Sviranje Terce / Drugi Glas.

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od zex »

Nisam napisao nigde da si rekao da sviras melodiju, jer sam mislio da ti mislis na harmoniju kada sviras master, sto je jos bespotrebnije.
Inace, da, moze da se svira melodija akordima, bitno je da osnovnim tonom ispostujes melodijsku liniju a tom prilikom sviras trozvuke, cetvorozvuke ili petozvuke. Ima dosta pesama koje su komponovane, zapisane i snimljene bas tako. Trenutno mi pada na pamet pesma "Slusao sam harmoniku" - M.T. Krnjevac. Naravno da to moze da se primeni u velikom broju pesama, ukoliko tempo i broj harmonskih promena dozvoljava a da bude prikladno, ali treba znati. Kod forspila malo teze, jer nije moguce ispostovati ukrase, a i melodija je dosta brza, pa se gubi smisao. Nego smo skrenuli previse sa teme. Ne znam koliko dugo sviras, ali samo vezbaj, pa ce sve to da legne jednog dana. Pozdrav :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 28 Jan 2021, 00:19 Nisam napisao nigde da si rekao da sviras melodiju, jer sam mislio da ti mislis na harmoniju kada sviras master, sto je jos bespotrebnije.
Inace, da, moze da se svira melodija akordima,

Molim te da se koregujes jer si napisao nesto vrlo besmisleno...melodija se prati akordima ne svira se akordima melodija..akord ili cetvorozvuk se sastoji od glasova -tonova koji imaju svoja imena a to su sopran ,alt bas i oktava..sopran je najvisi glas unutar akorda i oni vodi melodiju gotovo svaka pjesma krece iz soprana prema tome se slaze akordi ,doduse ne mora krenuti svaka iz soprana ali uglavnom krece..postoji nekoliko pravila akordizacija tona (ne možete biti obrnuto) možes se u praksi rjesiti da na jedan ton, dolaze 3,4 akorda npr ton c možes prattii s 3 akorda a mol g dur e dur,ali vazno je da se ne kvari melodijska linija ..
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od zex »

Ne razumem pojam "pratiti akordima", pa valjda bas/levom stranom pratis akordima. Eno gore preslusaj pesmu koju sam naveo kao primer, a postoji ih gomila, naravno da je najbitnije ispostovati osnovni ton melodije, ali ako ti na to mozes da odsviras tercu, sekstu, kvartu, kvintu, akord a da ne promenis melodiju to je onda ok zar ne? Poslusaj na youtube-u, imas gomilu snimaka gde mladi harmonikasi na takmicenjima sviraju "U tem Somboru" na primer.
Takodje, ne ulazim u tvoje muzicko obrazovanje - akord je trozvuk, a dodavanjem tonova moze biti i cetvorozvuk, petozvuk, sestozvuk, koliko god tonova mozes da odsviras istovremeno, tj zavisno od instrumenta. S druge strane ton C mozes "pratiti" sa mnogo vise akorda od ova 3 koje si naveo. Nisu samo Dur i Mol akordi.
Ne znam, zaista, koliko godina imas i koliko dugo se bavis muzikom, ali nemoj da siris dezinformacije. Ovde postoji mnogo mladih muzicara koji zele da nauce nesto, a ti svojim izjavama ne pomazes.
Nisam ni ja ovde ni muzicki najobrazovaniji, niti najpametniji, a ako nesto i pogresno napisem ili ne objasnim kako treba ono sto zelim da kazem, mogao si da zakljucis iz primera koji sam postavio - dovoljno bi bilo da si pustio pesmu.
Na forumu postoje (bar su ga ranije redovno posecivali) mnogo obrazovaniji i kompetentniji muzicari od tebe i mene, bolje da pustimo takve ljude da kazu nesto, a tebi zelim sve najbolje u daljem radu. Vezbaj, uci i napredak je zagarantovan :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 02 Feb 2021, 11:00 Ne razumem pojam "pratiti akordima", pa valjda bas/levom stranom pratis akordima. Eno gore preslusaj pesmu koju sam naveo kao primer, a postoji ih gomila, naravno da je najbitnije ispostovati osnovni ton melodije, ali ako ti na to mozes da odsviras tercu, sekstu, kvartu, kvintu, akord a da ne promenis melodiju to je onda ok zar ne? Poslusaj na youtube-u, imas gomilu snimaka gde mladi harmonikasi na takmicenjima sviraju "U tem Somboru" na primer.
Takodje, ne ulazim u tvoje muzicko obrazovanje - akord je trozvuk, a dodavanjem tonova moze biti i cetvorozvuk, petozvuk, sestozvuk, koliko god tonova mozes da odsviras istovremeno, tj zavisno od instrumenta. S druge strane ton C mozes "pratiti" sa mnogo vise akorda od ova 3 koje si naveo. Nisu samo Dur i Mol akordi.
Ne znam, zaista, koliko godina imas i koliko dugo se bavis muzikom, ali nemoj da siris dezinformacije. Ovde postoji mnogo mladih muzicara koji zele da nauce nesto, a ti svojim izjavama ne pomazes.
Nisam ni ja ovde ni muzicki najobrazovaniji, niti najpametniji, a ako nesto i pogresno napisem ili ne objasnim kako treba ono sto zelim da kazem, mogao si da zakljucis iz primera koji sam postavio - dovoljno bi bilo da si pustio pesmu.
Na forumu postoje (bar su ga ranije redovno posecivali) mnogo obrazovaniji i kompetentniji muzicari od tebe i mene, bolje da pustimo takve ljude da kazu nesto, a tebi zelim sve najbolje u daljem radu. Vezbaj, uci i napredak je zagarantovan :svirac:
Sto se tice obrazovanja postajo je jedan koji se hvalisao kako je muzicki obrazovan a kad sam ga cuo kako svira ja ne bih bih time dicio..akord je 4vuk a u praksi sviramo kao 3 zvuka pravilno akord se u pravilu zavrsvaa oktavom..ne pisem o bas pratnji vec pisemo o pratnji akordima..mislm da to nisi ukapirao..zato nisi ni shvato kad sam napisao sviranje na masteru..o muzici je vrlo tesko pisati a da bih mogli pisati potrebno je neko bar predznanje..
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od zex »

Netacno. Ovo je teorija, tako da nebitno kako neko svira da bi znao sta je akord. No, nemam nameru da ulazim u dalju diskusiju. Sve najbolje.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

zex napisao: 02 Feb 2021, 22:31 Netacno. Ovo je teorija, tako da nebitno kako neko svira da bi znao sta je akord. No, nemam nameru da ulazim u dalju diskusiju. Sve najbolje.
Ok teorija može i tako, akord se sastoji od 4 tona ..po pravilu se svira osnovni kao cetverozvuk..C-E-G-C .sto je sasvim logicno..naziv akorda prema polozaju su terci kvintni i oktavni..svaki ton može se harmonizirati s namanje tri akorda..itd da se ne ponavljam
Odgovori