Uzrast za narodnu muziku na harmonici

O tehnici sviranja.
ValentinaN
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 14 Mar 2014, 02:50

Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od ValentinaN »

Dobar dan svima i hvala na prethodnoj pomoci oko izbora harmonike za dete. Moje pitanje sada se odnosi na to sa koliko godina bi dete moglo/trebalo da pocne sa ucenjem narodne muzike te da li je najbolje da paralelno ide i u redovnu muzicku skolu?
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od alek »

Да иде у музичу школу је пожељно јер је јако битно да буде музички писмен. Што се тиче народне музике, ако је талентован, може да крене још од малих ногу а ако не показује превелико интересовање, не би било лоше да годину или две учи само класику док не овлада скале и басове па после лагано да крене на народњаке. Обично је у трећем основне када крене у први музичке. По мени је сасвим ок да, када буде трећи музичке тј пети основне, крене са народњацима полако. Знам многе који у са народњацима кренули и после средње музичке школе а сада су врхунски тезгароши.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od harmonika732 »

moze da pocne narodnjake i sa 4 god ako je naucio osnovno, a to ce normalno da nadogradjuje vremenom i u muzickoj skoli profesori ne znaju i uce decu pogresno i ogranicavaju ih, ne daju im narodnjake, traze klasiku samo a tu nema nikakvih trilera i potpuno nema smisla...
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od alek »

Прави педагог зна да процени када дете мже да почне да учи народњаке. Као што сам већ написао, многи хармоникаши су почели народњаке после средње музичке и врхунски су тезгароши. Наравно да може да се крене и од малих ногу ако дете показује интересовање за то али треба прво простудирати дете и проценити да ли треба или не. Може се дете заситити и баталити и народњаке и класику. Зато треба све у своје време а класика је и те како корисна. И ја сам самоуки свирач и тек пошто је мој син уписао музичку школу схватио сам шта значи музичка писменост.
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od harmonika732 »

muzicka pismenost da i to veoma ali od klasicne muzike nema vajde
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od alek »

Све зависи шта је крајњи циљ. Ако хоће да мали буде тезгарош и да млати паре испод шатора онда треба да се форсирају народњаци али опет кажем, мора да се процени. Из личног искуства могу да кажем следеће. Мој син је пети разред ниже музичке на одсеку за клавир. Чим је уписао музичку, показао сам му пар лаганих колца, он то поскидао све са трилерима али видим да дете то не привлачи још увек. Свира оно што му задају у музичкој школи, учествује на такмичењима, свира на концертима и то га испуњава. Не могу на силу да га терам да свира народњаке док он сам не осети да га то испуњава. Ако је срећан док свира народњаке онда сваки бакшиш добро дође, ако га то не испуњава онда ће да свира као робот и да трчи за парама и никада неће свирати добро и на крају ће све то да пукне. Најбоље је да се дете прати а оно ће својим поступцима и интересовањима само да ти каже када је спремно за народњаке. Добар педагог то може да процени. Многи родитељи су хтели да им мали буде Борко или Јабучанац или да не набрајам сада те свираче али ти родитељи нису осећали музику, нису уживали у музици него су само видели оне паре и хтели су да и њихово дете тако зарађује а не знају која су све одрицања потребна за то. Зато сам увек прво за музичку писменост и да дете те само наведе шта му лежи и шта воли. А како нас је ова корона све упропастила и како нас после тога чека још већа економска криза, нећемо се ни од народњака овајдити. Што се свирало свирало се а како ће бити даље, боље да сачекамо, да не мрачим унапред.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od Koca »

Muzicka skola i narodna muzika skoro pa nemaju veze jedno sa drugim. Izgleda smesno ovo sta pisem ali je tako. Sama muzicka skola je napor jer ide paralelno sa osnovnom i srednjom i znam da dece nemaju vremena da disu od obaveza, jer ko zavrsi muzicku on mora isto i ostale predmete da polozi kako bi mogao sem muzicke jos nesto upisati znaci sad pored duple skole treba ici i na casove narodne muzike to je bukvalno da se dete odrekne svega kako bi bio sutra i nastavnik muzike i recimo da svira sa nekim orkestrom. Ko zavrsi muzicku skolu i akademiju i misli da ce tamo nauciti narodnu muziku grdno se vara, jer pojedini nastavnioci muzucke skole ne znaju 3 akorda sklopiti od jednostavne starogradske pesme po sluhu, znaci bez nota ne znaju nista od narodne muzike ako su se samo na skolu oslonili. Tako da tu treba razgraniciti u startu ili dobrog harmonikasa za ucitelja ili u skolu. Note se mogu i trebaju uciti i sa uciteljem za harmoniku u onoj meri koliko je potrebno da sutra prekosutra nesto procita iz njih ali ne baviti se Bahovim fugama. Ima jedan vic kad su pitali Cigu da li zna Bahovu fugu, a on kaze pa kako ne znam i pocne da svira i peva " Bahova je fuga pregolema". :lol: E taj Ciga bez muzicke skole recimo pojede sa narodnom muzikom nekog ko je isao u muzicku skolu.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od alek »

Цигани су посебна прича. Њих је Бог створио за музику. Оно што сам написао то је моје лично искуство. Мени је криво што нисам завршио, барем нижу музичку школу. И сам сам доста касно почео да свирам, тек у средњој школи а почео сам да тезгарим после средње школе. Син иде у музичку и свира клавир, свиђа му се то, ужива у класичној музици. Ако икада реши да пређе на народњаке биће добродошао. И ово мало што свира доста ми значи да са неким провежбам, више форсира бас и контру али и то ми значи. Само сам за то да се деца не силују већ да се добро процени шта воле и у чему се проналазе.
Јел се сећаш када је Босанас једном причао за ТВ да је био самоуки свирач и када је требао да дође нешто да снима или да ради на РТС-у нисам баш сигуран, Боки Милошевић га учио ноте јер је морао да буде музички писмен да би ту радио или наступао, не знам тачно? Па муке са њим имао на почетку, док је савладао те основе музичке писмености. :) :) :)
:svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od Koca »

Stoji to sve ali je skoro pa nemoguca misija, svaka cast Kemisu i izuzecima, ljudima sa muzickom akademijom koji su nakon toga poceli da uce i stvaraju narodnu muziku. Borko je isao u razred sa mojim komsijom koji je zavrsio muzicku akademiju, on kaze da je vecito falio sa casova i da ga skoro nije ni interesovala skola ali je u to vreme vec tezgario a da li je zavrsio i koju skolu ne znam. Ko moze sve to odjednom da savladava to je vunderkind. Ako bi Alek tvoj mali bar malo hteo da te slusa i ponesto uci i oseti narodnu muziku bilo bi savrsen spoj pa posle neka sam vezba, i bilo bi dobro da ga ucis ono sto se njemu svidja kako te ne bi eskivirao kao moja cerka mene. Naravno morala je poceti od "Na kraj sela zuta kuca" kao mala, a nisam joj mogao pokazati neke pesme od Milice Todorovic sto je pevousila u pocetku jer ima trilera. Onda se sve to ptetvorilo u napor jer treba navezbati i kada sam video da ja moram da je teram da vezba umesto da ona mene zove da je ucim kao ja svog tatu video sam koliko ima sati. Jednostavno neko zeli da svira a nekom je to nocna mora i svira samo da ispuni ocekivanje roditelja i svi ti slucajevi propadnu pre ili posle.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Uzrast za narodnu muziku na harmonici

Post od alek »

Слабо ме слуша јер је ушао у пубертет а и ја сам превише заузет. Радимо заједно математику али за музички део немам времена. С друге стране, са наставником клавира дибро живи. Лако се диговарају, бирају композиције за такмичење, за концерт и зато га не дирам. Нека иде својим путем а кад год се одлучи за народњаке, ту сам. 😉
Odgovori