Akordi

O tehnici sviranja.
Odgovori
Dizel
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2021, 00:13

Akordi

Post od Dizel »

Pozdrav svima. Ovako, imam problem sa akordima pa hocu da pitam iskusnih harmonikasha itd. Ja znam akorde kako ide promer: Cdur C D G i tako dalje svi, ali ja imam problem u narodnoj muzici. Naprimer neko ako pjeva neko hocu pjesmu da svirem sa akordima ali neznam to kako izvodite i da usoglasim sa levom rukom. U glavnom hocu da pitam jel ima neko pravilo kako se treba to radi. Hvala unapred. :) ;) :svirac:
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Akordi

Post od guerini »

Mozes svirati ritam desnom rukom kroz akorde,a sad kako tacno to zavisi od ritma u kojem ide pesma. Kod nekih pesama mozes svirati razvucene akorde kao tepih podlogu, ima mnogo nacina i sve zavisi od situacije. Malo je opsirno pitanje ;)
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Akordi

Post od mali harmonikas »

Dizel napisao: 15 Apr 2021, 16:01 Pozdrav svima. Ovako, imam problem sa akordima pa hocu da pitam iskusnih harmonikasha itd. Ja znam akorde kako ide promer: Cdur C D G i tako dalje svi, ali ja imam problem u narodnoj muzici. Naprimer neko ako pjeva neko hocu pjesmu da svirem sa akordima ali neznam to kako izvodite i da usoglasim sa levom rukom. U glavnom hocu da pitam jel ima neko pravilo kako se treba to radi. Hvala unapred. :) ;) :svirac:
Ne znam da li su ti objaslili da u muzici tj sviranju harmonike ,svaki segemnt dio treba vjezbati, da bi se to moglo svirati..npr triler neces nauciti zA 2 mjeseca..tako i drugo ,zato neki harmonikasi su dobri reci samo u sviranju kola,dok neki sviraju pjesme treci jazz itd..

Kao i svako gradivo moras kod akorda krenuti iz početka,sto znaci da ne možes svirati pjesmu u akordima ako ne znas gdje se koji akord nalazi..da bi to znao moras znati kako se zove koji ton i gdje se nalazi na klavijaturi..ovo je osnova..vjezbaš prvo rastavljene akord kroz ljestvicu i vjezbas pozicije akorda krenes s C durom..pa onda G,D,A,E ..itd..kada to savldas onda vjezbas dominatnu subdomintnu na osnovni akord,to je npr C-F-G-C..onda krenes vjezbati u estamu , bas i akord ti moraju doci skupa.. Onda možes krenuti naprednije vjezbe spajas durove i molove ljestvica..a to sve vjezbas u jednoj oktavi,sve ima svoju problematiku..pa tako i akord sva nivo sviranja je tezak dok je drugo lagan
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Akordi

Post od dugmetarac78 »

Druže bitno je da naučiš razlaganje akorda, po sledećem rasporedu: Kvintakord sekstakord kvartsekstakord kvintakord. Npr. C dur C E G. E G C. G C E. C E G.
Po Fakinu to ide... C E G 1-3-5 pa zajedno akord 135. onda E G C 1-2-5 pa akord (zajedno) 125. GCE 1-3-5. pa akord 135. i CEG1-3-5- pa akord 135. I TAKO IST ALI U RIKVERC... :svirac: ;) to vežbaj do besvesti kroz sve tonalitete, i nauči kvintni i kvartni krug. bit će ti mnogo jasnije onda, i uklapanje paralelnih durova i molova itd itd....
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Akordi

Post od mali harmonikas »

dugmetarac78 napisao: 20 Apr 2021, 00:18 Druže bitno je da naučiš razlaganje akorda, po sledećem rasporedu: Kvintakord sekstakord kvartsekstakord kvintakord. Npr. C dur C E G. E G C. G C E. C E G.
Po Fakinu to ide... C E G 1-3-5 pa zajedno akord 135. onda E G C 1-2-5 pa akord (zajedno) 125. GCE 1-3-5. pa akord 135. i CEG1-3-5- pa akord 135. I TAKO IST ALI U RIKVERC... :svirac: ;) to vežbaj do besvesti kroz sve tonalitete, i nauči kvintni i kvartni krug. bit će ti mnogo jasnije onda, i uklapanje paralelnih durova i molova itd itd....
Kako to lako izgleda kad citas a kad trebas to nauciti..doduse na dugmetari samo pomics ruku gore dole ..a na klavirnoj otelis se ..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Akordi

Post od dugmetarac78 »

Druže ja sam to učio prvo na klavirci, jer sam na dugmetaru prešao tek posle završene muzičke škole....ponavljam na klavirci. Znači razlaganje akorda ti je jako bitno i veruj nije to toliko teško. prvo polako pa dodaješ gas...
PS. Što se tiče toga sa dugmetarom, ljudi mnogo greše kad pišu lako je na dugmetari ovo ili ono, veruj, ako vežbaš znaš, ako ne vežbaš nema ni svirke, tehnika i brzina se mora vežbati koja god da je harmonika u pitanju, ostalo je stvar ukusa i stila, ja lično volim isključivo Kodićev stil i zato i volim više dugmetaru. Samo vežba druže, i uspeh je zagarantovan. Pozz!
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Akordi

Post od mali harmonikas »

dugmetarac78 napisao: 20 Apr 2021, 12:17 Druže ja sam to učio prvo na klavirci, jer sam na dugmetaru prešao tek posle završene muzičke škole....ponavljam na klavirci. Znači razlaganje akorda ti je jako bitno i veruj nije to toliko teško. prvo polako pa dodaješ gas...
PS. Što se tiče toga sa dugmetarom, ljudi mnogo greše kad pišu lako je na dugmetari ovo ili ono, veruj, ako vežbaš znaš, ako ne vežbaš nema ni svirke, tehnika i brzina se mora vežbati koja god da je harmonika u pitanju, ostalo je stvar ukusa i stila, ja lično volim isključivo Kodićev stil i zato i volim više dugmetaru. Samo vežba druže, i uspeh je zagarantovan. Pozz!
Ispocetka je tesko ali s vremenom ude pod prste ja inace sviram raznim tehnikama i sve ispocetka je tesko dok ne naucis..i ono sto znam prevariti ono sto mislis da je lagano na kraju ispadne drama..meni tek sad nakon 10-12 godina sviranja nekw stvari su lakse ali ispocetka ubojstvo..vjezbanje..da da..ima harmonikasa koji ubijaju ali u jednoj dimenziji prebaci ga drugdje nema ga..zadnjih dana na y.toube slusam ekipa 90-tih, su svirali svadbe romima pjevao je jasar seki,ipce..razvaljuju ..sad kad bih neke stavio s njima tesko da bi se snasli..
Odgovori