Registri na harmonici

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Registri na harmonici

Post od Webmaestro »

Slika

Desna strana sa skupom glasova ima mogucnost "bojenja" zvuka harmonike. Naime, karakteristika harmonike sa vise fasena je da postoji mogucnost jednostavnog sviranja npr. jednog glasa na jednom fasenu, onda recimo drugog glasa iste visine tona ali razlicite boje (dubine) na drugom fasenu (pomocu pritiska na dugme registra) ili istovremenog sviranja po jednog glasa iste visine tona ali na dva razlicita fasena, sto rezultira drugacijim tonom i po boji i po karakteru dubine tona.

Registri sluze za otvaranje ventilnih otvora, kako bi vazduh mogao da prolazi, ili bio zatvoren, za sve ili samo za neke fasene (klapne dirki klavijature odredjuju glasove/visine tonova, a registri odredjuju koji ce skupovi tonova biti u igri.)

Kod troglasnih harmonika postoje tri fasena (skupa glasova) sa razlicitim mogucnostima kombinovanja istovremenog sviranja tonova iste visine na maksimalno tri fasena (tri tona na istoj dirci).

Kod cetveroglasne se mogu svirati pritiskom na jednu dirku istovremeno cetiri jezicka - po jedan na svakom od razlicitih fasena.
Poslednja izmena od Webmaestro u 21 Okt 2009, 23:45, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Registri na harmonici

Post od Webmaestro »

Pored uobicajnih tastera registara koji se nalaze pored klavijature, profesionalne harmonike cesto imaju bar jos jedan ili dva dodatna tastera.Jedan moze da bude na vrhu instrumenta i pritiskati se bradom, a drugi sa strane pored klavijature i pritiskati se dlanom. Ovi registri su na takvim pozicijama radi mogucnosti sto brze promene u toku sviranja.

Slika
accordion
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Registri na harmonici

Post od accordion »

Na kojem registu da se ja počnem učit svirat? Nabavio sam neku knjigu od albina fakina!!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Registri na harmonici

Post od Webmaestro »

Dobrodošli. Veoma pametno je to što ste izabrali Albina Fakina za sam početak učenja harmonike. Po Fakinu se radilo u nižim muzičkim školama (nisam siguran da li i dalje, ali kad sam ja išao u muzičku školu tako je bilo). Te vežbe mogu da budu osnova za jaku tehniku, pod uslovom da se rade detaljno i kompletno, bez preskakanja onih koje vam se budu činile dosadnim! Albin Fakin ima 4 knjige, i naravno treba početi od prve.

Što se tiče registra sa kojim treba da se rade ove vežbe... Zanimljivo pitanje. Sad baš razmišljam s kojim registrom sam na početku škole svirao :) Mislim da je to bio neki Mussete, no to nije tako važno. Bitno je da se prilikom vežbanja dobije zdrav ton, da se meh ne rasteže tako jako da ton krešti. Znači, meh se rasteže i sabija umerenom jačinom, tako da se dobije lep ton.

Pozdrav
accordion
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Registri na harmonici

Post od accordion »

Webmaestro napisao:Dobrodošli. Veoma pametno je to što ste izabrali Albina Fakina za sam početak učenja harmonike. Po Fakinu se radilo u nižim muzičkim školama (nisam siguran da li i dalje, ali kad sam ja išao u muzičku školu tako je bilo). Te vežbe mogu da budu osnova za jaku tehniku, pod uslovom da se rade detaljno i kompletno, bez preskakanja onih koje vam se budu činile dosadnim! Albin Fakin ima 4 knjige, i naravno treba početi od prve.

Što se tiče registra sa kojim treba da se rade ove vežbe... Zanimljivo pitanje. Sad baš razmišljam s kojim registrom sam na početku škole svirao :) Mislim da je to bio neki Mussete, no to nije tako važno. Bitno je da se prilikom vežbanja dobije zdrav ton, da se meh ne rasteže tako jako da ton krešti. Znači, meh se rasteže i sabija umerenom jačinom, tako da se dobije lep ton.

Pozdrav
Puno hvala Slika
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Registri na harmonici

Post od harmonikaš_ivan »

ja sviram na Clarinet .. psoto je moja sad zamjensa harmonika troglasna...sve vjezbe..i kad sam poceo s njom, profesor mi je reko da sviram na tom registru..a sad kad stigne moja harmonika sa servisa (četveroglasna) vidjeti cu... ali ja mislim da slobodno mozes sve vjezbe ucit na Clarinet

ispravio, pogresku koju sam napiso... :!:
Poslednja izmena od harmonikaš_ivan u 06 Nov 2010, 22:00, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Registri na harmonici

Post od micha56 »

Vezbanje na piccolo ?????
Jedino, ako je to u cilju navikavanja na meko sviranje.
Pa to je "najslabiji" registar, odnosno - najneznji su piskovi i veoma lako mogu da puknu - dovoljno je malo jaci trzaj mehom (kod visokih tonova) i - ode pisak.

Znaci vezbanje na piccolo je, po meni, jedino moguce u gornjoj zoni klavijature (niski tonovi), a to znaci da se navikavas na jedan nezgodan polozaj desne ruke (i lakta). A sta ces kad treba preci na donju zonu klavijature, a piccolo osetljiv registar ????

Pozzzz.
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Registri na harmonici

Post od harmonikaš_ivan »

micha, sry.. nesto sam se jednsotavno zamislio i krivo napiso..sviram na Clarinet ..sve vjezbe na clarinetu sviram .....

neznam sta mi je bilo, nesto sam se zamislio i i procito picolo i stalno mi se samo picolo motalo po glavi

moja greska...nisam namjerno..
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Registri na harmonici

Post od micha56 »

e to je moguce.
Clarinet ima fini meki ton - ako je u kabini - jos bolji i onda se sve uklapa.

To je OK.
Pozzzz.
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Registri na harmonici

Post od harmonikaš_ivan »

da, tako vec da...... svatk ose moze zabuniti ili nesto krivo napravit..
Odgovori