko nivoa visi stepen sviranja basovima, a dalje, u modernijim kolima se takodje sviraju basovi ovako pa se to znanje moze iskoristiti i primeniti dalje. Ima i suprotnih misljenja, pa moj prijatelj kaze "jao kad se oni ponapijaju jako znaju sta si ti odsvirao a silno vreme si izgubio". :shock:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

"

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 04 Jul 2019, 07:57 Da zanemarimo ukuse i vratimo se na temu sviranja basova na harmonici, ko je probao zna, ko nije a ima vremena i volje moze probati malo da se pomuci jer ovo sve mnogo lepo i pofesionalno zvuci na harmonici, bukvalno kao orkestar. Pratnja basovima a desna ruka solira, znaci nema hvatanja akorda desnom rukom kako bi se pratio pevac jer se te pesme i ne sviraju na suvo sa pevacem, jer ko ce to pevati. Svrha ovoga je licno zadovoljstvo i nekoliko nivoa visi stepen sviranja basovima, a dalje, u modernijim kolima se takodje sviraju basovi ovako pa se to znanje moze iskoristiti i primeniti dalje. Ima i suprotnih misljenja, pa moj prijatelj kaze "jao kad se oni ponapijaju jako znaju sta si ti odsvirao a silno vreme si izgubio". :shock:
Prijatelj ti je rekao dobro,ali opet to sve ovisi ..ako sviras za sebe nemas obavezu nastupanja i uopce posla,e onda imas vremena jednu pjesmu cesati po par mjeseci..ja radim odjednom po 3,4 pjesme potpuno razlicitih zanrova..kad ne radim onda ih imam vremena "polirati" publika je zahtjevna dok ne dodes na nivo da si ispred njih po znanju,sto znaci da svaki posao možes odraditi..takav nacin je prepun pressinga ja iskreno ne znam odsvirati dosta pjesama do kraja ali cu svaku zelju ispuniti. i bit ce zadovoljni..mogu forsile odsvirati gotovo u milimetar tocno ali melodiju ne sviram ,jednostavno niti mi se da a niti imam vremena skidati..možda cu malo iskociti van teme,možemo to protumaciti da zapravo nemam s kime pricati o muzici a kad pricam krivo me shvate ,kod nas-mene slusam harmonikase ,pa sta bih ti rekao o njima..rekao bi netko uf super su..medutim,zamisli netko ti da auto ferarri a ti ga vozis na svoj nacin a ne vozis ga kako se vozi tako i oni sviraju..pjesmu ne mogu odsvirati kako ide tocno niti znaju sto to tocno svira harmonika,pa onda to sviraju na svoj nacin i tako kopiraju jedan drugoga,kao da svi uce od jednoga to je nekakvo seljacko sviranje kod nas kazu gazersko..nekakvi ukrasi cudni i smjesni..pada mi napamet "fato mori dusmanke" orginal makednoska pjesam u forspilu sviraju se triole a ne 16-tinke,ne znam u kojoj narodnoj pjesmi koja je i mrvicu brza da nisam cuo triole..ovi moji harmonikasi ne znaju i ne cuju triolu ..sjecam se jednog gitariste dosao kod mene sviramo mi i valjda aldirajuci da mu ja bas nisam nesto da on zna nekoga tko super svira pa mi nabroji nekakvog Vugera iz njegovog kraja a taj kraj nema veze s harmonikom kao i zapravo 90% moje drzave e taj Vuger zna svirati samo jedan triler i to gornji ali vezajuci se na gore napisano to dobro usere svojm svirkom i skupusari da to nekome gluhom zvuci izvrsnoa a s druge strane ne moze nesto jednostavno odsvirati kako ide..kad sam u svojoj karijeri prolazio svasta tako sam nailazio i na razne muzikante,jedni su imale nikakve veze s realnom muzickim svijetom dok su drugi bili cista muzicka praksa..i to su dva razlicita svijeta..prvi prvo su van repertoara skroz nemaju pojma sto se svira vec nagadaju ali zato kompliciraju dok drugi znaju sto i ne gnjave puno bitno je da znas pjesmu..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Pa recem ti radim to za sebe, hteo sam bas da vidim koliko mogu da poskidam basove ali je teze odsvirati nego skinuti, tj cim ne vezbas promasujes. E posle ti udje u naviku, ostane puno toga dobrog u secanju pa cesto to prepoznam u nekim novim kolima ili pesmama. Ovo je fakticki deo posla klavijaturiste u orkestru, ali eto tako smo se dotakli teme o sviranju basova.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

znanimljivo ...ja da mogu skidao bih isto svasta..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Ne znam na sta mislis, da ne bude "I tata bi sine". :lol: :D :P
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

U tvom slucaju normalno neces se baviti time a nisam siguran da li se moze to izvesti sa 120 basova a i ako moze tesko i ne sve, zato ako si muzicar jednog dana ces svakako teziti kvalitetu pa mozes za sada samo to preslusati u slobodnom vemenu, naravo sa slusalicama i ponesto sta ti zapadne za uvo usporis jer izgleda na prvi pogled lako ali je komplikovano.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

A sta mislis o skidanju i drugih stvari osim baseva ali ono dok ne skines?Npr neke pasaze unutar pjesme ne mora biti stogo narodnjak
Odgovori