Tehnika rotacije zgloba

O tehnici sviranja.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Tehnika rotacije zgloba

Post od Marko04 »

Dobar dan svima. Da li negde u Beogradu ima profesor koji zna tu čuvenu tehniku rotacije zgloba pri sviranju, takozvanu "Vasketovu tehniku"? Ja znam da sviram kola i pesme, samo me dosta koči kada je neka kompozicija tehnički zahtevnija, uopšteno mislim na vezane trilere i na trilere sa 3, 4 i 5 prstom. :svirac: :svirac: :svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

OK je ta tehnika ali prvenstveno je bitan raspored prstiju. Ako nemas adekvatan raspored ni ta tehnika ti nece puno pomoci koliko god rotirao saku. Zato uci obe stvari. Pozdrav.
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Marko04 »

Koca napisao: 01 Feb 2021, 14:46 OK je ta tehnika ali prvenstveno je bitan raspored prstiju. Ako nemas adekvatan raspored ni ta tehnika ti nece puno pomoci koliko god rotirao saku. Zato uci obe stvari. Pozdrav.
Ma, znam ja prstored i sve to kako funkcioniše, išao sam u srednju muzičku školu, nego sam čuo da je ta tehnika najbolja, pa sada pokušavam da pronađem nekog učitelja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Jednostavno prekrsi po koje pravilo koje si ucio u srednjoj muzickoj skoli i postavi ruku u prirodni polozaj, jer nece pomoci sama rotacija kazem ti iz iskustva. Narocito skroz dole kad sviras, skolski raspored ne omogucava da tecno odsviras to sto hoces pa kada se snimis i slusas kako si odsvirao sve ti je jasno. Vidi kod Baneta Vasica ili nekog pravog majstora koga si slusao kako svira.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od mali harmonikas »

rotacija je nesto nagluplji sto postoji!!i da taj koji je to izmislio ima bar nesto u tinatari znao bi zasto je glupo..zelite snagu a zasto ju nemaju jer su im prsti slabi a kako se dobiva snaga prstiju udarcima a ne rotacijom!Snga se dobiva dizanjem prstiju sto vise a ne rotiranjem..kako se zakucava stup u zemlju s cekicem.rotiranjem ruke ili udarcem iz visine?
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Marko04 »

mali harmonikas napisao: 02 Feb 2021, 08:31 rotacija je nesto nagluplji sto postoji!!i da taj koji je to izmislio ima bar nesto u tinatari znao bi zasto je glupo..zelite snagu a zasto ju nemaju jer su im prsti slabi a kako se dobiva snaga prstiju udarcima a ne rotacijom!Snga se dobiva dizanjem prstiju sto vise a ne rotiranjem..kako se zakucava stup u zemlju s cekicem.rotiranjem ruke ili udarcem iz visine?
Koliko ja znam, ljudi u prstima nemaju mišiće tako da je nemoguće imati snagu u prstima, a što se tiče same tehnike, da je loša ne bi je koristilo na stotine harmonikaša, ako ne i više.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od accordionist »

Naravno da u prstima ima misica, sta bi ih inace pokretalo? :D
Marko04
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 05 Jul 2020, 17:29

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Marko04 »

accordionist napisao: 02 Feb 2021, 10:15 Naravno da u prstima ima misica, sta bi ih inace pokretalo? :D
Mišići prstiju se nalaze u donjem delu podlaktice, što se može i videti, ali to nije tema. Molim vas ako neko ima kontakt učitelja, na teritoriji Beograda, koji bi mogao da mi pokaže tu tehniku. Ja znam na desetine kola i ona zvuče dobro, ali je moje mišljenje da to nije to. Ne vežbam nešto mnogo, 5 do 6 sati, ali mislim da ovo nije do vežbanja, nego do tehnike.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od sampionce »

5 до 6 сати?? Дневно??? :shock:

И и даље ти треба "техника ротације"??

Друже, ако је то истина, онда боље изабери ротацију према неком другом инструменту...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Tehnika rotacije zgloba

Post od Koca »

Da li si probao na drugoj harmonici da postignes bolji efekat? Koju harmoniku imas?
Odgovori