Ispravno ili ne?

O tehnici sviranja.
pickedbass
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Apr 2013, 14:00

Ispravno ili ne?

Post od pickedbass »

Dali je ispravno odsvirati ton dva ili više puta sa istim prstom, odnosno u pesmi stisnuti jedan ton ( dirku ) dva puta sa istim prstom. Ja sam početnik pa nebih želeo da učim pogrešno.
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Ispravno ili ne?

Post od robe85 »

jest samo ne dva ili više tonova istim prstom koji slijede nakon početnog tona ( primjer: Ton C ako moraš ponovit pet puta svirat ćeš ga prvim prstom pet puta , a ako slijedi ton D svirat ćeš ga drugim prstom, ton E trećim prstom, takav ti je prstored kad počimaš od C)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Ispravno ili ne?

Post od dugmetarac78 »

Nebih komentarisao dali je ispravno ili ne, pošto nisam 100% siguran, ali mnogo je lakše kad navežba da jedan ton svira više puta tako što će izmenjivati prste, prvo da navežba sa dva tj. 232323 prst, pa onda23432343.
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispravno ili ne?

Post od Bokic »

robe85 napisao: primjer: Ton C, ako moraš ponovit pet puta svirat ćeš ga prvim prstom pet puta ,...
Tesko prijatelju da je ovo ispravno. Sta cemo onda kad se tempo ubrza ??
Jedan ton, ako se ponavlja vise puta, pravilno je odsvirati ga sa razlicitim prstima, u zavisnosti vec od daljeg razvoja dogadjaja u kompoziciji.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Ispravno ili ne?

Post od Webmaestro »

Skoro uvek je preporucljivo da se na jednom istom tonu, ako se svira zaredom nekoliko puta, izmenjaju naizmenicno prsti jer se tako dobija na brzini i preciznosti. Ako trebas jedan isti ton da ponavljas zaredom u brzom tempu i koristis samo jedan prst onda si u ćorsokaku, tesko da ces postici brzinu i preciznost a jos će i ruka da ti se ukoči. Zato je preporucljivo menjati prste na istom tonu. Ima izuzetaka, ali su retki.
Zaključak: Sa jednim prstom nema ni slova "R" od repetiranja! ;)


Edit:
dugmetarac i Bokic su me preduhitrili sa odgovorima. To je to. :svirac:
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Ispravno ili ne?

Post od robe85 »

nisam baš iskusan u takvim skladbama neprestanog brzog tempa gdje se forsira jedan ton tako da prihvaćam vašu teoriju ali
vjerujem da ste čuli za izraz vibrato il kako se već točno zove kad jedan prst doslovno podrhtava od trenja i kad se ta tehnika savlada moguće je ostvariti repetiranje par sekundi, ne smatram se profesionalcem ali dovoljno mogu drugim ili trećim prstom ostvarit brzo repetiranje na jednom tonu na kraće staze da se skroz ne umore prsti i to godinama koristim

isti je slučaj sa terc basovima na harmonici, znam da su oni ugrađeni da pomognu ali većina koje znam ne želi učit skokove s C osnovnog na E nego se posluži sa basom E iznad samo C u prvom redu,

tako i na klavijaturi kad moraju udriti po jednom tonu samo 5, 6 puta idu izmjenjivat prste dok s tom tehnikom kako sam napisao gore se može ostvarit gotovo isti rezultat jedino što je malo teže jer nisu svi naučili da im udarac ide iz najvažnijeg prvog metakarpofalangealnog zgloba šake nego neki koriste čitavu ruku pa im od ramena, lakta sve do nokta ruka drhti dok sviraju kao da imaju paralizu jer ne forsiraju udarac iz zgloba
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Ispravno ili ne?

Post od robe85 »

vi ste gotovo u pravu jer idete tim putem da ne opterećujete jedan prst nepotrebno koji se koči pri bržem tempu što ja ne osporavam ali nitko mi ne može reći da se taj trzaj recimo kažiprstom ne može istrenirati da kad udariš tri puta brzo s njim jednako je kao da si izmjenio dva prsta, isto tako da moram odsvirat dvadeset puta jedan ton išao bih na to izmjenim dva prsta na jednom tonu jer to je već više udara i bolje je sačuvati prste da se ne umore pogotovo ako je dug nastup

neki govore da se palac ne stavlja na crne tipke, što je meni neshvatljivo jer kako odsvirat neko kolo u Cis ili Fis duru npr. bez palca koji po meni služi kao temelj za prebačaj drugih prstiju, isto tako sam vidio da neki sviraju osnovne basove pa durske trećim i drugim prstom, umjesto četvrtim i trećim, isto tako netko ne svira s pet prstiju nego samo tri pa opet kolo može odsvirat jednako dobro

naravno svatko ima svoj način
pickedbass
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Apr 2013, 14:00

Re: Ispravno ili ne?

Post od pickedbass »

Mislim da to ne može da se ispoštuje. Ja uvek pokušavam da mi se to ne desi ali nekad nije moguće drugačije odsvirati. Kao što mi se desi da moram da stavim palac na crnu dirku. Ma da i za to kažu da ne valja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Ispravno ili ne?

Post od Tomina »

koliko priča ima da je palac nepotreban, to je strašno - na klavirnoj ga ne smiješ na crnu staviti, na dugmetari mora biti u zraku, ovak onak..

Ljepo je jednom jedan majstor izjavio - ako možeš nešto dobro odsvirati sa nosom, sviraj!

Na dugmetari dosta koristim palac u jednoglasnoj svirci, iako iskreno počeo sam to ispravljati - no meni je on užasno precizan i nije problem ništa s njim odsvirati...

Iako i moj je savjet da ako ideš ispočetka, kreni pravilno.... :ijuju:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispravno ili ne?

Post od accordionist »

Upravo tako ko sto Tomina rece. Pa evo uzmite samo Medeno kolo kao primer, tamo jos u prvom taktu ima onaj ton C# koji MORA palcem da se odsvira a da ne govorimo za dalje situacije u spomenutom kolu (ovde pricam za klavirsku harmoniku)
Odgovori