Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

O tehnici sviranja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

Post od Koca »

Pokusaj prvo da desni remen bude za 2 rupe duzi od levog. A ima jos jedna caka da se kod nekih harmonika prekrste kajsevi i gore i dole pa onda sve lepo legne kao na primer Scandalli super 6 "plasticna".
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

Post od Tomina »

Prekršteni su već ovdje, a ja sam se evo do sad zapitao zašto je to tako.

Trenutno mi je tako, desni je 2 rupe duži.

A možda je samo zato teže svirati stoječki jer dok sviram basove baš dosta zraka guta i konstantno moraš razvlačiti u bržem tempu :D

Jedno vrijeme je jedan frend malo si remenje štelao jer je htio probati svirati, vratio meni nazad, ja zaboravio promjeniti.

Dosta je visela harmonika, i dok sam sjedio nakon par pjesama me počelo ljevo rame boljet. Onda sam se sjetio, promjenio i bilo je sve oke.

Stvarno toliko utječe na svirku dobro postavljanje harmonike?
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

Post od mali harmonikas »

meni se zna desiti tj sebe "uhavatim" da sviram nekako ko da mi desna strana pobjegne na bok..kao da mi se harmonika zaokrene u desno..to mi se prije nije desavalo moguce da moram ponovno remene prestimovati
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

Post od Tomina »

Ma evo donekle sam riješio problem, sto puta sam prebacivao rupe itd, i u ovom položaju najmanje patim.

I da - desna je 2 rupe više opuštena.

A sa ovime da harmonika dosta zrako troši se moram naviknuti. Troši manje kad bas registar prebacim u neki slabiji, no ipak na suho među ruljom treba biti glasno,pa se stvarno naradiš u svirci.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Teška bas strana, problem kod sviranja stoječki...

Post od mali harmonikas »

Tomina napisao: 03 Apr 2019, 12:23 Mjeh se ne čini loš, i točno mu pištanje zraka dolazi od registara na bas strani.

Nije to nešto strašno zbog čega mi harmonika "gutala" zrak, nekad je pištanje jače, nekad skoro zanemarivo.

Kad pritisnem jako harmoniku, niti jedan ton ne "cvili" sam od sebe.

Neki dan sam valjda pol sata isprobavao položaj remenja, donekle sam si pogodio rupe na način da je ljevi kraći da harmonika bude uz tijelo, a opet ne da je skroz visoko gore.

Teorijski - ako bi rastavili ljevu i desnu stranu od mjeha - koji omjeri težine mogu biti po svakoj strani?

Možda je stvarno remen loše postavljen.
Odi kod majstora da ti on to pogleda
Odgovori