Prva svirka...

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Prva svirka...

Post od Milos1999 »

Ovo mi se cini da moze da bude materijal za dobru pricu, a i tema je zanimljiva. Kako je izgledala vasa prva svirka, koliko ljudi, para, kakva je bila atmosfera, sta ste i s kim svirali, neke zanimljivosti... I neki saveti za nas koje to tek ceka (mene za par dana :D ).
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Prva svirka...

Post od mali harmonikas »

sjecam se ko danas ..vjezbao sam dosta dugo kod kuće..i nakon par godina da izadem u javnost.doduce mjesto necu otkriti ,ali odabrao sam ga tako da necu plijeniti puno paznje..i dosao je taj dan ..ono sto se sjecam bio je osjecaj ili sad ili nikad..odlucio sam se sad..svirka je bila losa trebalo se navici na ljude oko mene razgovore koje vode ..
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Prva svirka...

Post od guerini »

Davno je bilo pa se ne secam kolko para smo zaradili ali nije mnogo bilo :) To je bila neka veridba, kucna varijanta, dvadesetak ljudi. Znam da sam imao ogromnu tremu kako ce sve to ispasti. Savet je samo se opusti i ne daj da te trema sastavi i rastavi jer ces zaboraviti sve pesme sto si znao :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Prva svirka...

Post od Dallape 1960 »

8 razred osnovne skole :D :D sam saam svirao neke svatove, docek, ludnica bila, ljudi nisu verovali kad sam dosao sa skalom od 5 registara, bio im merak, bas smo ispevali, skroz mi bilo opusteno, a i inace nisam neki tremaros :-) samo cale hteo da me polomi kad sam pogodio to bilo ga strah da ne zajebem nesto :D :D :D
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Prva svirka...

Post od mali harmonikas »

guerini napisao: 11 Sep 2019, 10:50 Davno je bilo pa se ne secam kolko para smo zaradili ali nije mnogo bilo :) To je bila neka veridba, kucna varijanta, dvadesetak ljudi. Znam da sam imao ogromnu tremu kako ce sve to ispasti. Savet je samo se opusti i ne daj da te trema sastavi i rastavi jer ces zaboraviti sve pesme sto si znao :D
Ja nemam tremu ali i imam, nemam strah koji bih opisao kao tremu možda neko uzbudenje..a to uzbudenje jos bude gore kad dodemo negdje svirati a publika dobije poludenje pa nam ne da mira i prostora,tek kad to sve prode mogu reci da pocinje sviranje..moj najveci neprijatelj nije trema vec umor.sto se tice treme ona te pojede od te napetosti izgubi se energija i zapravo na prvim svirkama jedva sam cekao da bude sve to gotovo..pa zapravo prva "prava" svirka bio je rođendan nekih cura,cule me kako sviram i pitale jel bi mi svirao rodendan,rekao sam im iskreno da nemam puno pjesama i da sviram to što sviram..rekle su da im to ne smeta ,nagovarele mo jos malo i pristao sam ..bila je subota i trebao sam doci u birc koje su one iznajmile za sebe,cijenu im nisam reko jer sta mogu uzeti za tih par pjesama.Ne sjcam se tocno u koliko su sati rekle da dođem mislim da su rekli u 21 a ja sam dosao oko 20,30 hodao okolo valjda pola sata ko bijesan pas od treme..nasli smo se usao sam unuta a unutra oko 15 cura same ..i krenuo sam svirati,bilo je tako tako ,jasno sam tada imao vrlo skroman repertoar odsvirao im možda par pjesama i otisao dobio sam za tih pola sata 30 eura ..Drugi veliki nastup bilo je rođenje sina tj dan poslije rodenja..e to je bilo uf kad se sjetim..presudna noc tada sam zamalo rekao ovo je zadnji put da sviram..Gitarista inace iskusan pogodio je svirku za 200 eura zove me u 18 u subotu navecer da idemo svirati i da nadem basistu!Koga da nadem dva sata prije svirke?Iajde zovi pitaj i nadem decka s 3/4 basem i nasli se mi ispred birca oko 21 sat..donio on bas,ja svoju harmoniku a treci je vec bio unutra..i ajde sjedimo mi unutra pijemo nesto ja napravio i spisak sta cemo cesati..napominjem da mi je to prva svirka s novom harmonikom i basom,s gitarom sam vec svirao..i krene dernek..prve 2 pjesme super medutim ide trece pjesma ja ne mogu nista svirati!!Ne ide joooooooj blamaze...basista okrece ocima vrti ko na ringspilu ja sam propao u zemlju..ne ide i ne ide ne mogu odsvirati nista gotovo..i kazem ja gitaristi gle odoh ja kući ja ne mogu svirati!!Kaze on ne smijes otici sad ni u ludilu..sta cu reko ne ide mi ne znam sta je ..kaze on ok ja cu voditi a ti prati,i tako je bilo ..na svu srecu publika je bila umorna od prosle veceri pa nas nisu ni slusali bas nesto..taj uzas trajao je do 2 ujutro,,i kad sam mislio horror je zavrsen sjeti se lik u 2 ujutro da bi on ipak harmoniku cuo !!!A joooj bog te taman mislio izvukao sam se ..vec mi se i spavalo ajde nesto brljo i bjezi kući..Hvala bogu..danas znam tocno sto se desilo 1)Velika svirka za moj nivo tada ipak prevelika 2)Bas mi je samo radio problem jer nikad nisam radio prije s njim pa me bunio samo 3)Harmonika koju sam kupio nedavno nisam slutio da se nece uopce cuti u tom prostoru da ce zvuk progutati i bas..a kako sam bio totalni pocetnik svirao sam na kabini umjesto na masteru ili mussetu..i jos tome gitarista mi je konstatno dirao po registrima trazeci glasnocu i stiskao master koji je mjeh razvuoa do poda te je jos bilo gore..i nesto mi je bilo cudno sto idem na takvu svirku a ja nemam uopce tremu kao da idem u ducan,sto se pokazalo lose ,jer mi je koncentracija bila na minumu a jos tu koncentraciju su mi krali i publika bas i prostor na koji nisam navikao..
Odgovori