Menjanje registara tokom sviranja

O tehnici sviranja.
AcikaKG
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 22 Apr 2022, 17:27

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od AcikaKG »

Neven Radanovic napisao: 27 Mar 2022, 20:16 Pozdrav svima, interesuje me vase iskustvo, kako je najpraktičnije da se vježba mjenjanje registara tokom sviranja, tj. kako se to pravilno vježba? Jednom riječju, kasnim stalno, bas ode a nikako da prebacim na vrjeme, sporije pjesme mogu, malo brže dvojke kasnim stalno..

Hvala
Mislim da ti je najbolje da ,posto vec jos uvek ucis,prvo naucis dobro bez greske to sto vezbas,a onda probaj usput da menjas registar.
Ako i tako ne ide ,onda samo vezbaj kratki deo posle koga treba da promenis registar ( moras da mislis o tome malcice unapred,dok ne dodje trenutak kada ces to vec raditi automatski/napamet).
Kada budes bez problema savladao melodiju koju vezbas,lako ces stici da promenis registar.
Imaj na umu da se dosta melodija nasnimava pa se registri ili boje menjaju u pauzi .
Bice trenutaka kada ces u svirci,promasiti registar pa to u tom trenutku nece biti lepo za uvo,ali ces u tim slucajevima morati da se snalazis i prelazis u nize ili vise oktave da to malo zamazes dok ne promenis na pravi registar,ali o tom-po tom :)
SAMO VEZBA VEZBA I VEZBA ! Dok sam bio u najvecoj "snazi" vezbao sam svaki dan po sat,dva ili vise (kad sam imao toliko vremena) ,jer sviranje nije samo ono sto cujes na ploci, kaseti,disku,prospes forspil i cao...moras i sam da vezbas i da probas,improvizujes razne stvari i da vidis gde sta ide a sta ne.
AcikaKG
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 22 Apr 2022, 17:27

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od AcikaKG »

Evo ti jos jedna ideja,ali je cuvaj za vreme kad budes sve svirao navezbano ili da kazem ako moze bez greske..Ja sam po nekad kada sam zeleo da promenim registar na nezgodnom delu,koji usput i nisam bas navezbao perfektno :D , ili su su nasnimavane,ostavljao neodsviran zadnji ton pred promenu registra .Mada je to bilo veoma retko,ipak se koristilo.
Odgovori