Kako cisto svirati trilere?

O tehnici sviranja.
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Kako cisto svirati trilere?

Post od Harmonikas001 »

Da li imaju neke posebne vjezbe za trilere? Kako dobiti tu ostrinu u trileru i da cisto zvuci u bilo kojem tempu???
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

Koju harmoniku imas prvo, tj kakva je klavijatura? Ako je losa nemozes nikako biti zadovoljan koliko god se trudis. Ostalo je vezba i samo vezba sa pravilnim rasporedom.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od accordionist »

Za cisto sviranje, pored dobre harmonike kao sto Koca rece, potrebno je da sve vezbas i u sporijem tempu. Usporeno sviranje cisti tehniku. Kad god nisi zadovoljan sa nekom deonicom, ako sviras "prljavo", samo uspori, prvo vezbaj sporo pa posle toga juri pravi tempo ;)
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od accordionist »

I da, trilere takodje uspori kad ih vezbas, ne samo melodiju!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Koca »

E sad da spojimo napred receno. Jednu te istu stvar recimo sviras usporeno sa jednim rasporedom (mislim na deonicu ne samo na trilere) i kad hoces da ubrzas tek onda vidis da ne ide, pa treba pokusati drugi raspored isto tako od lakseg ka brzem. Dovoljno je da se promene prsti u trileru i da se dobije pun efekat pa valja malo eksperimentisati.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od cupavac »

Koca napisao: 04 Nov 2021, 21:17 E sad da spojimo napred receno. Jednu te istu stvar recimo sviras usporeno sa jednim rasporedom (mislim na deonicu ne samo na trilere) i kad hoces da ubrzas tek onda vidis da ne ide, pa treba pokusati drugi raspored isto tako od lakseg ka brzem. Dovoljno je da se promene prsti u trileru i da se dobije pun efekat pa valja malo eksperimentisati.
Hvala za ovo, i još mnoga prethodna objašnjenja oko prstometa. :svirac:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od accordionist »

Treba eksperimentisati sa prstoredom i pronaci onaj koji ti najvise odgovara za odredjenu deonicu ALI PRONADJI ODGOVARAJUCI PRSTORED STO PRE! Mozak tako funkcionise da ako nesto dugo vezbas na jedan nacin posle ce tesko da prihvati promene. Ja bih pre savetovao da prstored pronadjes tako sto ces probati da odsviras deonicu u pravom tempu, nebitno dal je prljavo, a onda kad napravis prstored tek onda cistis svirku sa vezbanjem u sporijem tempu. Nekad pronadjes prstored koji ti odgovara kada sviras usporeno, ali cim krenes da dizes tempo vidis da nije to to ;)
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od harmonika732 »

ja celostepene trilere odsviram bez problema, ali polustepene ne mogu lepo da odsviram (ne racunamo 3-4 i 7-1 stupanj jer tu nema crnih dirki) tako da zna li neko sta ja da radim
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od Harmonikas001 »

imam harmoniku Pigini bayan 58, klavijatura je nerealno plitka
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Kako cisto svirati trilere?

Post od mali harmonikas »

Ja bih postavio ovakvo pitanje,kako svirati trilere u točnome ritmu?Sto to znaci?Triler kao ritmicka fraza nije ni 8,16 vec je nesto sasvim drugo..ispocetka svi sviramo triler prebrzo sto si ti napisao kako čisto svirati ali postoji i jos jedan vrlo vazan detalj ,triler mora biti ritmicki tocan a odsviran vrlo čvrsto..za ritmiku samo napisao sto je problem a znam ljude koje i nakon godina sviranja nisu uspjeli ritmicki tocno odraditi triler..kako to rijecima objasniti hm...ako je neko kolo ritam 160 a triler je toliko brzo odsviran da se uopce ne cuje to je ritmicki netocno tj prebrzo..kako postici onda pravu brzinu,nazalost to se ne može rijecima objasniti..trebao bi te netko slusati kako sviras i reci ti kako zvuci,ali za to treba puno puno iskustava ,drugi dio je cvrstina sviranja kako to postici?opet samo vjezbanjem udarac u tipku mora biti jak i precizan svaki neodlucan udarac uzrokuju muljavo sviranje .Ja mogu udariti tipku s 30 cm udaljenosti recimo kao egzibiciju i tako svirati triler uz to jos se pomognem zglobom i to zvuci dobro.
Odgovori