Prstored i brzina

O tehnici sviranja.
Odgovori
MarioST
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 08 Feb 2013, 20:20

Prstored i brzina

Post od MarioST »

Poz ljudi svima...evo slucajno sam naletio na ovu stranicu i vidim do ode ljudi stvarno znaju sve sto se tice harmonika ugl da skratim pricu...inace sviram harmoniku klavirku malo manje od godine dana i poprilicno dobro sam savladao dosta toga..ali moj najveci problem jest sto neznam bas note jel sam sluhista..evo u cemu je stvar...znaci kad setam po harmonici nebitno u kojem duru ili molu kada idem prema gore znaci idu prsti 1-2-3 pa palac ispod 3 pa onda 1-2-3-4-5 a kad idem nazat 5-4-3-2-1 pa 3 ispred palca pa jos 2-1...i sad mene zbunjuje kad naprimjer sviram u D molu i moj 4 prst se zatekne na crnoj tipci i tada se ja izgubim i neznam kako da nastavim dalje a kad premjestim ruku da mi se 3 prst nade na nekoj od povisilica ili nekoj drugoj crnoj tipci onda mi je palcom jako tesko preskocit jednu od tipki i nastavit dalje i to vise nije onda povezano i gubim brzinu i falivan cesto...postoji li kakva taktika ili prstored kada se svira po crnim tipkama..znaci problem je sta standardni prstored jednostavno mi ne plai preko povisilica i snizilica tesko je svirati i gubim se onda...fala ljudi unaprjed :jdishddf:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Prstored i brzina

Post od dugmetarac78 »

Po Albinu Fakinu u sviranju skala, palac neide na crne tipke. Na primer: F-Dur 12341234. ili Fis dur počinješ sa drugim prstom svirati skalu. To sam naveo kao primer, pa izvuci poentu. Malo prelistaj , to ti je opasna literatura za klavirske harmonike. Al to se više primenjuje zbog sticanja tehnike i razgibavanja prstiju, al u svirci ide di koji zapadne, opušteno.
MarioST
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 08 Feb 2013, 20:20

Re: Prstored i brzina

Post od MarioST »

znaci glavno je da palac nikad ne ide na crne tipke.primjetija san da je jako tesko tako svirat..ugl hvala ti puno to me zbunjivalo puno :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Prstored i brzina

Post od dugmetarac78 »

Pokusaj dobro navezbat recimo E-dur skalu, ona ima 4 povisilice, pa onda H-dur, sa 5 povisilica, pa kad to razradiš. provezbaj Fis-dur.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Prstored i brzina

Post od Tomina »

dugmetarac78 napisao:Pokusaj dobro navezbat recimo E-dur skalu, ona ima 4 povisilice, pa onda H-dur, sa 5 povisilica, pa kad to razradiš. provezbaj Fis-dur.
ili neka kupi dugmetaru pa neće imati s tim problema :)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Prstored i brzina

Post od dugmetarac78 »

Tomina slažem se u potpunosti, nema planinarenja po crnim dirkama, i vezivanja prstiju u čvor. :jdishddf:
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: Prstored i brzina

Post od lalex »

Pozdrav. Nemojte decidirano tvrditi da nema palca na crnim (povišenim) dirkama. Ima, čak i notni zapisi su pisani tako. Čak i neka Ljubišina kola mislim da imaju takav raposred.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Prstored i brzina

Post od dugmetarac78 »

dugmetarac78 napisao:Po Albinu Fakinu u sviranju skala, palac neide na crne tipke. Na primer: F-Dur 12341234. ili Fis dur počinješ sa drugim prstom svirati skalu. To sam naveo kao primer, pa izvuci poentu. Malo prelistaj , to ti je opasna literatura za klavirske harmonike. Al to se više primenjuje zbog sticanja tehnike i razgibavanja prstiju, al u svirci ide di koji zapadne, opušteno.

Prijatelju očigledno nisi detaljno pročitao pa citiram sam sebe,: Po Albinu Fakinu u sviranju skala, palac neide na crne tipke....................al u svirci ide di koji zapadne, opušteno :depkvk:
milanvuk2
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 03 Jul 2012, 14:34

Re: Prstored i brzina

Post od milanvuk2 »

Sviranje svih skala, durskih i molskih, obavezno uvek na pocetku, ''disciplinuje'' prste, tj. obezbedjuje pravilnu tehniku sviranja, daje brzinu, preciznost u izvodjenju kompozicije. Jednom recju, preduslov je za kasniju virtuoznost sto je nadam se ''strateski'' cilj za svakog instrumentalistu a pogotovo za ambiciozne harmonikase. Naravno, ovo implicitno podrazumeva da se mora biti muzicki pismen makar na nivou prve dve knjige, Albin Fakin I i II. Poz svima.
Odgovori