Sviranje basova

O tehnici sviranja.
Odgovori
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje basova

Post od Superior_2 »

Onda taj sedmi red(tj prvi) su svi pola tona niži od pomocnih kraj kojih se nalaze?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje basova

Post od Koca »

accordionist napisao: 03 Okt 2020, 21:25 Ako je bolje sa 140 basova zasto onda svi zivi i nezivi harmonikasi koji su poznatiji sviraju ili su svirali na 120? :roll: :D
Pa te poznatije harmonikase vidjas na TV-u ili na nekim svadbama gde se svira preko razglasa, tako da mogu da imaju i sa 80 basova jer ih uopste ne upotrebljavaju, dok za samostalnu svirku koriste manje slozene prelaze. Jer sto bi se koristila durska terca a molska ne ili samo da je svias sa malicem u osnonom redu? Eto da i to moze da se vremenom uvezba ali neke linije su slozene i treba puno vise vezbe. Znaci zavisi ko, sta i kako svira. Pratnja je mnogo uznapredovala mada se svi secamo da je i Jovica Petkovic forsirao levu ruku i to nastupao bez orkestra sa 2 mikrofona. Novije pesme su teske i sa 140 basova da se odsviraju jer u pojedinim deonicama basovi idu kao melodija, treba to prvo skinuti pa pronaci na levoj strani pa tek onda uvezbati na basovima i naravno odsvirati sa obe ruke. Pa neko ce pitati cemu sve to bez potrebe? Veruj da to mnogo mocno zvuci. Ja ne volim ni da sviram kod nekoga prijatelja ko ima 120 basova jer u skoro svakoj pesmi ili kolu moram da preskocim neke prelaze.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje basova

Post od Superior_2 »

Koca napisao: 05 Okt 2020, 07:59
accordionist napisao: 03 Okt 2020, 21:25 Ako je bolje sa 140 basova zasto onda svi zivi i nezivi harmonikasi koji su poznatiji sviraju ili su svirali na 120? :roll: :D
Pa te poznatije harmonikase vidjas na TV-u ili na nekim svadbama gde se svira preko razglasa, tako da mogu da imaju i sa 80 basova jer ih uopste ne upotrebljavaju, dok za samostalnu svirku koriste manje slozene prelaze. Jer sto bi se koristila durska terca a molska ne ili samo da je svias sa malicem u osnonom redu? Eto da i to moze da se vremenom uvezba ali neke linije su slozene i treba puno vise vezbe. Znaci zavisi ko, sta i kako svira. Pratnja je mnogo uznapredovala mada se svi secamo da je i Jovica Petkovic forsirao levu ruku i to nastupao bez orkestra sa 2 mikrofona. Novije pesme su teske i sa 140 basova da se odsviraju jer u pojedinim deonicama basovi idu kao melodija, treba to prvo skinuti pa pronaci na levoj strani pa tek onda uvezbati na basovima i naravno odsvirati sa obe ruke. Pa neko ce pitati cemu sve to bez potrebe? Veruj da to mnogo mocno zvuci. Ja ne volim ni da sviram kod nekoga prijatelja ko ima 120 basova jer u skoro svakoj pesmi ili kolu moram da preskocim neke prelaze.

Ok je to da se svira na razglas pa su basovi nebitni.... ali zasto onda npr. Pavke,Vlada Panovic,Bane Vasic i dr. I kada sviraju basovd sviraju na 120,a ne 140?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje basova

Post od Koca »

Svako svira svoju vrstu muzike. Ukusi su razliciti, znam ja to sto ti pricas ali sviraju staru narodnu muziku. Pavkovica nisam cuo da uziva svira Kemiseve novokomponovane pesme ili slicno. Onaj ko radi sa orkestrom novokompnovanu basove je prepustio klavijturisti. Ko hoce radi sopstvenog zadovoljstva da se time bavi, bavi se. Pavke svira "LJubav mi srce mori" na izvorni nacin, Kemis i Zorica su uradili na moderniji nacin i pratnju i prelaze. Pa Pavkovic nece da kopira Kemisa da isto tako svira vec ce ostati pri svome. Neko ce reci da je Kemis oskrnavio staru narodnu pesme ali za mene je to jedna umetnicka nadgradnja ili varijacija na temu. Ako zagrebes po modernijoj muzici i hoces da sviras sa 120 basova bez orkestra neces moci sve da odsviras jer nemas brzinu. Ako sviras Sabana "Koliko ti srece zelim" posle rubato dela pevanja ide prelaz koji sviraju basovi i prim zajedno nakon cega ide refren (idi. idi), pa probaj taj prelaz sa 120 i 140 basova pa ce ti biti jasnije i nemoras da pitas zasto Pavke ne svira sa 140 basova. Odsviraj forspil kao i improvizaciju pesme "Zar je majko ovo zivot" od Zlate i isto ce ti biti jasno da ces se uplesti a sa 140 basova ja lako odsviram i to pod uslovom da s vremena na vreme ponavljam jer ni 140 basova ne pomaze.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Sviranje basova

Post od alek »

Koca napisao: 05 Okt 2020, 11:58 Svako svira svoju vrstu muzike. Ukusi su razliciti, znam ja to sto ti pricas ali sviraju staru narodnu muziku. Pavkovica nisam cuo da uziva svira Kemiseve novokomponovane pesme ili slicno. Onaj ko radi sa orkestrom novokompnovanu basove je prepustio klavijturisti. Ko hoce radi sopstvenog zadovoljstva da se time bavi, bavi se. Pavke svira "LJubav mi srce mori" na izvorni nacin, Kemis i Zorica su uradili na moderniji nacin i pratnju i prelaze. Pa Pavkovic nece da kopira Kemisa da isto tako svira vec ce ostati pri svome. Neko ce reci da je Kemis oskrnavio staru narodnu pesme ali za mene je to jedna umetnicka nadgradnja ili varijacija na temu. Ako zagrebes po modernijoj muzici i hoces da sviras sa 120 basova bez orkestra neces moci sve da odsviras jer nemas brzinu. Ako sviras Sabana "Koliko ti srece zelim" posle rubato dela pevanja ide prelaz koji sviraju basovi i prim zajedno nakon cega ide refren (idi. idi), pa probaj taj prelaz sa 120 i 140 basova pa ce ti biti jasnije i nemoras da pitas zasto Pavke ne svira sa 140 basova. Odsviraj forspil kao i improvizaciju pesme "Zar je majko ovo zivot" od Zlate i isto ce ti biti jasno da ces se uplesti a sa 140 basova ja lako odsviram i to pod uslovom da s vremena na vreme ponavljam jer ni 140 basova ne pomaze.
Апсолутно се слажем са тобом. Свака ти је на месту као Његошева. :D
Када сам куповао прву хармонику саветовали су ме да буде са 120 басова јер су наводно оне много лакше од хармоника од 140 басова. То није била истина али ја сам веровао. Сада имам хармонику од 120 басова која је тешка 13,5кг, а верујем да је исто толико тешка и твоја тројка која има 140 басова. Људи избегавали тројку због тежине (наводно тежа је јер има 140 басова) а кад сам измерио двојку, која има 120 басова, била тешка 13,600.
Хармоника од 140 басова је за напредније свираче који воле да експериментишу. Све то може да се претумба и са 120 басова тако да за тезгароше је све једно са колико басова свирају јер имају пратњу.
:svirac: :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje basova

Post od Koca »

Vidi mozes to da preskocis i te prelaze da sviras samo desnom rukom ali je to kao nebo i zemlja u efektu. Ja sam ljubitelj novijih pesama koje je studijski komponovao Kemis i Mica Nikolic o cemu sam vec pisao da ne ponavljam. To je pravljeno za studio, cak ni na razglasu razni orkestri to dosta uproscuju a kad mi neko te pesme svira sa aranzerom i pusi cigaretu dok ritam masina radi a te prelaze nije ni ukapirao a kamoli pokusao da svira onda je takva svadba za mene tuznija od pogreba, jer obicno se muzika narolja do maksimuma pa ne mozes ni da pricas sa nekim ko sedi pored tebe, osudjen si da slusas. Onda kapiram mnoge koji mrze narodnjake pa jedva cekam da pobegnem kuci i izmisljam neki prihvatljiv razlog kako ne bi naljutio domacina. :roll:
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje basova

Post od Superior_2 »

Koca napisao: 05 Okt 2020, 11:58 Svako svira svoju vrstu muzike. Ukusi su razliciti, znam ja to sto ti pricas ali sviraju staru narodnu muziku. Pavkovica nisam cuo da uziva svira Kemiseve novokomponovane pesme ili slicno. Onaj ko radi sa orkestrom novokompnovanu basove je prepustio klavijturisti. Ko hoce radi sopstvenog zadovoljstva da se time bavi, bavi se. Pavke svira "LJubav mi srce mori" na izvorni nacin, Kemis i Zorica su uradili na moderniji nacin i pratnju i prelaze. Pa Pavkovic nece da kopira Kemisa da isto tako svira vec ce ostati pri svome. Neko ce reci da je Kemis oskrnavio staru narodnu pesme ali za mene je to jedna umetnicka nadgradnja ili varijacija na temu. Ako zagrebes po modernijoj muzici i hoces da sviras sa 120 basova bez orkestra neces moci sve da odsviras jer nemas brzinu. Ako sviras Sabana "Koliko ti srece zelim" posle rubato dela pevanja ide prelaz koji sviraju basovi i prim zajedno nakon cega ide refren (idi. idi), pa probaj taj prelaz sa 120 i 140 basova pa ce ti biti jasnije i nemoras da pitas zasto Pavke ne svira sa 140 basova. Odsviraj forspil kao i improvizaciju pesme "Zar je majko ovo zivot" od Zlate i isto ce ti biti jasno da ces se uplesti a sa 140 basova ja lako odsviram i to pod uslovom da s vremena na vreme ponavljam jer ni 140 basova ne pomaze.

Nemam ja pojma nesto puno,nikad nisam svirao ka 140 basova pa neznam,sve u svemu hvala informacijama morat cu probati neku sa 140 basova
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sviranje basova

Post od accordionist »

Naravno da vise basova daje vise mogucnosti za sviranje, ali onda ni 140 basova nije savrseno resenje. Predlazem harmoniku Hohner Morino IVB sa kombinovanim bas sistemom (šest redova sa 127 basova za standardni sistem + tri reda sa 58 basova bariton sistema) ukupno 185 basova, tu mogu da se sviraju prelazi kakve ocete, nema prelaza koji ne moze da se odsvira brzo i jednostavno, samo treba navezbati :D
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje basova

Post od sampionce »

Koca napisao: 05 Okt 2020, 14:23 Vidi mozes to da preskocis i te prelaze da sviras samo desnom rukom ali je to kao nebo i zemlja u efektu. Ja sam ljubitelj novijih pesama koje je studijski komponovao Kemis i Mica Nikolic o cemu sam vec pisao da ne ponavljam. To je pravljeno za studio, cak ni na razglasu razni orkestri to dosta uproscuju a kad mi neko te pesme svira sa aranzerom i pusi cigaretu dok ritam masina radi a te prelaze nije ni ukapirao a kamoli pokusao da svira onda je takva svadba za mene tuznija od pogreba, jer obicno se muzika narolja do maksimuma pa ne mozes ni da pricas sa nekim ko sedi pored tebe, osudjen si da slusas. Onda kapiram mnoge koji mrze narodnjake pa jedva cekam da pobegnem kuci i izmisljam neki prihvatljiv razlog kako ne bi naljutio domacina. :roll:
Na svadbi se muzika narolja??? :o
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje basova

Post od mali harmonikas »

sampionce napisao: 06 Okt 2020, 15:37
Koca napisao: 05 Okt 2020, 14:23 Vidi mozes to da preskocis i te prelaze da sviras samo desnom rukom ali je to kao nebo i zemlja u efektu. Ja sam ljubitelj novijih pesama koje je studijski komponovao Kemis i Mica Nikolic o cemu sam vec pisao da ne ponavljam. To je pravljeno za studio, cak ni na razglasu razni orkestri to dosta uproscuju a kad mi neko te pesme svira sa aranzerom i pusi cigaretu dok ritam masina radi a te prelaze nije ni ukapirao a kamoli pokusao da svira onda je takva svadba za mene tuznija od pogreba, jer obicno se muzika narolja do maksimuma pa ne mozes ni da pricas sa nekim ko sedi pored tebe, osudjen si da slusas. Onda kapiram mnoge koji mrze narodnjake pa jedva cekam da pobegnem kuci i izmisljam neki prihvatljiv razlog kako ne bi naljutio domacina. :roll:
Na svadbi se muzika narolja??? :o
Obicni muzicare povezuju s alkoholom ja se nikad nisam napio..doduse jednom sam bio blizu a kad sam shvatio da me lovi presatao sam piti,,nre mogu svirati pijan
Odgovori