Kočenje ruke

O tehnici sviranja.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

accordionist napisao: 20 Maj 2020, 18:39 Eno poslusajte kako Bane Vasic svira sa tom tehnikom pa vidite jel mu se koci ruka ;)
Ja ne sviram tom tehnikom i ne koci mi se ruka imam snage u 4 prstu a isto tako i flexibilnost da mogu 4 prst dignuti dovoljna da ne sviram slijepljenje tonove,rotaciju smislio je Dragan Vasić jer je shvatio da klavirci ne mogu dobiti oštrinu sviranja kao dugmetaci ,Vasic je dektetirao problem medutim nije znao da postoje i druge tehnike pa je smislio svoju..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

Dallape 1960 napisao: 20 Maj 2020, 20:56 Pedagoski rad i sama tehnika ruke su nauka. Pisao sam o tome na par tema. Mnogo su talentovane dece ogranicili losi pedagozi i ucitelji u pokusaju. Rotiranje zgloba nije bespotrebno nego je bas potrebno da bi ti dalo prostora da ti saka ne bude ukocena, da bi mogao kod sviranja skala i zahtevnijih stvari da namestis ruku za deonicu koja sledi, da ti ne visi ruka kao na civiluku i da juris prstima sve (dao sam primer Decka koji je poceo da svira super i tu ostao i posle 10 godina nazalost upravo zbog toga).
Ne znam sta znaci ukocena saka kako može biti ukocena saka ..mogu biti prsti ukoceni jer je vani hladno nisu razgibani ali cijela saka nikad cuo a niti mi se to desilo..taj decko je dugmetarac decko je mlad perpsektivan i kod dugmetare ne bi trebalo biti toliko price oko ruke i prstomeda kao kod klavirne harmonike ,mislim da taj decko ima jedan drugi problem..i taj problem su ljudi oko njega koji ga forsiraju i tjeraju nekud ,ti ljudi nisu možda nikad ni svirali niti imaju veze s muzikom i to je savrsen put da se unisti mlad muzicar ,koliko sam ga ja gledao na njegovom licu vidi se grc ukocenost,znak pitanja sto ce biti hoce li pogrijesiti ..tako se ne može svirati muzika je nauka u kojem valjda kao nigdje velika opustenost ..nikakv grc nikakav presing ,doslovno sto bude bice
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Kočenje ruke

Post od Dallape 1960 »

Da ne polemisemo dalje neka svira kako ko hoce. Meni ni iz dzepa ni u dzep sto bi rekli. Lepo je covek napisao, dovoljno ti je da pogledas Baneta Vasica, Borka, i ostale jace Vasketove ucenike. A sticajem okolnosti znam kako svira 80% estrade. Daj Panovicu da odsvira Boli boli, covek s'koferom u ruci, ili Vlasku igru u tempu, ciganski stakato pa ces da vidis dokle ce da stigne. Ja cini mi se lepo pisem da ti za manje virtuozne stvari nece smetati i da neces osetiti razliku. Da ne duzim dalje. Pozdrav.
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Re: Kočenje ruke

Post od Harmonikas001 »

Sviram na Royal Standard.Vjezbam 3h.
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Re: Kočenje ruke

Post od Harmonikas001 »

I naslov teme sam pogriješio, mislio sam na kocenje prsta.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kočenje ruke

Post od mali harmonikas »

Dallape 1960 napisao: 21 Maj 2020, 15:37 Da ne polemisemo dalje neka svira kako ko hoce. Meni ni iz dzepa ni u dzep sto bi rekli. Lepo je covek napisao, dovoljno ti je da pogledas Baneta Vasica, Borka, i ostale jace Vasketove ucenike. A sticajem okolnosti znam kako svira 80% estrade. Daj Panovicu da odsvira Boli boli, covek s'koferom u ruci, ili Vlasku igru u tempu, ciganski stakato pa ces da vidis dokle ce da stigne. Ja cini mi se lepo pisem da ti za manje virtuozne stvari nece smetati i da neces osetiti razliku. Da ne duzim dalje. Pozdrav.
Toliko sam dugo u cijeloj prici(ne hvalim se) da mogu objasniti zasto je tako ali isto tako kroz to iskustvo sreo sam ljude muzicate ne koji da nemaju veze s svojim instrumentom vec se ponasaju i razmisljaju kao da su publika..ono sto me izrazito smeta kod tih istih su razne bajke mitovi i hrpa glupoce kojih sam se naslusao...Vaske je pokusao tehniku ili ajmo reci da zvuci kao dugmetara a to se ne može postici legato tehnikom ,sad se vracam na prvi dio o mitovima..ja 90% ne sviram legato vec dviram triole razne kombinacije tipa sinkope osminka s tocka tzv punktirani ritam iz tog razloga da se dobije zivost u sviranju a ne da se zive vesele pjesme pretvore u niz spojenih tonova,tako mi imamo nastup i ima probu prije i kaze meni gitarista da to njemu ne zvuci dobro jer njegov harmonikas ne svirao to tako..sad zamisli kako to zvuci kad svatosvku pjesmu sviras legato..ali kako to objasniti tom kolegi..
Odgovori