Kako cisto svirati trilere?

O tehnici sviranja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

Te skole sam prosao.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

accordionist napisao: 07 Dec 2021, 20:57 Da li neko od vrhunskih harmonikasa koristi takav prstored na klavirci? Sta bi za takav prstored rekla skola Dragana Vasovica koja preferira stakato udarac, a sta bi rekla skola Pavkovica koja preferira legato?
O ovome sam pisao u temi "Dragan Stojkovic Bosanac" kada je neko sa foruma pitao kakav je to sad raspored ? Ne bih se ponavljao, svako ima svoj raspored i stare skole ne priznaju nove to je razumljivo. Obzirom da je dugmetara savrseniji instrument od klavirne, vredi "ukrasti" po nesto i od njih. Kod klavirne je kao laksi raspored ali dok ne krenes u cis, dis, fis, gis, b tonalitete pa se upletes ko pile u kucinu, najvisa oktava ili skroz dole je takodje opterecenje za saku ako ces svirati trilere bela-crna- bela 343 i 232 prstima. Dalje, kako ces odsvirati u duplikatu (dvoglasu) stakato trilere , mordente, grupeta i ostale ukrase na klavirnoj ? Nikako! Ako primenis dugmetarski raspored u nekim tonalitetima je to moguce ali ne u svim. Uspori video i pogledaj :

https://www.youtube.com/watch?v=eHY0Ftrayls
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od mali harmonikas »

accordionist napisao: 07 Dec 2021, 20:57 Da li neko od vrhunskih harmonikasa koristi takav prstored na klavirci? Sta bi za takav prstored rekla skola Dragana Vasovica koja preferira stakato udarac, a sta bi rekla skola Pavkovica koja preferira legato?
Ja sviram s svih 5 prstiju staccato i nema nikavih problema...vazno je znati pravilnu tehniku a pravilnu tehnuku ti morao pokazati netko tko zna..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

Muzika ti je kao fudbal, vredi uciti makazice trebace ti a isto i stopovanje lopte ali ako ne znas i levom nogom ili znas ali slabije onda opet kaskas. Sve sto znas trebaci ti tamo ili ovamo. Cela ova tema je vrlo korisna i nema tu nikakve ljutnje ako neko svira obrnuto ako njemu to odgovara i vrstan je harmonikas. Ja polazim od sebe da sam skidao po notama Pavketa sa tacnim prstorerdom, no zainatio sam se da naucim i ovo i to sve posle ucenja dugmetare gde mi je u par puta neke stvari pokazao Jaric_T Zivadin sa foruma. U prvi max mi se ucinilo da nema sanse ja tako da sviram kad vec imam motoriku za klavirnu pa cu to i da primenim na dugmetari ali posle sam uvideo da moram da znam i tako i ovako ako cu da sviram iz raznih tonaliteta. Onda sam poceo da to i na klavirnoj vezbam, ali bez uspeha pa sam resio da se zainatim i da naucim i to, ali opusteno kako ide neka ide. Za Z. Paunovica sam cuo da svira jednako iz svih toneliteta sa njegovim dugmetarskim rasporedom na klavirnoj, dok ja duplikat sviram od 80-ih godina dugmetarski pa mi je i ovo relativno lako kao polovina tog dublikata. Napominjem da je ovo jako zgodno za visoke tonove da kazam zadnja oktava dok gore nije potrebno. Sad prebacujem pravilnan raspored na ovaj "nepravilan" jer mi je zgodniji i ne interesuju me nikakve skole. Ruka sama kaze sta joj odgovara, a isto i na dugmetari mnogi dosta koriste palac za narodnu muziku tako da kod dugmetare je kontra problem gore u niskoj oktavi gde ne prija ruci da se savija na dole u odnosu na podlakticu. Gore nikako ne prija 434 za triler kad moze i 353 u pomocnom redu. :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 08 Dec 2021, 07:28
accordionist napisao: 07 Dec 2021, 20:57 Da li neko od vrhunskih harmonikasa koristi takav prstored na klavirci? Sta bi za takav prstored rekla skola Dragana Vasovica koja preferira stakato udarac, a sta bi rekla skola Pavkovica koja preferira legato?
O ovome sam pisao u temi "Dragan Stojkovic Bosanac" kada je neko sa foruma pitao kakav je to sad raspored ? Ne bih se ponavljao, svako ima svoj raspored i stare skole ne priznaju nove to je razumljivo. Obzirom da je dugmetara savrseniji instrument od klavirne, vredi "ukrasti" po nesto i od njih. Kod klavirne je kao laksi raspored ali dok ne krenes u cis, dis, fis, gis, b tonalitete pa se upletes ko pile u kucinu, najvisa oktava ili skroz dole je takodje opterecenje za saku ako ces svirati trilere bela-crna- bela 343 i 232 prstima. Dalje, kako ces odsvirati u duplikatu (dvoglasu) stakato trilere , mordente, grupeta i ostale ukrase na klavirnoj ? Nikako! Ako primenis dugmetarski raspored u nekim tonalitetima je to moguce ali ne u svim. Uspori video i pogledaj :

https://www.youtube.com/watch?v=eHY0Ftrayls
Hm ocito sam ja prosao neke druge škole...koliko citam nekima je problem nesto sto meni i nije možda..ali sjetio se necega,jedne rasprave o prsoredu jedne pjesme..radi se o skoku recimo da je ton c ili koje hoces ..pisac nota i prosreda svira ton C 4 prstom pa ponovno C s 1 prstom sto je bezveze umjesto da koristi prebacaj
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 13 Dec 2021, 12:31 dok ja duplikat sviram od 80-ih godina dugmetarski pa mi je i ovo relativno lako kao polovina tog dublikata. Napominjem da je ovo jako zgodno za visoke tonove da kazam zadnja oktava dok gore nije potrebno. Sad prebacujem pravilnan raspored na ovaj "nepravilan" jer mi je zgodniji i ne interesuju me nikakve skole. Ruka sama kaze sta joj odgovara, a isto i na dugmetari mnogi dosta koriste palac za narodnu muziku tako da kod dugmetare je kontra problem gore u niskoj oktavi gde ne prija ruci da se savija na dole u odnosu na podlakticu. Gore nikako ne prija 434 za triler kad moze i 353 u pomocnom redu. :svirac:
Kako sviras terce dugrematarski 2-3 4-5 ili ?prstored je vrlo zajebana prica ..mora se bazirati na nekoliko stvari..1)logicnost 2)spretnost 3)razlicita brzina sviranja 4)umaranje prstiju

Da postoji razni nacini ali neki ne da nisu pravilni vec su nelogicni jedan od njih sam naveo u postu prije...takoder jedna od neloginosti je stimanje prstiju da uvijek budu na polozaju za trlier 2,3 zapravo onda se govori o svirci s 3 prsta..jer se mora konstatno prebacivati da se prsti nadu u polozaju sto je nespretno ,zanmjliv je jedan prstored za kromatiku koji mi je pokazao moj profesor iz c tonalitea ne svira se 1-2,1.2 c-cis ,vec 1-2-3-4 -1 ..tako se može ostvariti brzina jer nema previse prebacaja a i koristi se metoda cijele sake, sve se koristi sta se ima na rasplolaganju..recimo primjer kako ja sviram užicko iz F dura prvi ton i triler svira se 3-2-3 a zatim 4 pa triler 3-4 2-3 ponovno 3-2-3 pa palac repeticija s 3 prstom itd i sve je u dometu sake ,znaci nema skakutanja pa klavijaturi..po meni je to logiican princip..kako pisem tako mi pada napamet prelaz kolo koji mnogi smatrajuu početnickim kolom zbog jednostavne melodije ali krije se tu jedna vrlo zeznuta stvar..pocinje ovim prstoredom i zapravo taj se prsored vuče kroz cijelu melodiju a to je gornji triler 2-3-2 -1,3-5-4-3 ..i pomak prema dolje kromatski sve do E ..u brzinu recimo 180 bp/m neuigrana ruka ce tesko uspijeti svirati kombinaciju 3-5-4 plus pomak koji krece s trilerom 2-3-2 ..kolo je zapraavo vjezba za elasticnost svih 5 prstiju..kao etida s trilerima..kolo je inace pisano za dugmetaru koji nemaju takvih problema ..u brzinu prsored bi trebalo prepraviti i to ovako 2-3-2-1-2-3-4 -3,iz prstoreda mice se 5 prst ali dodaju se repeticija umjesto s 3 s drugim prstom..to je prvi dio ,drugi dio kola svira se 2-1 triler donji 3-2-2,pa 2-4 triler donji s 4-3-4..koi je vrlo težak i nespretan..pa bi se trebalo svirati s pomakom da prst budi u plozaju za 3-2-3..Naveo sam ovaj primjer da se vidi kako se s obzirom na brzinuj stvari mjenjaju
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

Bilo bi dobro da ponovo kopiras tekst jer ne razumem oznake, trilere si na razne nacine obelezavao pa idi prepravi da bude jasno ovako npr. 2-3-2, 3-4-3 i sl.
Sustinu sam shvatio i ja tako sviram sa sto manje prebacaja npr vezano mordent B-A-B pa triler Cis-D-Cis umesto 3-2-3 pa 2-3-2 ( ili 4-5-4) idem 2-1-2 pa 3-4-3 pa recimo ides posle odmah dvostruki triler B-Cis-B A-B-A pa to ovako 1-4-3 pa 2-3-2. Tako jedino dobijem i brzinu i ostrinu i metricki tacno bez kasnjenja. Znaci osnova B-Cis-B-A.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od mali harmonikas »

Brze su mi misli od ruke i pisanja..stari smo mi sviraci tako da znam da si razumio ..
Odgovori