Sviranje Terce / Drugi Glas.

O tehnici sviranja.
Matej2000
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 18 Okt 2020, 18:19

Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Matej2000 »

Čao Sviračine :svirac: :D

Ovako, sviram klavijature već nekoliko meseci, za sada učio sam sasvim normalno svirati Kola i poneke Pesmice, sada sam počeo svirati sa drugarom
i govori mi da mu sviram kolo evo naprimer Užičko Kolo u Terci ili u drugome glasu mene sada zanima kako da mu ja to odsviram
1. Sta je to, koja je to razlika izmedju 1. i 2. glasa i kako mogu nauciti svirati u terci bilo sta.

Hvala na svima odgovorima.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Superior_2 »

Terca je razlika od tri tona. Na ton C terca je E (u duru, u molu je es). Postoje sekunda( dva tona,moze biti velika i mala-bitno kod sviranja trilera,primjer ma ton C velika sekunda je D a mala sekunda cis/des), terca(tri tona, C-E),kvinta(cetiri tona C-F), kvarta(pet tonova,C-G), seksta(sest tonova,C-A),septima( sedam tonova,C-H) i oktava(osam tonova C-C2). Sviranje u terci je dvoglasno sviranje kada se svira ton osnovni i njegova terca, neke pjesme se sviranju u terci(mozd se svirat na visu i nizu tercu zavisi o pjesmi),i moze samo jedan covjek, no kola je vec problem svirati u tercama da zvuci dobro. Ako me znas terce vidi da ti sviras kako znas a kolega koji svira ako se vise razumije da svira tercu.


Ako sam sto pogrijesio ili fali sto molio bih iskusnijd clanove da se nadovezu😃
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Superior_2 »

1. Glas je obicno osnovno kako ide pjesma ili kolo a 2. Glas je ta terca. A sto se ucenja tice najbolje bi bilo otici na instrukcije/sate kod nekoga profesora da pokaze
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Dallape 1960 »

Ostavi se terce ako sviras klavijaturu par meseci. Ucite ljudi postupno, ne bidite nestrpljivi, isplati se sigurno. Iz iskustva ti kazem jer sviram drugu harmoniku u orkestru uglavnom. Kakva crna terca posle par meseci vezbanja. Cepaj prvu, i vezbaj detaljno.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od Superior_2 »

Poslusaj Dallape 1960, jos treba vjezbe mnogo da shbatis terce i opcenito teoriju,ali ja bih svakako preporucio otici kod nekog profesora ili nekoga strucnijeg(pogotovo ako ozbiljno mislis sa sviranjem)jel ne moze se sve sam nauciti iako sad ima dosta toga na internetu,moze posluziti kao pomoc ali profesor je profesor,koji moze svaku gresku ispraviti, i bit ce posvecen samo tebi taj sat i mozes ga pitati sto god te zanima.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od dugmetarac78 »

Ljudi su ti uglavnom objasnili. E sad ako baš insistiraš evo ti primer... niske, čuo sam o da kažu "donja" terca i sl. se puno koristi u šumadiji i kolima. Tu imaš caku da je prvi niži ton (drugi glas..nemogu ga nazvati terca jer nije) recimo u C-dur ide ton G.kvartni. na ton D = H , E=C (opet 2 tona razlike) i tako dalje. Eto pa istražuj malo sam. Imas osnovu :svirac:
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od guerini »

Tesko ces odsvirati Uzicko ili neko drugo kolo u tercama, mislim moze al za to treba da si stvarno majstor ;) Pocni sa sviranjem nekih jednostavnijih pesama ;)
IgorSb
16 basova
16 basova
Postovi: 47
Pridružio se: 14 Nov 2020, 15:39

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od IgorSb »

Pozdrav,

Ja sam također novajlija u sviraju i ne pada mi napamet terce dok osnove ne postavim kako treba i prstored. Samo polako. Ai kada pogledaš na ytb dosta njih ne svira u tercama pa zvuči super
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od mali harmonikas »

Ja uzivo znaci suha svira ne sviram ni u tercama ni jednosglasno vec u akordima na master registru..da sviram melodiju ne pada mi napamet..iz jednog razloga ne cuje se!!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje Terce / Drugi Glas.

Post od sampionce »

На мастер регистру акордски??? :o
Odgovori