prof. Dragan Vasovic

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od mamula »

Au, sad sam vidio ovo za Caslava sto je "rodjak" napisao!
Momak, nemoj da se naljutis ali ti izgleda imas nekih problema sa sluhom. Za tebe je Navracic vrhunski harmonikas a Caslav antitalenat.
Ja ti garantujem da ovdje na forumu ima bar 30 momaka koji bi oduvali Navracica, ali u pravom smislu te rijeci!
Caslav je po meni medju 10 najboljih harmonikasa na Balkanu momentalno! :depkvk:
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od zvoneto »

Mamula, ne bih se baš kladio u to ali nema veze. Nemojte ničiji rad podcjenjivati, sve je stvar ukusa i stila sviranja... Ne mora svako imati savršenu trilersku tehniku da bi bio dobar harmonikaš. Svijet je velik a mi na balkanu uvijek najpametniji. Usput, čini mi se kolega "rodjak" da je već bio prisutan na forumima pod nekim drugim imenima jednostavno poznaje se po rukopisu :D .
Evo pokušajte ovo skinut sumnjam da ih ima 30 na forumu koji to mogu:
http://www.youtube.com/watch?v=0rPe1mSQVY0
Solomun
120 basova
120 basova
Postovi: 257
Pridružio se: 08 Sep 2013, 18:51

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od Solomun »

Ma šta 30 nema ni jedan svi misle da je sviranje harmonike
samo kola koje ja ne cjenim i ne cjeni se harmonikaš po
vašarima i svadbama.
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

mamula napisao:Au, sad sam vidio ovo za Caslava sto je "rodjak" napisao!
Momak, nemoj da se naljutis ali ti izgleda imas nekih problema sa sluhom. Za tebe je Navracic vrhunski harmonikas a Caslav antitalenat.
Ja ti garantujem da ovdje na forumu ima bar 30 momaka koji bi oduvali Navracica, ali u pravom smislu te rijeci!
Caslav je po meni medju 10 najboljih harmonikasa na Balkanu momentalno! :depkvk:
ne ljutim se ,zasto bih,sto se tice caslava..da je on antitaletiran nisam ja rekao,vec se tako prica po nekim odredenim mjestima,ne mogu se sjetiti gdje se spominjao u tom kontekstu,da se odmah razumijemo ja sam nista prema caslavu,,da ne bi ti pomislio da ja znam moža bolje svirati ..ne znam..kod caslava postoji jedan problem pa neka ga netko protumaci kako hoce,a taj je da svira svoje stvari ok, a drugi je problem da ne može ni u pola odsvirati npr moravac,ima veliku razliku u kvaliteti sviranja svojih i tudih stvari..a to nesto i govori
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

Solomun napisao:Ma šta 30 nema ni jedan svi misle da je sviranje harmonike
samo kola koje ja ne cjenim i ne cjeni se harmonikaš po
vašarima i svadbama.
kola su izuzetna teska za sviranje,to je valjda vrh sviranja,ali slazem s tobom ne cine muziku samo kola,nekad i neke jednostavnije stvari naprave urnebes..
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

boki80 napisao:Ovde je sve lepo receno, slazem se 100%
Webmaestro napisao:Imaju i note svojih prednosti. Recimo ako nemas prilike (para) da ides kod nekog "majstora" da ti pokaze onda mnogo toga mozes da naucic iz nota (plus stalnim i sistematicnim slusanjem muzike). A osim toga, princip rada vecine danasnjih "ucitelja" harmonike je: odes kod njega na cas, on ti pokaze kojim prstom koje tonove da pritiskas i to je to. U medjuvremenu dok stignes kuci ako si zaboravio ono sto ti je pokazivao to je tvoj problem. A sve to moze da se nadje i u kvalitetnim notama - koji ton kojim prstom pritiskati, a uz to uvek imas podsetnik ako si nesto zaboravio kako bese.
Ne kazem da svi ucitelji rade tako, ali velika vecina da. Cas kosta u proseku 10 - 20 eura a za to vreme valjano ne mozes da naucis ni 2 dela nekog kolca (u redu, to zavisi i od talentovanosti ucenika, ali opet...).
Zato svako ko krene kod nekog majstora neka dobro obrati paznju kakav je njegov princip rada. Nije bitno da taj majstor samo ima neku bogatu karijeru iza sebe, snimljene CD-ove, ili tezgaroski rad, pojavljivanje na TV-u, radni staz, opasnu tehniku sviranja ili je pobednik na nekom takmicenju... nego je vaznije od svega DA LI UME NA VALJAN NACIN DA PRENESE SVOJE ZNANJE.
Isto kao kad krenes da kupujes original Guerini harmoniku u Srbiji, tako je i sa trazenjem kvalitetnog ucitelja. U prvom slucaju treba da znas sta je original, a u drugom treba da prepoznas kvalitet i da ne nasednes na marketing i propagandu :D
A sada bih napisao neka moja vidjenja situacije sto se tice casova harmonike i majstora na ovim prostorima koji drze iste. Bio sam jedno vreme Pavketov ucenik, neko je napisao i to je potpuno tacno da lepo naplacuje a drzi istovremeno vise ucenika odjednom, bude s'tobom 5 min. i onda ode i nema ga 15-20, pa sve dok ne istekne vreme, kod njega cas traje 45 min. a drzi dvocas tj. 90 min. Sta sam naucio od njega naucio sam ali finansijska situacija u to vreme mi nije dozvoljavala da se duze zadrzavam. Proslo je nekoliko godina od tada i malo citanjem po forumima o cuvenoj "Vasketovoj tehnici" a zakljucio sam i sam da nesto skripi u mom sviranju, nije lose, ali dosao sam do jednog nivoa i ni makac. Pocinjem da se interesujem kod koga bih mogao da sredim to sto zelim, i odluka je pala na Caslava Ljubenovica. Odmah da kazem, ta dogma sa Albinom Fakinom me je odbila i od Vasketa a i od Baneta, mislim bez da potcenjujem ali rekao sam dogma zato sto je po meni bezveze nekoga ko ima muzicko obrazovanje recimo nizu muzicku skolu, terati da to radi, svira neke osnovne stvari koje je vec radio a da se ne spominje i neko iskustvo kakvo takvo jos ako postoji (tezge i ostalo). To je u redu tako poceti sa apsolutnim pocetnicima ali terati ljude (pogotovo sa stecenim muzickim obrazovanjem) koji jos imaju i neke svirke iza sebe da sviraju "Razgranala grana jorgovana...". Tu dolazim na ono sto sam prethodno citirao gore u tekstu, princip rada. To je sustina, kod Caslava sam krenuo sa pocetnim i laganim kolima pa sve do tezih ali smo u hodu sve radili, samo ono sto nije valjalo je ispravljao, nije me terao da 6 meseci ili godinu dana bijem jedan triler po dirkama. Po meni Caslav je odlican pedagog, mnogo smo toga presli i sada imam dobru osnovu za dalji rad. Zasto to kazem, zato sto je sustina rada kod svih ucitelja harmonike program koji je maltene kod svih isti a uglavnom podredjen spremanju za Sokobanjsko takmicenje. Znaci, bukvalno niko vam nece pokazati nesto vise od toga, u smislu nekih svojih caka ili specificnosti po kojima je odredjeni harmonikas-majstor poznat. Po meni ucenje majstorluka bi trebalo da bude i u prakticnom radu, tj. da majstor vodi ucenike na tezge, da ih lansira da tako kazem, da budu sposobni da zaradjuju za zivot. Toga, nazalost nema ili bar ja nisam cuo da neko tako radi osim da nije prijateljski ili rodbinski odnos. Znaci naucis "Vrbas vodu", "Bere cura plav jorgovan", "Prolazi Jesen"... da ne nabrajam dalje sablonske pesme koje danas svi izvode i mogu slobodno da kazem da su mi se smucile i spreman si da zaradjujes na tezgarenju. A pesama ima more, broje se u stotinama i jos vecim ciframa. Ali opet ponavljam, svi tako uce svoje ucenike. Takodje je neko lepo rekao da je sustina u samostalnom ali moram da naglasim pravilnom radu, jedino tako je moguce doci do nekog uspeha. Ocekivati od majstora da od tebe napravi to sto ocekujes, to nije moguce. I svi oni su isti put prosli, jos i tezi, zato i jesu majstori, danas toliko toga tehnicki je dostupno, i da se nesto uspori, a to nekad je moralo da se "hvata u letu", sto se kaze. Zakljucak, casovi svakako vrede da se stekne dobra osnova ali sve ostalo samo samostalnim radom.
ovo je nesto najbolje sta sam procitao na forumu izvstan post svaka cast.Imao sam i ja slucajeva koje ti spminjes..znas nesto svirati ,aj da probam kako ce te to izgledati,mislim bilo je svega iskreno vise losih stvari nego dobrih stvari i jos uvijek je tako,i ja bih volio da vidim taj scenarij..da ucitelj ode s ucenikom na nastup..ali opet razmisli malo cisto realno..moras imati mjesto gdje ce te svirati,znaci ugovoren nastup..vjerovatno ce zvati njega da on bude glavni,ti se možes samo slepati , zato sto ne znas toliko pjesama kao on,znaci mora se pogodit da se nadete na pjesmama koje znas i ti,a sta ces raditi do tada,brojit muhe?To je problem,i tu dolazimo na ono sta ti kazes samostalno da..samostano se pokusati polako probijati,sam trazit svirke
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od srks69 »

De si "steeela" dugo te nije bilo. :D
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od CROharmonika »

Ja bih jos dodao na ovu temu, moze netko biti i najbolji svirac sto ne znaci da je dobar pedagog, ali i obrnuto moze neko biti solidan svirac i izvrstan pedagog.
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

CROharmonika napisao:Ja bih jos dodao na ovu temu, moze netko biti i najbolji svirac sto ne znaci da je dobar pedagog, ali i obrnuto moze neko biti solidan svirac i izvrstan pedagog.
postoji tu jos nesto..naime neki majstori imaju problema s spustanjem na nizi nivo sviranja,znaci ono sta on može ne može svatko a on misli da može,postoji brdo nota na netu za vjezbe prstiju obicne teh nicke vjezbe za pocetnike a pisane su da ces ih odsvirati nikad ili tek nakon 20 godina,..nekad mislim da je najbolje da pocetnik uci pocetnika mada to blesavo zvuci..
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od Webmaestro »

Ok je da se krene sa najprostijim vežbama i to svakako treba. Kada je u pitanju narodna muzika, apsolutni početnici kola treba najpre da vežbaju bez trilera. Uzmi prvi deo Moravca i izbaci trilere, sviraj samo osnovne tonove. Dobičeš nešto što je prostije i od najlakših početničkih vežbi jer ima samo dva - tri različita tona, a uz to - vežbaš kolo :jdishddf:
Odgovori