Prstored

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
xho
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 26 Apr 2020, 17:16
Lokacija: Ulcinj,Crna Gora

Re: Prstored

Post od xho »

xho napisao: 07 Maj 2020, 19:24
mali harmonikas napisao: 07 Maj 2020, 09:27
xho napisao: 06 Maj 2020, 17:04 Pozdrav.rekli ste da palac ne ide u crne tipke ali kako cete odsvirati dursku lestvicu iz F dura ili lestvicu iz B dura a da ne koristite palac

F dur ovako ce odsvirati,napisati cu ti prste i tonove da razumijes..
1 ton j F -drugi prst
2 ton G -palac
3 ton A -drugi prst
4 ton B -treci prst
5 ton C -palac
6 ton D -drugi prst
7 don E -treci prst
8 ton F -cetvrti prst

Isto se može primjeniti na b dur
hvala bas cu da probam,ja sam radio ovako 1ton palac, 2 ton kaziprst ,3 ton ttreci prst, 4 ton palac i do petog prsta 8-mi ton
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Prstored

Post od mali harmonikas »

hvala bas cu da probam,ja sam radio ovako 1ton palac, 2 ton kaziprst ,3 ton ttreci prst, 4 ton palac i do petog prsta 8-mi ton

na taj nacin opet ti je palac na povisilici..
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: Prstored

Post od BaroConcerto »

Ako se u kolu ili pjesmi jedan te isti ton svira uzastopno ne svira se sa jednim prstom nego se izmjenjuju palac i kažiprst ili palac i srednji prst i to u kombinaciji da se prsti najbolje poslože za nadolazećih par tonova ili triler...
Prvo što mi pada na pamet kao primjer je početak pjesme od T. Zdravkovića- dotako sam dno života.
DuleSavic
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 07 Mar 2024, 09:07

Re: Prstored

Post od DuleSavic »

Pozdrav svima, novi sam na forumu i relativno nov na harmonici.

Nakon 15 god odlucio sam se na povratak harmonici.
Kao dijete išao sam 2 godine u muzičku skolu i naravno tad su me druge stvari zanimale pa sam odustao. Sto se tiče nota, poznajem note i znam citati isto tako teoretski poznajem akorde i obrtaje ali sviram samo u osnovnim tonalitetima.
Sto se tice skidanja pjesama strasno mi dobro ide skidanje po sluhu melodije, nekad se sam sebi začudim otkud, ali harmoniju nikako ne mogu. Takodjer pratnju harmonski nikako ne mogu svirati, pogubim se i ne znam gdje sam stao, dok kad pratim melodijski sve bude kako treba. Volio bi ako mi neko moze pojasniti harmonijsku liniju i kako "ne svirati napamet"

Sto se tice prstoreda sviram sa svih 5, ali sto se tice trilera 2. 3. dominiraju. 4 prst mi je totalno ukocen , toliko ga forsiram ali ne izlazi. Npr pjesma Krčma u planini iz D dura, u foršpilu postoji dojnji triler koji zahtjeva 4 i 3 ne mogu ga odsvirati nikako i vec me pocinje iritirati i smarati. Bilo bi mi drago ako bi me neko mogao nasavjetovati i pomoći.

Hvala unaprijed :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Prstored

Post od Koca »

Tu nazalosta u pocetku teorija ni meni nije pomogla a ni rotacija, kada sam hteo izjednaciti triler 343 sa 232. Samo vezba i eksperimentisanje pa i medved nauci da vozi bicikl u cirkusa pa i ja sam to savladao, davno ne secam se kako, ali bilo je tesko napraviti stakato triler u vreme haranja Mirka Kodica koji je bukvalno razvaljivao tastaturu. Znaci pomogla mi je rotacija, ali nije to sad tajna pa onda saznas i sve ide kao po loju, nego treba to da legne i da iskoristis taj okret u saci a ne samo da okrenes u prazno a triler mrljav. To je tesko opisati recima ali dodje uz vezbu.

Sto se tice pratnje ako je radis znaces, ako soliras a koristis iskljucivo basove onda razmisljes samo na taj nacin. To je vec visa matematika... Neko zna da prati a ne zna lepo da odsvira neku staru narodnu pesmu u Pavketovom fazonu, ali zato peva, prati se i larma za 10. Sve se posebno vezba i tome nikad kraja.
DuleSavic
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 07 Mar 2024, 09:07

Re: Prstored

Post od DuleSavic »

Sto se tice trilera jasno mi je da je stvar samo vjezbe vjezbe i vjezbe i kad ne ide rijesenje je vjezba,toga sam svjetan.

A sto se tice pratnje, ne mogu reci da sam sad neki sluhista, ali "cujem poprilicno" kad nesto paše ili ne paše i basovima mogu to ispratiti ali desnom rukom uporedo svirati pratnju, nikako, izvinite ako sam nejasan u zelji da kazem ono sto mislim, tako je kod nas neukih 😂😂
Kao sto rekoh, melodijski skinuti pjesmu mogu u trenutku ali harmonski je vec za mene procedura
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Prstored

Post od dugmetarac78 »

xho napisao: 06 Maj 2020, 17:04Pozdrav.rekli ste da palac ne ide u crne tipke ali kako cete odsvirati dursku lestvicu iz F dura ili lestvicu iz B dura a da ne koristite palac
F-dur skala se svira (školiski) : 12341234. Kad se navežba jednostavno je a i ispravno.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Prstored

Post od Džoga »

DuleSavic napisao: 12 Mar 2024, 14:12 Sto se tice trilera jasno mi je da je stvar samo vjezbe vjezbe i vjezbe i kad ne ide rijesenje je vjezba,toga sam svjetan.

A sto se tice pratnje, ne mogu reci da sam sad neki sluhista, ali "cujem poprilicno" kad nesto paše ili ne paše i basovima mogu to ispratiti ali desnom rukom uporedo svirati pratnju, nikako, izvinite ako sam nejasan u zelji da kazem ono sto mislim, tako je kod nas neukih 😂😂
Kao sto rekoh, melodijski skinuti pjesmu mogu u trenutku ali harmonski je vec za mene procedura
Sto se tice harmonije, probaj malo uzeti negde na netu da naucis funkcije stupnjeva u tonalitetu, subdominanta dominanta, stim tonaliteta takoreci stvari koje se uce na solfedju u osnovnoj muzickoj, sad ima dosta toga jer su zbog ove korone pravili casove za sve zivo pa i to.

Kada udjes u caku sa funkcijama stupnjeva, odmah ces lakse skidati stvari. Takodje i bas linija. Skidaj nove stvari i u 90% slucajeva ces cuti nesto sto si pre cuo neku progresiju harmonsku neku bas liniju itd.

Moj savet je dakle sednes uzmes odsviras u svakom tonalitetu lupam evo c dur od c do c sviraj trozvuke u tonalitetu dakle c e g, d f a, e g h, f a c, g h d, a c e, h d f, c e g... I shvatices da ce ti drugi stupanj u bilo kom tonalitetu biti mol, da ce svaki peti stupanj (dominanta) voditi u tonalitet u kom si trenutno, da ce svaki cetvrti stupanj teziti ka razresenju tj ka dominanti ili susednom tonalitetu... Naucis naprimer kvintni krug sto je i lako samo uzmes bas pa picis c g d a e itd itd...

Ako ti nesto ne ide posluzi se tacnom harmonijom onaj sajt, mada ne preporucujem jer neki zapisi nisu tacni, ali naprimer to moze da ti bude vezba kad imas zapis pa pokusas malo drugacije da vidis gde je greska itd.

Sto se tice trilera i skole klavirne harmonike, prestao sam da je sviram jer je bila neprakticna za bilo koji vid sviranja u intervalima terce sekste poneka kvarta :), verujem da ti par etida albin fakin fazon sto se tice razrade cetvrtog prsta nece smetati, imas tacno tamo u knjizi provalices koja ti je etida za koju vrstu vezbanja tehnike.... Pomoci ce dosta u tome. Nemoj celu knjigu nikako, proberi lepo i vezbaj razradi tehniku... :svirac: :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Prstored

Post od Koca »

Ne znam za druge ali nas nekoliko je preslo ili u prelazu na dugmetaru (Dugmetarac, Dzoga, ja sam malo usao u stos i prekomponovao raspored klavirne) inace ostajem na klavirci + dugmetara. Do jednog nivoa ide to sa klavirnom pa odjednom blokada. Ne sumnjam u tacnost Dugmetarcove tvrdnje, ne znam, niti me interesuje ko je proglasio prstored u F duru ovako kako je gore napisano , ali za praksu i brzinu kad 4. prst padne na B pa se nastavi palcem ispod 4. na C, tu bez osetne pauze medju prvih 4 i drugih 4 tona se ne moze odsvirati. Ko skida nesto od savremene slozene narodne muzike ubice se od vezbe (narocito u visokim tonovima) i nece odsvirati to u jednom dahu nego u 2 naleta, gde ca ta pauza mrsiti konce koliko god je to neko obrazovan i iskusan proglasio ispravnim. Naj prirodnije je na dirku B u ovom slucaju ici 2. ili 3. prstom a ostalo moze da se malo izmeni, jer je cilj svakog harmonikasa da odsvira tecno, tacno i sa malo truda. Ovaj tekst se ne odnosi samo na F dur nego nego na princip, pa hoce nek malo eksperimentise nece biti uzalud, meni je pomoglo bas dosta.
DuleSavic
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 07 Mar 2024, 09:07

Re: Prstored

Post od DuleSavic »

Hvala puno Dzoga , lijepo objasnjeno 🤗
Odgovori