Kako da se poboljsam?

O tehnici sviranja.
Odgovori
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Kako da se poboljsam?

Post od adonis86 »

Pozdrav kolege i koleginice.

Eh ovako, poceo sam da sviram harmoniku prije godinu dana. Posto sam imao vec osnovno muzicko znanje, bilo mi je dosta jednostavno savladati taj predivni instrumenat. Za to su mi naravno pomogle i lekcije Albinovih knjiga, kao i samoucna istrazivanja po internetu.

No, iako sam savladao instrumenat, i u stanju da odsviram pjesme po notama (ponekad i po sluhu), imam osjecaj da mi ipak nesto fali sto se tice tehnike, ali ne znam sta.
Druga stvar, okupilo se jednom drustvo kod mene, i kontam, hajd da malo sviramo i pjevamo, pa makar ono sto znam. I nista, uhvati me neka trema, nit' da pogodim note ponekad, nit' da uspjesno pratim "pjevajuci hor" :-D

Zato se vama obracam da me posavjetujete, na cemu da radim da bih se poboljsao, jer mislim da oni iskusni medju vama mi to mogu lakse i iskrenije reci.

U primjeru dva video snimka koje sam danas snimio, izvinjavam se na losem kvalitetu zvuka. Ako moze i kakav savjet, kako da poboljsam video snimke, isto bih bio zahvalan.

https://www.youtube.com/watch?v=PF_Kbq3 ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=NqxLmll ... e=youtu.be

Hvala unaprijed!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Kako da se poboljsam?

Post od sampionce »

Pozdrav.

Kao prvo, i najvaznije - ne odustaj! :svirac:
Sto vise budes vezbao - ma koliko ti to izgledalo neverovatno sada... - bices bolji. Dakle, ako vezbas pola sata dnevno - dobar si kao svirac od pola sata. Ako budes vezbao 4 sata dnevno - svirac od cetiri sata (dnevno). Itd. Karikiram, ali kontas...

Kazes da imas osnovno muzicko znanje, i to bi za sam pocetak trebalo da bude dovoljno. Medjutim... ukoliko jaranima sviras sonatine, etide, ili mazurke mozda ce ti skolsko obrazovanje biti dovoljno. Nazalost, ono sto je esencija (u tehnickom smislu) nase narodne muzike se ne uci u skoli. Opet, mnogo dobra stvar je Youtube i nek ti to bude baza za ucenje.

E sad, nesto ozbiljnije...
"Danka" sa ovog tvog snimka je JAAAAKO problematicna, i to bi mozda mogao da bude tvoj najveci problem - SLUH.
Ne kritikujuci te (samo konstatujem), druze ti si moooozda pogodio jedan akord (u basu) za celu pesmu! :o
Sluh moze treningom da se poboljsa, unapredi ali ne moze da se izmisli (ukoliko ga ljudi nemaju, ili slabo cuju). Taj trening znaci slusanje, slusanje, i slusanje, i onda prepoznavanje, prepoznavanje, prepoznavanje... licno, ja opet imam "nevolju" sto imam tzv. apsolutni sluh pa muziku dozivljavam matematicki, ali to bi bila neka druga tema...
Dakle, ne moze i Dur i Mol... ili je dur ili je mol (da ne ulazim u finese 7-ica, umanjenih, itd.) - ako to omanes, dzaba SVA tehnika! :roll:

Pesme Tome Zdravkovica, u harmonskom smislu su, uglavnom, jako jednostavne. To je neka "spanska harmonija" koja se vrti oko Amol-Gdur-F-dur-Edur(ili E7), poneki D-mol (da doda dert), eventualno Cdur, i to je to. Sad ovo rotiras po tonalitetima koji ti odgovaraju i to je to.
Sa iskustvom pazljivog slusaoca (koje moras takodje da razvijas) "upratices" koji pevaci kako pevaju, harmonski, pa ce ti to olaksati posao za dalje...

I za to vec imas oho-ho izvora i linkova na internetu. Predlazem ti www.pesmarica.rs
Npr link dole... ljudi napisali akorde, sve sto treba. Dakle, uzmes pesmu, pevas osnovnu liniju (ne sviras!) i peglas akorde u basu kao sto su napisali, pa naucis harmonsku liniju. Tek doooosta nakon toga kreces da slusas originalni snimak, skidas melodijsku liniju koju peva izvodjac. A tek naknadno skidas forspil, ukoliko tehnicki mozes da ga izvedes. Zasto ovo sve?? Pa da bi mogao da pratis (barem akordski, za pocetak) jarane dok pevaju na derneku. Ni to nije lose, za pocetak. A posle, dok oni pevaju, ti ih pratis akordski U BASU, onda nesto ubacis i u primu, tj. desnoj ruci.

http://www.pesmarica.rs/Akordi/8697/Sil ... mila-kćeri

Eto... za sad toliko. Pisi ako jos sta treba!
I najvaznije - ne odustaj! Muzika je onakva kako je TI dozivljavas i potom reprodukujes. :svirac:
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Kako da se poboljsam?

Post od adonis86 »

sampionce napisao: 13 Jan 2020, 12:32 Pozdrav.

Kao prvo, i najvaznije - ne odustaj! :svirac:
Sto vise budes vezbao - ma koliko ti to izgledalo neverovatno sada... - bices bolji. Dakle, ako vezbas pola sata dnevno - dobar si kao svirac od pola sata. Ako budes vezbao 4 sata dnevno - svirac od cetiri sata (dnevno). Itd. Karikiram, ali kontas...

Kazes da imas osnovno muzicko znanje, i to bi za sam pocetak trebalo da bude dovoljno. Medjutim... ukoliko jaranima sviras sonatine, etide, ili mazurke mozda ce ti skolsko obrazovanje biti dovoljno. Nazalost, ono sto je esencija (u tehnickom smislu) nase narodne muzike se ne uci u skoli. Opet, mnogo dobra stvar je Youtube i nek ti to bude baza za ucenje.

E sad, nesto ozbiljnije...
"Danka" sa ovog tvog snimka je JAAAAKO problematicna, i to bi mozda mogao da bude tvoj najveci problem - SLUH.
Ne kritikujuci te (samo konstatujem), druze ti si moooozda pogodio jedan akord (u basu) za celu pesmu! :o
Sluh moze treningom da se poboljsa, unapredi ali ne moze da se izmisli (ukoliko ga ljudi nemaju, ili slabo cuju). Taj trening znaci slusanje, slusanje, i slusanje, i onda prepoznavanje, prepoznavanje, prepoznavanje... licno, ja opet imam "nevolju" sto imam tzv. apsolutni sluh pa muziku dozivljavam matematicki, ali to bi bila neka druga tema...
Dakle, ne moze i Dur i Mol... ili je dur ili je mol (da ne ulazim u finese 7-ica, umanjenih, itd.) - ako to omanes, dzaba SVA tehnika! :roll:

Pesme Tome Zdravkovica, u harmonskom smislu su, uglavnom, jako jednostavne. To je neka "spanska harmonija" koja se vrti oko Amol-Gdur-F-dur-Edur(ili E7), poneki D-mol (da doda dert), eventualno Cdur, i to je to. Sad ovo rotiras po tonalitetima koji ti odgovaraju i to je to.
Sa iskustvom pazljivog slusaoca (koje moras takodje da razvijas) "upratices" koji pevaci kako pevaju, harmonski, pa ce ti to olaksati posao za dalje...

I za to vec imas oho-ho izvora i linkova na internetu. Predlazem ti www.pesmarica.rs
Npr link dole... ljudi napisali akorde, sve sto treba. Dakle, uzmes pesmu, pevas osnovnu liniju (ne sviras!) i peglas akorde u basu kao sto su napisali, pa naucis harmonsku liniju. Tek doooosta nakon toga kreces da slusas originalni snimak, skidas melodijsku liniju koju peva izvodjac. A tek naknadno skidas forspil, ukoliko tehnicki mozes da ga izvedes. Zasto ovo sve?? Pa da bi mogao da pratis (barem akordski, za pocetak) jarane dok pevaju na derneku. Ni to nije lose, za pocetak. A posle, dok oni pevaju, ti ih pratis akordski U BASU, onda nesto ubacis i u primu, tj. desnoj ruci.

http://www.pesmarica.rs/Akordi/8697/Sil ... mila-kćeri

Eto... za sad toliko. Pisi ako jos sta treba!
I najvaznije - ne odustaj! Muzika je onakva kako je TI dozivljavas i potom reprodukujes. :svirac:

Hvala druze, na iskrenim riječima. I ne brini, ni jednu od njih ne shvatam uvrijedljivo ili kriticno, vec konstruktivno 👍 I nema odustajanja! Ma da i ne idem na to da se bavim profesionalno sa sviranjem, ali ipak zelim da razvijem znanje, jednostavno sto mi je muzika i harmonika hobby.

Sto se tice tih pjesmi, i Danke, pjesmu sam svirao po notama, tacnije po ovima: http://notemj.blogspot.com/2016/12/dank ... c.html?m=1

Doduse, moram priznati, da sam neke akorde "mjenjao" za druge koje slicno zvucece, jer mi jos fali prakse, da skacem sa F, na Eb, pa na D... ili sa As na G. Tako da sam se, zbog motivacije ucenja pjesme, posluzio sa tim trikom, za koji sam cuo da se ljudi sluze. Jos jednom, ovo je bazirano na mojoj samoucnoj istrazi, i zahvalan sam ako me neko ispravi, jer ne znaci da je svaka informacija istinita.

Sta tacno mislis sa "ili je moll ili je dur"? Jer u primjeru spominjes A-moll, G-dur, F-dur, tako da ne kontam ovo?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Kako da se poboljsam?

Post od sampionce »

Druze,

Pa ti harmonski, po sluhu, ne razlikujes dur od mola... to je ozbiljan faul u napadu! :roll:
Cujes brate kako je u pesmi pa tako i ti!

To s tonalitetima koja sam pominjao je (samo) jedna harmonska kombinacija koja je karakteristicna za Tomine pesme, bez obzira da li ih sviras iz g-mola ili fis-mola. Ja sam kao bazu dao A-mol, jer je najjednostavniji, bez povisilica i snizilica. A ti to rotiraj u koji hoces tonalitet.
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Kako da se poboljsam?

Post od adonis86 »

sampionce napisao: 14 Jan 2020, 12:38 Druze,

Pa ti harmonski, po sluhu, ne razlikujes dur od mola... to je ozbiljan faul u napadu! :roll:
Cujes brate kako je u pesmi pa tako i ti!
Nazalost, ne razumijem na sta ovdje mislis. Zamolio bih te, ako mi mozes pojasniti sa primjerom, gdje grijesim, na odnosu prema harmoniji koja je navedena u notnom zapisu. Jer kao sto rekoh, nisam pjesmu svirao po sluhu, vec po notama.
Odgovori