"Skidanje" p(j)esme po sluhu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od blueblues »

Nastavi da ides kod nastavnika pa sto vise stvari budes kod njega naucio bice ti lakse posle da sam naucis nesto novo jer videces da su sve pesme po nekim sablonima. E da i akordi i harmonije to ti je vazno narocito za pesme nek ti pokaze profesor ;)
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od alek »

sampionce napisao: 18 Sep 2020, 07:54 Smatram da je konacno momenat da i @Alek bude ukoren ovde, javno zbog upotrebe alfabeta koji je neprikladan sveopstem pućanstvu!

"Oj Srbijo medj' sljivama..."
Izvinjavam se, nisam imao loše namere. Tako mi bila podešena tastatura. :oops:
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od BaroConcerto »

Što se tiče foršpila najbolje ti je da usporiš snimak na 0.5 i onda točno čuješ koji trileri se koriste, a što se tiče harmi to jednostavno dođe s iskustvom...imaš raznih šablona, kada ih sve pohvataš bit će ti puno lakše...bitno je da znaš ako je npr. pjesma iz Am da su moguće kombinacije sa Dm, G, C, F, E7, Em...i onda isprobavaš koji mol/dur odgovara na kom dijelu pjesme...
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Kako se znaju te kombinacije akorda u pjesmi ,sto ste sad napisali ko primjer za am?
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Cuo sam da postoje ali nikad nisam naso nista o njima na internetu
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od accordionist »

Zavisi iz kog tonaliteta je pesma, odnosno po kojoj lestvici ide melodija. Na primer ako je pesma iz C dura onda tu mogu biti akordi Cdur, Dmol, Emol, Fdur, Gdur, Amol (sviraj trozvuke redom po belim dirkama pa ces videti da su to ti akordi). Znaci ako je pesma iz Cdura tu ces u 99% slucajeva imati akorde: Cdur, Fdur i Gdur, a u nekim pesmama mozda ode i u molske akorde znaci Amol, Dmol, Emol (ili umesto Emola cesto E7). Sad to pravilo mozes da prebacis na druge lestvice, recimo ako je pesma iz Gdura, i redjas akorde koji se tu mogu naci uzeci u obzir da Gdur ima povisen ton Fis...
Ne znam koliko si upucen u teoriju muzike ali poznavanje teorije je veoma bitno za razumevanje ovoga sto pisem.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Ako sam dobro skuzio...npr ako je pjesma iz D dura(fis,cis) onda idu akordi koji u trouvuku imaju te note? S teorijam sam na izmedu VI i na TI odnosu
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od accordionist »

Da, onda napravis akorde po Ddur lestvici, znaci Ddur, Emol, Fismol, Gdur, Adur, Hmol pa u pesmi iz Ddura ces najverovatnije imati akorde Ddur, Gdur i Adur a mozda i one molske ;)
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Ok,hvala na pomoci ,sada ostaje jos samo vjezbati🙂
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od BaroConcerto »

Gs2_1208 napisao: 20 Sep 2020, 09:38 Kako se znaju te kombinacije akorda u pjesmi ,sto ste sad napisali ko primjer za am?
Te kombinacije naučiš s treningom, a kasnije ih znaš čim čuješ pjesmu....ali treba puno puno treninga.
Odgovori