Strofa

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Ma ovo zbunjuje iskusne harmonikase, postoji uradjen tutorijal za klavirnu harmoniku sa objasnjenjima svih akorda koje je odsvirao Pilos. Ko je zainteresovan naka pronadje i proba da odsvira, ja sam video o cemu se radi i odustao od daljeg vezbanja jer trazi dosta vremena, treba prsti da se naviknu a prenatrpano svakavim akordima. Razlika prvog i drugog nacina je ogromna.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 22 Mar 2023, 22:26 Evo jednog na prvi pogled interesantnog a na drugi pogled genijalnog harmonikasa sa tako slozenom akordskom svirkom koja malo kome padne na pamet. Djordje Dordjevic Pilos.

https://www.youtube.com/watch?v=PJv-1fMEti4&t=11s
Koče jel to na na izvoru..ne mogu otvoriti yt..ako je onda nikako ne prepocujem..naime ti možda zvuci zanimljivo,ali je van ritma..
I zapravo neupotrebljivo jer takva pratnja unistava melodiju
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Cigomir napisao: 21 Mar 2023, 08:23 Poštovanje :svirac:
Sviram harmoniku već par meseci, svirao sam pred prijateljima i naravno dodje tu i pevanje, koje je nažalost bilo užasno pošto moje sviranje i njihovo pevanje nije se nešto poklapalo, zvučalo je užasno, pa interesuje me šta vi svirate u strofi, da li je to melodija, akordi, harmonija ili nešto tome slično...
I naravno kako mogu da unapredim sviranje i da upotrebim u sviranju
Hvala unapred :svirac:
e sad šta je strofa refren ili melodija?nema veze ,imas par opcija uglavnom kada je melodija spora ,npr ne silazi s cardaka nečes pratiti akordima,možes i akordima ali ne ritmicki već legato ...druga je opcija da sviraš melodiju jednoglasno dvoglasno u sekstama ,kako možes i želis..
Brže pjesme preporučujem akorde u ritmu izvrsno zvuče i izgubiti čes puno manje vremena nego da sad ides skidati melodiju..akordi nisu lako za nauciti kao ni nista drugo..ali oni su velika prednost ..recimo ako planiras svirati negdje za nekoga vani s nekime npr gitara bas itd..desiti ce ti se kao početniku da ne znas tu pjesmu svirati i sta čes sad?
Vjerovatno kao i mi svi drugi na početku ili neces to svirati ili čes se šlepati uz nekoga smijuljiti itd..Ali jednog dana situacija će se promijeniti pa čes ti biti u situaciji da vodis "igru".
Neko naruči pjesmu oni znaju a ti ne znas ali ti znas akorde koji idu uz tu ljestvicu znas ako je d dur da ce biti g dur a dur i i h- mol i ti sviras ,tu si ne zujis vec sviras..
Hočes raditi na repetoaru?Ako sviras melodiju svake pjesme znati ces 25 pjesama za 3 godine a to je premalo..zato si pomognes skines forspil a pratnju s akordima
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

U vezi predhodnog teksta trazio sam taj tutorijal i nisam ga nasao izgleda da je skinut a trebao sam ga snimiti. Ukratko radi se o velikoj primeni septakorda (cetvorozvuka) i njihovih obrtaja.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Strofa

Post od dugmetarac78 »

[/quote]

Koče jel to na na izvoru..ne mogu otvoriti yt..ako je onda nikako ne prepocujem..naime ti možda zvuci zanimljivo,ali je van ritma..
I zapravo neupotrebljivo jer takva pratnja unistava melodiju
[/quote]

Prijatelju izvini ali moram se uključiti, grešiš i to veoma, ovo što Piloš svira, ne svira ruka, nego njegova duša, i to zaista ne vredi puno pokušavati skinuti ako to ne "osetiš" ne uništa on ništa, niti iskače iz ritma, jer da je tako ne bi ga harmonikaši tako cenili kao što ga cene. Ovo je svirka iz duše, *ebo note i kvintne krugove kad majstor sastavi akord da ti srce preskoči. https://www.youtube.com/watch?v=Z5AXgaH6_vo
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

UkusI su razliciti ali ja prepoznam u svakom harmonikasu muzikalnost, tj koliko se duboko unese u sviranje, tako da njegov izgled u kucnom izdanju na ta 2 snimka ne narusava bitno svirku. Slusao sam i svirke na ozvucenju sa orkestrom i uvek naculim usi i cekam sta ce da izbaci i obicno nemogu na prvu da rastumacim sta je odsvirao tj kojom putanjom su isli njegovi prsti. NJegova muzika nije prenatrpana nepotrebnim verglanjem po sistemu sto vise to bolje ali u sustini romska muzika je komplikovna sto je i normalno jer se muska deca radjaju sa harmonikom. :D
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

dugmetarac78 napisao: 28 Mar 2023, 21:15
Koče jel to na na izvoru..ne mogu otvoriti yt..ako je onda nikako ne prepocujem..naime ti možda zvuci zanimljivo,ali je van ritma..
I zapravo neupotrebljivo jer takva pratnja unistava melodiju
[/quote]

Prijatelju izvini ali moram se uključiti, grešiš i to veoma, ovo što Piloš svira, ne svira ruka, nego njegova duša, i to zaista ne vredi puno pokušavati skinuti ako to ne "osetiš" ne uništa on ništa, niti iskače iz ritma, jer da je tako ne bi ga harmonikaši tako cenili kao što ga cene. Ovo je svirka iz duše, *ebo note i kvintne krugove kad majstor sastavi akord da ti srce preskoči. https://www.youtube.com/watch?v=Z5AXgaH6_vo
[/quote]

Dugmetarac ako pisemo o cigi koji svira na bijeloj harmonici..ako je to taj isti taj lik ispada iz ritma to sto ono svira(kad pocne svirati u "akordima")je neispravno..
Imam ja auto znas kako izgleda vrhunski ali je neispravan..neupotreljiv ..tako ako se ne postuju "pravila struke" ,ne znam da li ste učili svirati pjevati ,znaci imati poduku od nekoga ko je obrazovan od tih koji su tada bili bolje od njega,pisemo o profesorima,prvi dan i prvi test kada se upisuje muzicka skola je da ponovis za profesorom ritmicku figuru i možda otjpevas za njim nesto..taj test pokazuje da li učenik uopce ima smisla za muziku..ako nema sluha nije dobro ali ako nema ritma..onda je problem.
Razumio sam sto si napisao da ti se vise svida nepravilno pa da dobro zvuci nego pravilno da nije zanimljivo,,
Sto se tice cijenja imao sam kontakte-svirao necu reći s milijardu ljudi ali jesam s dovoiljno i mogu ti reci da oni lupetaju i prepricavaju price jedan od drugih koji nemaju nikakve veze s nicime..jednostavo neko nesto izvali i oni svi ponavljaju ko papige za tim..
Ljudi nisu educirani na pravilan nacin,nisu upoznali nekoga ko bi im ne naucio svirati nego objasnio neke ajmo to nazvati principe..znanje nije u velikim kolicinama nego mali..
Nevezano za temu juce slusam na tv Silvanu Armenulic slusao sam ju i prije ali juce sam prvi put shvatio da ona prosječan pjevac glas joj je mjereći prema ono sto je postigla mizeran ..i a i izgled nista posebno..
Pjevaci tih godina isli su na poduku prepostavljam kod ucitelja koji su pokazali tehniku pjevanja ,verzija falset bez trilera i svi su tih godina upola glasa s malo ukrasa..kako muski tako i zenski sve dok se nisu pijavili neki koji su zapravo pokazali kako se pjeva narodna muzika S.saulic M.Mirić Ipće i jasar itd
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

I mom ocu se vise svidja original, ja sam igrom slucaja prosao prstima svaku dirku i ostao prilicno zaprepascen kako je sve slozio. Jeste to iz duse ali trebas da znas da svi ti septakordi postoje i da ih logicni i melodijski upakujes da skrenes paznju na sebe. Budimo realni jeste razlicito ali da je besmisleno nije.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 30 Mar 2023, 10:33 I mom ocu se vise svidja original, ja sam igrom slucaja prosao prstima svaku dirku i ostao prilicno zaprepascen kako je sve slozio. Jeste to iz duse ali trebas da znas da svi ti septakordi postoje i da ih logicni i melodijski upakujes da skrenes paznju na sebe. Budimo realni jeste razlicito ali da je besmisleno nije.
Znam sta hoces reci ..daj poslusaj sta mu svira leva ruka nista ..ono je nesto pokusao izvesti ali nije shvatio kako se to radi..postoji jedno pravilo koje kaze da svaki ton skale možes odsvirati s 3 ili vise akorda..medutim gubi se onda melodija a ovaj je izgubio ritam ,da bi odsvirao u 2/4 ,kako ide pjesma onda bi morao brze ili sporije mjenjati akrode..gledam ponovnu snimku i kada pocne svirati na "njegov" nacin raspad sistema..
Necu da neko krivo shvati neka svira ko kako hoće ,možda da poslusaj jazz accordion mislim forsiraju 1 ton=1 akord..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Pravo da ti kazem nisam se bio ni udubio u njegov snimak vec u tutorijal na klavijaturama i pricam o ideji. Da si pogledao tutorijal razumeo bi me, svakako ne bih ni pokusavao iz tog snimka da ucim. Pazi ne znam ni po kom pravilu umesto dura ide na mol6?
Odgovori