Čitanje Nota

O tehnici sviranja.
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Čitanje Nota

Post od Firotti Elegance »

Pozdrav forumaši,
Sviram harmoniku "polu-profesionalno", što bi se reklo "za svoju dušu". išao sam u osnovnu muzičku školu 4.5 godine, pa sam napustio zbog "lošeg sporazumevanja" sa profesorom. Poznajem 90% simbola koji se koriste u muzičkim zapisima, ali imam problem sa učenjem iz nota jer mi ponekad treba i po pola sata za dva takta, u zavisnosti od težine pesme.
Imate li neki savet kako da se poboljša brzina čitanja.
Unapred Hvala!
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Čitanje Nota

Post od Bokic »

Vrati se malo unazad, tj. kreni od laksih kompozicija - mnogo laksih.
Ako imas zivaca, kreni od lakih i kratkih etida i pesmica, razlicite gradje.
Da ne kazem od udzbenika za 1. 2. 3. razred itd., ne moras svaku vezbu.
I meni, kad dugo nesto ne procitam, note 'trče' po pairu, dok se ne vratim u formu.
:svirac:
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Čitanje Nota

Post od Firotti Elegance »

Živaca za muziku uvek imam, i razmišljao sam da tako uradim jer imam još knjige iz muzičke... Takodje sam skoro imao čast i zadovoljstvo da upoznam Ljubišu Pavkovića i on mi je pokazao nekih par "fora" što se tiče trilera i prstoreda, a što se tiče čitanja, rekao mi je da treba da se vratim na sami početak, što bi se reklo do "na kraj sela" :lol:
Juče sam završio kosačko kolo, i za njega mi je trebalo oko 2.5 dana, a sada ostaje da se vežba :D
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Čitanje Nota

Post od Milos1999 »

Ti si stvarno upoznao Pavketa? Koje ti je to fazone pokazao ako nije tajna? :D
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Čitanje Nota

Post od Firotti Elegance »

Jesam jesam :D :D , ni ja nisam mogao da verujem pošto ga obožavam, i stvarno je jedan preveliki Gospodin sa velikim G.
Što se tiče stvari koje mi je pokazao, nije to ništa specijalno, pomogao mi je malo oko toga kako da prilikom "skidanja" pesama na sluh sviram sa dobrim prstoredom, jer sam imao problem da nekad odsviram dva tona za redom jednim istim prstom i slično, tako da nije ništa specijalno, ali je bilo lepo upoznati ga i čuti par pesama u njegovom izvođenju. :D
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Čitanje Nota

Post od mali harmonikas »

Firotti Elegance napisao: 06 Avg 2019, 16:25 Jesam jesam :D :D , ni ja nisam mogao da verujem pošto ga obožavam, i stvarno je jedan preveliki Gospodin sa velikim G.
Što se tiče stvari koje mi je pokazao, nije to ništa specijalno, pomogao mi je malo oko toga kako da prilikom "skidanja" pesama na sluh sviram sa dobrim prstoredom, jer sam imao problem da nekad odsviram dva tona za redom jednim istim prstom i slično, tako da nije ništa specijalno, ali je bilo lepo upoznati ga i čuti par pesama u njegovom izvođenju. :D
Pavke .. i znanje hm.. ..citanje nota kao da citas tekst neke pjesme knjige neces postici tako kao sto su ti rekli,jedini nacin su godine provedene uz note da maltene znas bolje note nego slova..2,5 i pol dana to je dobar rezultat
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Čitanje Nota

Post od Firotti Elegance »

Naravno, za sve je potrebna rutina i praksa. Hvala svakako!
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Čitanje Nota

Post od mali harmonikas »

Firotti Elegance napisao: 07 Avg 2019, 15:43 Naravno, za sve je potrebna rutina i praksa. Hvala svakako!
Jasno mi je da te frustrira cinjenica da se mucis s nekim zapisom ,pa ti padne i napamet pa da to netko može sigurno bolje i brze..mene su mucila takva pitanje ,nisam li ja nespobosoban da procitam i odsviram notni zapis u kratkom vremenu,sve dok se nisam uvjerio da ima i gorih..i takoder da postoji ljudi koji su vrlo inteligentni a da nikad nisu mogli nauciti svirati po notama!Netko je jednom napisao da su mu na instrukciji dolazili doktor koji nisu mogli nauciti note..jednostavno ne mogu..uzmi u obzir i takve slucajeve i dodi ces do zakljucka da nisi najgori..a to je ipak nesto jer nemoj nikad zaboraviti da je muzika teska a harmonika prepreteska i zapravo i najmanji uspjeh je veliki uspjeh,dokaz?Za koliko godinsa bi bio recimo programer?Za 5 bi bio solidan a za 5 godina sviranja u vecini mi smo pocetnici..muzicki napredak je spor muzicko sazrijevanje sporo i dugotrajno..harmonika zahtjeva puno vjezbanje posvecivanja odricanja..I mene muci iste dileme kao i tebe i ono sto nikad nevu moci naucit je razmisljanje kao publika,njima je samo vazno da si ti njima odsvirao tu pjesmu kolo bilo sto..a mene muci da to može bolje da ovaj ton nije tocan ,da ce to oni cuti..90% nece cuti ..zato opustimo se i ono sto mi možemo je da vjezbamo ..a sad hoceli to biti vrhunski nemojmo se time zamarati jer s takvim stavom samo se stetimo
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Čitanje Nota

Post od Firotti Elegance »

Hvala puno! Često mi to padne na pamet, i najbolji način jeste onaj koji si naveo. Što se tiče publike ja sam isti takav, kada mi se desi da odsviram neki netačan ton pitam se jesu li čuli, šta li će reći, a najčešće i ne primete, a u nekim slučajevima kada primete ništa ne kažu. Ali se ja svaki put nerviram oko toga... Svakako puno hvala na svim savetima :D
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Čitanje Nota

Post od mali harmonikas »

Firotti Elegance napisao: 08 Avg 2019, 20:22 Hvala puno! Često mi to padne na pamet, i najbolji način jeste onaj koji si naveo. Što se tiče publike ja sam isti takav, kada mi se desi da odsviram neki netačan ton pitam se jesu li čuli, šta li će reći, a najčešće i ne primete, a u nekim slučajevima kada primete ništa ne kažu. Ali se ja svaki put nerviram oko toga... Svakako puno hvala na svim savetima :D
Ja u svojoj muzickoj karijeri imao sam dva ucitelja,jedan me je ucio svirati a drugi me je ucio sasvim druge stvari u vezi muzike ajmo reci praksu sviranja..kad bih njih dvojicu usporedio sasvim drugacije filozofije,prvi me je ucio cisto teoriju sviranja mada je covjek izuzetno iskusan a drugme uglavnom nista nije bilo vazno sto je prvome..jedan savjet od drugoga kad sam ga pitao jel bih isao negdje svirati i sad kad se sjetim da i ne znam zasto sam ga uopce to pitao jer tek smo poceli raditi zajedno rekao mi je:"Idi sviraj od tih 20 ili vise ljudi nekome ces biti super a nekome neces a sta sad ne možes svima ugoditi"Covjek je praksu muzike poptpuno objasnio kroz nastupe,netko naruci pjesmu, njime je vazno da ta pjesma njega dirne u srce da cuje on taj tekst npr ja sam za tobom poludio,ti si me ostavila...a sad hoces li ti odsvirati taj forspil unutarnje prelaz vrhunski,bas to njega briga..on to ni ne cuje njemu je vazno ono sta on nade sebe u toj pjesmi..takoder ono sto meni ucitelj broj 1 nije objasnio ako zelis sto vise pjesama znati ,skidaj samo forspile ostalo sviraj u akordima,da nisam upoznao drugog "ucitelj" ja bih dan danas znao 35 pjesama i jedino bih mogao svirati sam sebi..jer sam svaku pjesmu skidao ton po ton,sto uzima previse vremena ,rezultati jesu dobri ali za koga za tebe za nekakvo takmicenje ,publiku to ne zanima..Muzika je preveliko podrucje u kojem vrlo lako zalutas ,pa gubimo vrijeme na neke stvari koje su potpuno nebitni makar se to nama tako ne cini..u praksi ja moram znati 50 pjesama koje se traze ostalo izmisljam sam,uglavnom vrte se jedine te iste pjesme tu i tamo koja nova.Znalo se desiti da skidam pjesmu a nitko ju nije nikad cuo osim njih 2 sto se ne isplati uopce raditi..Ovih dana pregovar za jedan posao kaze zena da bi Sabanove pjesme ,ok mi joj možemo ponuditi 4,5 pjesama i to je to..ja ne niti mogu niti zelim svirati 50 pjesama od sabana,za jedan nastup meni je se to ne isplati ,jer od Sabana ovdje kod nas se trazi jedna pjesma i to sviramo..Mi sviramo stvarno svasta a od nikoga posebno nesto previse..
Odgovori