Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
EA-Tec
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 12 Dec 2013, 17:06

Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od EA-Tec »

Dobro vece ljubitelji harmonike,

imam namjeru da za par nedjelja krenem u (online) skolu harmonike.

Jedno veliko i vrlo vazno pitanje jeste koju harmoniku da kupim... kao vjerovatno svaki pocetnik, sa jedne strane ne zelim da potrosim previse para na instrument, barem ne za pocetak. Sa druge strane takodjer ne zelim da kupim harmoniku, sa kojom necu biti zadovoljan.

Misljenja oko tog pitanja su raznorazna: neki kazu da je harmonika od 1.000,- EUR za pocetak sasvim ok, i da dugo necu moci da iskoristim mogucnosti koje instrument nudi. Isto tako drugi pojedinci kazu da odma potrosim duple pare, da kupim Supita od Weltmeister. Navodno, za 2.000,- EUR nema bolje harmonike.

Kako je vase misljenje o tome? Da li vrijedi na samom pocetku potrosit 2.000,- EUR za Supita harmoniku? Ili je bolje za 1.000,- EUR kupit pocetnu harmoniku, pa mozda nekada kasnije unaprijedit sa boljom harmonikom?

Jedno vrlo vazna informacija: nalazim se u njemackoj. Po mojim istrazivanjima, harmonike u njemackoj se prodaju za vecu cijenu nego u Ex-Yu. Posto zelim da krenem za koju nedjelju, a nemam u planu ici u Ex-Yu naredna dva mjeseca, manje vise "moram" da kupim harmoniku u njemackoj.

Hvala unaprijed!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od sampionce »

Lovu na stranu...

Prvo sledece informacije:
1. Uzrast
2. Dugmetara ili klavirka
3. Koliko vremena imas da posvetis instrumentu i ucenju (slusanju, pre svega!) muzike
4. Sam(ouk) ili sa uciteljem
5. dodaj sam...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od Koca »

Zdravo!
Obzirom da planiras da pocnes da ucis i razmisljas o Supiti to je OK, ali ce ti svakako dobro zavrsavati posao i Hohner Atlantic IV N de luxe, zato sto ima ekstra dobru klavijaturu a ti jos nemas tehniku pa ces prve korake brze savladati, tonski je sasvim OK i ima neki metalni umetak koji se stavlja preko klapni pa sa njim dobijas meksi zvuk a bez njega ostriji, imas i model sa sordinom u oznaci kao ova ali bez onog "N". Ukratko skuplja harmonika ti daje jaci i topliji ton ali to za prvih 3-5 godina nije vazno a komsije ce biti srecnije zbog manje galame.
EA-Tec
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 12 Dec 2013, 17:06

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od EA-Tec »

Pozdrav, hvala na odgovorima.
sampionce napisao: 22 Okt 2019, 00:16 Lovu na stranu...

Prvo sledece informacije:
1. Uzrast
2. Dugmetara ili klavirka
3. Koliko vremena imas da posvetis instrumentu i ucenju (slusanju, pre svega!) muzike
4. Sam(ouk) ili sa uciteljem
5. dodaj sam...
1. Visina ili godine? ;-)
2. Klavirka - svirao sam klavijaturu kao djecak, prije 30 godina. Imam osnovno znanje oko nota itd., a i siguran sam da bi brzo naucio tehniku za sviranje harmonike
3. 30 do 60 minuta dnevno, nekada i vise
4. Sa uciteljom (online, preko Skype)
Koca napisao: 22 Okt 2019, 07:33 Zdravo!
Obzirom da planiras da pocnes da ucis i razmisljas o Supiti to je OK, ali ce ti svakako dobro zavrsavati posao i Hohner Atlantic IV N de luxe
Hvala puno na informaciji! Jeftinija harmonika bi mi dosla u susret, jer nebi volio da potrosim previse para za pocetak. Nekada kasnije, ako vidim da mi to ide, i da volim svirati harmoniku, postoji jos uvijek mogucnost prelaza na bolji instrument. Eh, sada ima tu jedan mali problem: cijena od Weltmeister Supita konstantno raste!? Gledao sam istoriju cijena... nekada je bilo moguce kupiti Supitu za 1.500,- EUR (u njemackoj)... to je sad prosto nemoguce... ispod 2.000,- EUR nema harmonike, pretezno se krecu cijene od 2.200,- EUR...

... za Hohner Atlantic IV N De Luxe su cijene prilicno konstantne, krecu se od 500,- EUR za losije, pa sve do 1.200,- EUR za tako reci nov instrument... za tu cijenu su bile prodate i prije 2 godine...

Spreman sam potrosit do 2.000,- EUR za harmoniku, i siguran sam da cu uzivati u sviranju, jer mi je zelja nauciti harmoniku svirati vec vise od 10 godina... do sada su prioritet bile druge stvari, i sada je dosla harmonika na red.

Ali ponavljam: ako nema neku posebnu prednost Supita, onda naravno vise volim ustedit pare i kupiti jeftiniji instrument.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od mali harmonikas »

Možda ce ti moje iskustvo pomoci oko nekih dilema ..ja eto nisam nikad mislio da cu svirati harmoniku ,to zvuci prilicno besmisleno niti me je zanimala da bih ju svirao,da ponekad mi je lijepo zvucala..ne znam sto se desilo jedan susret s jednim izvrsnim harmonikasem koji je svirao drugacije nego neki,tada sam ja pozelio svirati i nabavio sam prastaru harmonku s mjehom koji uopce nije dihtao tandrkao po njoj ,jasno i kao i svaki pocetnik "kacio" sam se na najteze pjesme i opet me znam zasto sta me je tjeralo vuklo da nadem i ucitelja koji ce mi pokazivati harmoniku i od tada ja sviram ..da li je to genetika da mene povuce u kasnim godinama jer su mi preci takoder svirali a neki i radili instrumente ,ne znam..sto se tice kupnje harmonike imao sam istu dilemu kao ti sta kako i za koliko para..kupio sam bez kabinsku paolo soprani ,krestavu jer sam mislio ,sta cu kupovati nesto bolje jer ja tako cu se zaistiti za par godina i prodati i to je to..medutim nije se to desilo,ja sam svirao i svirao i svirao..kako sam vise svirao doslo je da ipak moram kupiti nesto bolje a da sam znao odmah bih uzeo pravu i dovidenja..
Sto se tice vjezbanja,uf iskreno bez najmanje 1 sat tesko da ces daleko doci,ja u globalu vjezbam 2 sata najmanje dnevno a vikednom i do 3 sata..kako ces napredovati tako ce i ambicije rasti ,prvi problem je nauciti svirati pa kad to savladas opet novi problemi i tako u krug .osobno mislim kad bi me nesto drugo privlacilo da bih to prije radio nego svirao
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od Koca »

Najbolje da odes sa nekim ko zna da svira i licno cujes jednu i drugu, ukratko sam vec odgovorio u proslom obracanju o prednosti kvalitetnije harmonike.
EA-Tec
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 12 Dec 2013, 17:06

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od EA-Tec »

Da se jos jednom svima zahvalim na savjetima. Prije dva dana sam, sasvim slucajno, naletio na Hohner Atlantic IV N De Luxe, 22km udaljena od mene. Cijena je bila okay... nazvao covjeka, dogovorio se da dodjem da pogledam, isprobao (barem po mojim mogucnostima) i kupio. Placeno je 1.150,- EUR za tako reci novu harmoniku sa garancijom od dvije godine. Mogao sam proci jeftinije, ima Hohner od 600 do 800 EUR na internetu, ali nisu blizu mene, i dodatno bez ikakve garancije. Tako da sigurno nisam gresku napravio.
mali harmonikas napisao: 23 Okt 2019, 11:18 Sto se tice vjezbanja,uf iskreno bez najmanje 1 sat tesko da ces daleko doci
Jbg., nekada se moraju i zaradit pare, od kojih se harmonika kupuje :lol: a pored toga imam jos porodicu, koja mi je vaznija od muzike. Naravno, vikendom ce biti malo vise vremena za vjezbanje, a i radnim danom ce se sigurno pruziti ponekad prilika za vjezbanje od minimum 60 minuta. Ma da ipak mislim da je bolje svaki dan najmanje 30 minuta intenzivno vjezbati, nego svaki drugi treci dan po 60 minuta, ili vise.

Koca napisao: 23 Okt 2019, 11:22 Najbolje da odes sa nekim ko zna da svira i licno cujes jednu i drugu, ukratko sam vec odgovorio u proslom obracanju o prednosti kvalitetnije harmonike.
Nemam nikoga u okolini, koga bi mogao pitat. Ali kao sto sam vec napisao, rijesio sam.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Harmonika za 1.000 EUR ili 2.000,- EUR?

Post od Koca »

Aj neka je sa srećom.
Odgovori