PRERADE, Prerade, prerade...

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

Ulični_Muzičar, slazem se.
Ulični_Muzičar napisao: 09 Sep 2018, 15:40 Mozda na sve gledam sa nekog filozofskog stanista, ali na kraju krajeva zar nije MUZIKA najbitnija u ovoj prici :ijuju: Harmonika je samo instrument - sredstvo za ostvarivanje muzike.
-Naprotiv! Bas mislim da nisi filozofirao, nego da si rekao sustinu. -Ma koliko da kosta ni jedna ne svira najbolje na svetu. A sto je jos bitnije - ni jedna ne svira sama.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

U kojoj meri novopostavljene klavijature kod preradjenih harmonika su tehnicki slicne (iste) u poredjenju sa originalnim? Da li je isti kvalitet/princip mehanike u pitanju (pretpostavljam da vecina proizvodjaca koristi slicne, ako ne i identicne komponente) ili je u pitanju pak nesto drugo? :zbunjen:
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

U sustini sve zavisi od majstora. Prednost je ako majstor svira. -On zna mnogo bolje sta treba da dobije.
A delovi su manje-vise isti. Kao i mehanika.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Pretpostavio sam da su manje-vise iste komponente...

A da bi se prerada sto vise priblizila "originalu" (originalno klavijatura) da li se mogu menjati patosi i ostale komponente?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Koca »

Ne volim pricati neprovereno ali evo sta sam danas cuo. Decko je kupio rucni rad Guerrini za 3500e i mnogi su mu napunili glavu kako je bacio velike pare za rucni rad. Moj prijatelj profesionalni muzicar mi javlja da ga je zamolio decko da dodje i uporedi svoju harmoniku r.r. sa originalnom "Dvojkom" kako bi resio dilemu da li je stvarno bacio pare. Danas mi javlja kako je decko bio i uporedjivali su harmonike ali je ishod totalno suprotan ocekivanom. Taj r.rad je po recima mog prijatelja i tonski i tehnicki bolji od njegovog originala i to u svim segmentima. Ta njegova dvojka je tako reci nova jer svira klavijaturu i nju najvise koristi za svoju dusu. Po mom misljenju siguran sam da se na Balkanu moze napraviti, a i pravi bolja harmonika nego sto rade Italijani i zato dajem svu podrsku da se na nasim prostorima stvori jak brend sa kvalitetnim instrumentom koji ce biti pristupacniji po ceni od Italijanskih. Zelim da se dalje nastavi izlaganje sa pozitivnim iskustvima o harmonikama majstora konstruktora sa Balkana jer mnogi robuju imenu harmonike, godistima, originalnosti, poreklu, itd.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Dallape 1960 »

Pozdrav drustvo. U ovoj temi se po meni poistovecuju ne bas iste stvari kad je upitanju prerada. Po meni nije isto preraditi harmoniku sa c grifa, i kasapiti kompletno sve kao npr prerada sa profesional 1 na 2+2 sampion.
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

Slazem se. Nikako nije isto. Ali treba biti posten i reci da vrhunski majstor moze i keca da isece i napravi da bude kao iz fabrike. Nazalost takvih radova je malo.
A prerada je isto tako cupava. -Ako se ide na jeftiniju varijantu gde se koristi fabricka klavijatura i samo se dodaje sesti red (u slucaju dugmetare), to nije to i nikada nece biti kako treba. Klavijatura losa u startu. I neki su se praverili pa kupe tako odradjenu preradu koju obicno nakupci rade jer gledaju da ustede na svakom dinaru.
Mora da se radi komplet novi griff i nova klavijatura. Skuplje, ali prava stvar. Benefit toga je sto mozes da biras kakvu ces polugu, dugmice itd. A kad je dobar majstor, on onda moze da napravi fantaziju od klavijature.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Dallape 1960 »

Pa dobro.. recimo da moze.. ali hteo sam da kazem da je delikatniji i obimniji posao mozda.. ipak bih se odlucio pre za preradu sa c grifa i naravno komplet klavijaturu.. to dodavanje reda i slicne budzevine otpadaju u startu..
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Kako sad ovo vidite?

Promeniti c-grifaru u "nas" grif je OK...
Promeniti c-grifaru u klavirku je bogohuljenje... :shock:
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

sampionce napisao: 16 Nov 2019, 12:45 Kako sad ovo vidite?

Promeniti c-grifaru u "nas" grif je OK...
Promeniti c-grifaru u klavirku je bogohuljenje... :shock:
Sto se mene tice, svaku dugmetaru preraditi u klavirku je cista jeres! :lol:

Opet ponavljam: SVE i jedino zavisi od majstora. Neki to tako dobro i lepo urade da to bude fabrika 1:1. A ima i losih primera. I mislim da jedino tako to treba posmatrati. Sve ostalo po meni, je bespotrebno filozofiranje koje mi bas i ne pije vodu. A moj konacni sud je da je ta harmonika svakako original!
Odgovori