Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od sampionce »

guerini napisao: 19 Okt 2020, 01:05
sampionce napisao: 18 Okt 2020, 16:25
igyp napisao: 18 Okt 2020, 09:35 ... zeleo bi da savladam tu cuvenu tehniku rotacije od gospodina Vasovica.

[/quotе]

Можеш ли нас, неуке, да упутиш у тајне и чари ”чувене технике ротације од господина Васовића”?
Имам утисак да ми нека ”света крава” константно измиче, а ја никако да је видим... Дај макар рог да видим!

Не баш скроз невезано за тему, али имам комшију вулканизера који може да те упути, за скромну надокнаду, у одређене тајне ротације...
Cemu takav komentar? :?
Нови члан је, по свему судећи, мало безобразан (с обзиром на његово скромно искуство на овом форуму) - што ценим (позитиван безобразлук! мангуплук, што би рекли...), а он, неупућен у односе овде, већ коментарише личности и понашања дугогодишњих чланова... али, нека... можда је мој коментар (за неупућене) и заслужио такав одговор. Да нисам сујетан, ни злобан, показује овај мој одговор.

Оно што (он не зна) ме поприлично ”извукло из такта” јесте његово писаније ”чувена техника ротације...”.
Претпостављам да је млађи члан у питању и ФБ-генерација (а на поменутој платформи већ поприлично дуго ординира екипа која ”тврди пазар” око ”чувене технике ротације” - наравно, навлачећи будале да им узму лову за часове! - до те мере да је дошло до сукоба чија је техника ”ротације” боља од боље... :P ) да чим видим помен на исто, моментално добијам пролив. Стога, нови члан, ни крив ни дужан, испаде ”жртва” моје меке столице при помену ”чувене технике ротације”.

Мој најискренији савет - седи, вежбај колико год можеш и та ”чувена техника ротације” ће доћи сама по себи, веруј ми, јер одређене ствари није ни могуће одсвирати друкчије. Е да, и чувај паре и чувај се превараната који продају ”свету краву”!
И, као што рече Г-дин Павковић у једном интервјуу недавно... ”Треба знати свирати.”

Срдачан поздрав за све чланове. :svirac:
igyp
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 18 Okt 2020, 09:26

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od igyp »

sampionce napisao: 20 Okt 2020, 13:14
guerini napisao: 19 Okt 2020, 01:05
sampionce napisao: 18 Okt 2020, 16:25

Cemu takav komentar? :?
Нови члан је, по свему судећи, мало безобразан (с обзиром на његово скромно искуство на овом форуму) - што ценим (позитиван безобразлук! мангуплук, што би рекли...), а он, неупућен у односе овде, већ коментарише личности и понашања дугогодишњих чланова... али, нека... можда је мој коментар (за неупућене) и заслужио такав одговор. Да нисам сујетан, ни злобан, показује овај мој одговор.

Оно што (он не зна) ме поприлично ”извукло из такта” јесте његово писаније ”чувена техника ротације...”.
Претпостављам да је млађи члан у питању и ФБ-генерација (а на поменутој платформи већ поприлично дуго ординира екипа која ”тврди пазар” око ”чувене технике ротације” - наравно, навлачећи будале да им узму лову за часове! - до те мере да је дошло до сукоба чија је техника ”ротације” боља од боље... :P ) да чим видим помен на исто, моментално добијам пролив. Стога, нови члан, ни крив ни дужан, испаде ”жртва” моје меке столице при помену ”чувене технике ротације”.

Мој најискренији савет - седи, вежбај колико год можеш и та ”чувена техника ротације” ће доћи сама по себи, веруј ми, јер одређене ствари није ни могуће одсвирати друкчије. Е да, и чувај паре и чувај се превараната који продају ”свету краву”!
И, као што рече Г-дин Павковић у једном интервјуу недавно... ”Треба знати свирати.”

Срдачан поздрав за све чланове. :svirac:

Pa sto mi ne napisa odma tako lepo i kulturno, da shvatim tvoju tacku gledista? Pogotovo kad vidis da sam nov ovde, da me lepo docekas i ugostis....ma salim se, sve ok. 😉

E ovako, ja nisam mladji clan, imam 40+, sviram od svoje 12 godine a kao klinac sam bio i par puta kod Pavketa. Tako da mislim da sam dobro upoznat u tematiku harmonike i tehnike sviranja. Kako god, u svojoj karieri sam upoznao mnogo kolega, ali uvek kad sam sretao svirace koji su imali tu posebnu svirku i tehniku brzog sviranja.....uvek su to bili ucenici tog cuvenog Vasketa. I uvek su mi pricali o toj tehnici rotacije. Ne kazem ja da se nemoze navezbati bez te tehnike, ali eto zahvaljujuci koroni i mnogo vremena, odlucio sam da od nekoga naucim i sam probam kako se svira sa to Vasketovom tehnikom. Zahvaljujem se svim forumasima na pomoci.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od Koca »

Ne podcenjus sopstvene mogocnosti nego kreni sa vezbom vec si mogao ponesto lakse da savladas. :D Ponavljam ti da sam u startu ukapirao, gledao ali nije jednostavno islo .... (mislim na stakato sviranje i trilere). Onda je nekako to samo od sebe krenulo i nema tu neke filozofije vec kreni od dobrog zagrevanja stolice da ne kazem znojenja. Zato harmoniku u sake i vezbaj, vezbaj i samo vezbaj ili sto bi Mica trofrtaljka rekla:" Ajte momc ista cekate bolan".
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od mali harmonikas »

po meni ,ne trebas me uzeti za ozbiljno je da kao pocetnik ne možes nauciti svirati gledajuci kako netko svira..to je možda korak za svirace koji duze sviraju..trebao bi ici dobrom starom metodom..uzmes note sjednes i ucitelj kraj tebe i sviraj..tako bi trebao pa jedno par godina i nemoj svirati teske pjesme i kola to je za one druge..bojim se da druge metode razviju ljude koji su dvopolni znaju svirate virtuozne stvari a ne znaju odsvirati najjednostavnije pjesmuljke..i meni je to uzasno...
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od mali harmonikas »

igyp napisao: 20 Okt 2020, 13:50
sampionce napisao: 20 Okt 2020, 13:14
guerini napisao: 19 Okt 2020, 01:05

Н


Pa sto mi ne napisa odma tako lepo i kulturno, da shvatim tvoju tacku gledista? Pogotovo kad vidis da sam nov ovde, da me lepo docekas i ugostis....ma salim se, sve ok. 😉

E ovako, ja nisam mladji clan, imam 40+, sviram od svoje 12 godine a kao klinac sam bio i par puta kod Pavketa. Tako da mislim da sam dobro upoznat u tematiku harmonike i tehnike sviranja. Kako god, u svojoj karieri sam upoznao mnogo kolega, ali uvek kad sam sretao svirace koji su imali tu posebnu svirku i tehniku brzog sviranja.....uvek su to bili ucenici tog cuvenog Vasketa. I uvek su mi pricali o toj tehnici rotacije. Ne kazem ja da se nemoze navezbati bez te tehnike, ali eto zahvaljujuci koroni i mnogo vremena, odlucio sam da od nekoga naucim i sam probam kako se svira sa to Vasketovom tehnikom. Zahvaljujem se svim forumasima na pomoci.
Ja sviram bez rotacije savrseno trilere 3-4,2-3 ili samo 3-4 nikad u zivoti mi nije palo napamet vrtiti saku i gubiti vrijeme na to..brzo sviranje..hm..prvo osim tehnike treba za to imati i dobru harmoniku ..
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od zex »

Sve zavisi sta je za koga savrseno :D Ne razumem se previse u klavirski prstored, ali verujem da kao i kod dugmetare ima bar dva ili vise nacina da se nesto odsvira.
Sve je to relevantno, ljudi uce godinama kod istih profesora pa na kraju izgrade svoj triler/stil i slicno. Poenta je da uz pomoc profesora mora da dodje do odredjenog nivoa na kom ce moci sam da razvije svoja prstoredna resenja i neki svoj sistem sviranja. Gomila ozbiljnih klaviraca nije cula za prof. Vasovica pa zakivaju trilere, stakato, itd.
Isto tako, neko moze da navezba odredjenu numeru za jedan sat, dok ce nekom drugom trebati nedelju dana da navezba do tog nivoa, a neko nikada nece moci da navezba do tog nivoa. To je talenat, smisao ili muzicka inteligencija, kako god da nazovemo, ali definitivno nesto sto pravi razliku.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 23 Okt 2020, 22:44 Sve zavisi sta je za koga savrseno :D Ne razumem se previse u klavirski prstored, ali verujem da kao i kod dugmetare ima bar dva ili vise nacina da se nesto odsvira.
Sve je to relevantno, ljudi uce godinama kod istih profesora pa na kraju izgrade svoj triler/stil i slicno. Poenta je da uz pomoc profesora mora da dodje do odredjenog nivoa na kom ce moci sam da razvije svoja prstoredna resenja i neki svoj sistem sviranja. Gomila ozbiljnih klaviraca nije cula za prof. Vasovica pa zakivaju trilere, stakato, itd.
Isto tako, neko moze da navezba odredjenu numeru za jedan sat, dok ce nekom drugom trebati nedelju dana da navezba do tog nivoa, a neko nikada nece moci da navezba do tog nivoa. To je talenat, smisao ili muzicka inteligencija, kako god da nazovemo, ali definitivno nesto sto pravi razliku.
Da u pravu si,ja kad sam poceo nisam imao pojma kako posloziti prste,danas kad sam sviram nije mi jasno kako to nisam znao..sto se tice brzine skidanja sve ovisi ..treba li znati sto vise pjesama u sto kracem vremenu ne ide se u detalje..svira li se pred zahtjevnim auditorijem onda se vise vjezbaju detalji,medutim mislim da ipak taj dio ide u pocetnicke nacine..a zasto?Sve ovisi kakvom se muzikom bavimo i u koju svhru ,sviranje koncerata zahtjeva visoki stupanj navjezbanosti a sviramo li veselja feste onda treba znati sto vise pjesama a bude li se zadrzavalo na detalje jedne pjesme znati ce svirati vrhunski ali mali broj pjesama..zato se uzima sredina i to opet podlijeze raspravi..moja sredina je veceg opsega nego necija,meni se od detalja ne da skidati tocni prijleazi bas kkao idu ili ga preskocim ili pojedmostavim..nekome opet ta sredina je minumum ,ja dolazim iz kraja gdje se svira jedan nacin koji je meni tragican..kao da pricaju strani jezik s domacim naglaskom ..pogotovo kad se uhvate sviranje a isppod toga nivoa su a moraju to znati svirati..uglavnom sve je vjezbanje i praksa sto duze tim bojle..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od Koca »

Imas harmoikase koji sviraju da prezive, onda one koji sviraju iz sopstvenog zadovoljstva za sebe i one koji sviraju profesionalno ali ipak uzivaju u svom poslu i da ne racunamo na ucenike koji moraju da sviraju jer im roditelji imaju zelju a i sve zavisi kome se svira.
Ko unousi sebe u svirku on i nemora svirati kao u originalu ali recimo preinaci taj prelaz da bude lepsi od originala. Posle nekog vremena sviranja istog prelaza meni dosadi, pa pokusam da ga na svoj nacin odsviram (dogradim) ali da ne bude manje efektan od originala ali ne radimm to cesto. Zato i postoje stilovi i razlicitosti medju harmonikasima.
E sad taj udar prstom zavisi kolika nam je jacicina u prstu i svako koristi neke svoje tehnike i ako je neko u top formi moze svirati kako hoce. Rotacija mi dobro dodje kada nisam u formi jer mi bride prsti od smirgle a prsti otezaju i cim udjem u formu ne razmisljam o rotaciji.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od mali harmonikas »

nazalost sviranje i rad s rukama ne idu...meni vise muci sta ce biti ulozio sam puno u sviranja sjedim kod kuce..i sviram sam sebi
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Onlajn casovi tehnike Dragana Vasovica Vasketa

Post od zex »

Ne mora da znaci, slazem se da ne treba zamarati prste i ruke ukoliko se ozbiljno bavis sviranjem, ali isto tako postoji nekoliko vrhunskih harmonikasa koji se bave poljoprivredom, a to je tezak fizicki rad, pa sviraju vrhunski. Sta god radio najbitnije je da ne zapostavis harmoniku, ako zelis da se bavis muzikom, naravno.
Odgovori