Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
CoberJR
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 24 Apr 2020, 12:19

Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od CoberJR »

Dragi forumasi,

pa sta je ovo sa cjenama? Harmonika je zlato za nas, to mi svi znamo.. ali cjene su otisle u tri pm.. da izvinite

15.000€
https://mobile.willhaben.at/kaufen-und- ... 8103706993

50.000€ - ova ima neke brilijante u basovima, realno ko ce ovo da kupi?? jos malo ces gledat oce li te neko da rokne poslje svirke da ti mazne harmoniku :-///

https://mobile.willhaben.at/kaufen-und- ... 8103706993

Pozz CJR
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od Dallape 1960 »

15 000e je realna cena za super6 staru originalnu. Ovu od 50 000e prodaje clan foruma, i mislim da ima svarofski kristale ugradjene. Cim covek ima pare da se zeza sa tim verovatno mu i nije bitno da je proda. 🙂
Korisnikov avatar
CoberJR
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 24 Apr 2020, 12:19

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od CoberJR »

Hvala na odgovoru Dallape 1960!

Nazalost mi (ja) iz radnicke klase to sebi nikad necemo moc priustit i ako bi voljeli svirat neki extra dobar instrument kao super 6..
Nisam nikoga hteo uvrijedit pogotovo ne clanove ovog foruma, samo sam se sokiro kad sam ovo ugledo.. ako jesam, izvinjavam se ovim putem.. ali upravu si potpuno, tim ljudima vjerovatno i nije stalo do toga :-D

Imam jos jedno pitanje - scandalli super 6 (L!) - jel zna neko nesta o ovoj harmonici? nisam mogo nista da nadjem na forumu.. kad gledam na youtube rjetko nadjem da ih sviraju ljudi sa balkana..

Pozz CJR
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od guerini »

Dallape 1960 napisao: 29 Apr 2020, 08:32 15 000e je realna cena za super6 staru originalnu. Ovu od 50 000e prodaje clan foruma, i mislim da ima svarofski kristale ugradjene. Cim covek ima pare da se zeza sa tim verovatno mu i nije bitno da je proda. 🙂
Mislim da i 15.000 nije realna cena nego su je preprodavci iz bivse Juge nacinili realnom a tako ce mozda jednog dana biti i sa cenom od 50.000
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od Dallape 1960 »

Pa znas kako kolega ajd da ne tvrdim da ta harmonika kao harmonika vredi reano toliko, ali ako bilo koja guerini kosta 10 000 a znamo danasnje cene, scandalli super 6 je za toliko bolji garantovano. To je nesto unikatno, retko i najbolje. Naravno podrazumeva se vrhunski ocuvan primerak.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od sampionce »

Probao danas "legendarnu" Super VI, M serija...
Od legende su samo navodnici tacni! :lol:

Moja trojka je proguta za uzinu (ne dorucak!) - i tonski i tehnicki!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od dugmetarac78 »

sampionce napisao: 04 Jan 2021, 15:25 Probao danas "legendarnu" Super VI, M serija...
Od legende su samo navodnici tacni! :lol:

Moja trojka je proguta za uzinu (ne dorucak!) - i tonski i tehnicki!
Upravo tako druže, to "legendarna" baš se i ne primećuje u praksi, to se više odnosi na tehnikalije (ajd da se tako "stručno" izrazim) jer ta serija predstavlja neku "revoluciju" u proizvodnji harmonika.... tipa Preklopnik, položaj fasena (neka ukošenja) mregistar mehanizam basa, položaj osovina itd. Instrument je odličan ne sporim, ali mnogi plaćaju, bez da znaju šta.... Kasnije se te stvari primenjuju i na drugim harmonikama, al ova je bolje rečeno "revolucionarna"
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od sampionce »

Ево шта је пракса синоћ показала...

Инструменти у поређењу, са фокусом на Скандали Супер 6 (која је циљни објект поређења):
- Скандали Супер 6 ”легендарни” модел, М серија, 1960. - свеукупна дихтација инстрмента добра
- Гверини Супериор 3, 1978. - ”шарени фасени”, Г-фасен у басу, метални кабински поклопац, дихтација добра
- Гверини Супериор 2, 1978. - ”бели фасени”, Г-фасен у басу, метални кабински поклопац, дихтација добра
- Далапе Супермаестро, 1960. - ”равни фасени” у басу, метални кабински поклопац, дихтација добра.

УСЛОВИ
Оркестарски (фруле/кавали, гитара, удараљке, вишегласно певање, хармоника) без разгласа.
Проба у трајању од 5 сати.
По завршетку пробе чланови бенда изразили њихов свеопшти утисак, и резултати овог мини-теста су изведени на основу мог и њиховог субјективног доживљаја.

ОБЈЕКТ ПОРЕЂЕЊА
- гласноћа у оркестарском свирању, у приму и у басу
- квалитет звука у оркестарском свирању
- удобност клавијатуре, тј. могућност виртуозног свирања

-------------------------------------------------

”НЕДОСТАЦИ”
- хармоника Скандали Супер 6 је у идентичним условима 30-40% тиша, у приму, него Супериор 3 или Супериор 2 модели, а и преко 50% тиша у односу на Далапу Супермаестро.
- клавијатура је изразито неудобна - преплитке беле дирке са превеликом грамажом и превисоке црне дирке (у односу на беле) са такође превише израженом грамажом - претпоставка је да би се клавијатура могла подесити за виртуозније свирање.
- сопран, изразито тих. Чак и код најјачег повлачења меха скоро па дупло тиши у поређењу са Гверини моделима, а чак и више у односу на Далапу;
- кларинет, тј. ”мала кабина”, мекан, племенит али тих тон - 25-30% тиши у односу на Гверини моделе и Далапу;
- штим - виолин регистар са израженим тремолом тј. швебом.

ПРЕДНОСТИ
- басун, тј. ”велика кабина”, одлична кроз целу клавијатуру. Богат, ”масан”, племенит дрвени тон квалитетне јачине.
- пиколо, изражен кроз целу клавијатуру.
- ”легендарна” (додуше ничим утемељена - закључак изведен на основу резултата овог поређења), берзанска цена, тј. велика потражња.
- одличне комбинације регистара у басу, нарочито кад се узме у обзир и ”конвертор” на бас дасци са стране
- лакши, осетно лакши инструмент

-------------------------------------------------

ПРЕТПОСТАВКА
Скандали Супер 6
- зазори дефинитивно нису довољно добро подешени, ни у приму али ни у басу (изненађујуће за бас, то је реткост)- приликом најслабијег повлачења меха и са притиснутим тастерима (у приму или басу) се јасно чује струјање ваздуха без да се јавља тон, што значи да је зазор превелик, а то опет упућује да уколико би се исти подесили у бољи положај вероватно се не би добило на гласноћи самог инструмента, чак напротив!
- уколико би се клавијатура продубила, тј. повећао вертикални ход дирке (а самим тим и клапне) можда би могао да се добије снажнији тон.
- бољи штим (”раван”) би сигурно поправио свеукупни утисак.

-------------------------------------------------

ЗАКЉУЧАК
- сопран и кларинет разочаравајуће неубедљиви (нарочито сопран, што је изненађујуће с обзиром да је ванкабински);
- комбинације са ”великом кабином” богате и изражајне, нарочито орган, што наводи на закључак да је хармоника пројектована за неки потпуно друкчији звук у односу на онај који се тражи за Балканску музику;
- у односу на комаративне перформансе, апсолутно неутемељена цена и ”легенда” о којој се говори!

-------------------------------------------------
-------------------------------------------------
P.S.
Победник у гласноћи је без сумње Далапа Супермаестро.
Свеукупни победник (богатство звука, гласноћа у приму и басу, избалансираност) је Гверини Супериор 3.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od Koca »

Svaka cast majstore!
Ti si to studiozno izanalizirao, no jos malo pojasni u kojim segmentima Supermaestro jaca od trojke (nije tema) znaci uporedi bason, klarinet, pikolo sopran i basovi. Kombinacije nemoj jer su izvedeni glasovi iz ovih osnovnih.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Scandalli super 6 - 15 i 50.000€

Post od Koca »

Jos napisi da li su Guerini ravno stimovane ili svebovane nije bitna fregvencija? Pretpostavljam ravno.
Odgovori