Menjanje registara tokom sviranja

O tehnici sviranja.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Menjanje registara tokom sviranja

Post od Neven Radanovic »

Pozdrav svima, interesuje me vase iskustvo, kako je najpraktičnije da se vježba mjenjanje registara tokom sviranja, tj. kako se to pravilno vježba? Jednom riječju, kasnim stalno, bas ode a nikako da prebacim na vrjeme, sporije pjesme mogu, malo brže dvojke kasnim stalno..

Hvala
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od Koca »

Zdravo,
tamo gde imas vremena menjaj,a gde zafali nemoj po svaku cenu izgubices u metrici, kasnices, nego ides sa istim registrom pa promenis oktavu, brze je. Jednostavno nisu ni kod svih harmonika isti rasporedi registra da bi bas mogao da ti pomognem , isplaniras unapred sta ces svirati kojim registrom tj kako je moguce ako ne ide kao u originalu. Uvek mozes slicne registre da upotrebis pa to sam malo probaj. Ovako ja radim a nadam se da ce se jos neko javiti. Pozzz.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od mali harmonikas »

Neven Radanovic napisao: 27 Mar 2022, 20:16 Pozdrav svima, interesuje me vase iskustvo, kako je najpraktičnije da se vježba mjenjanje registara tokom sviranja, tj. kako se to pravilno vježba? Jednom riječju, kasnim stalno, bas ode a nikako da prebacim na vrjeme, sporije pjesme mogu, malo brže dvojke kasnim stalno..

Hvala
Ako sviras nekome sta oni znaju sta je kabina ili organ..bitno je da se cuje a sad kakva je kvaliteta koga briga..i na kraju ako ces ikad svirati negdje to ce ti biti najmanja briga..sto se tice vjezbanja imas puno vaznijih stvari koje moras odraditi
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od dugmetarac78 »

Probaj druže da sviraš na aranžeru, tamo kad se sretneš sa hiljadu komandi i tastera, od ritma, start-stop, promena boja, leva ruka harmonija, desna pratnja (tepih) + solo. Onda će ti menjanje registracije na harmonici biti smešno veruj mi.
:svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od sampionce »

Видиш, има и таквих хармоника, праве се без регистара, са 20ак тонова у приму а у басу имају пар дугмади, 5-6... шта ће ти више?!
Још ако свираш глувонемима, ихххх... Бог да те види!
Узимаш бакшиш, ко те пита за квалитетУ! :svirac:

Тај који не чује ЛЕПОТУ сваког појединачног регистра (!!!) најбоље да пређе на горе поменути инструмент (а, има их!) и сачува паре за неке друге активности - узгајање мангулица, ароније, или пак афричке шљиве...
mali harmonikas napisao: 29 Mar 2022, 07:50
Neven Radanovic napisao: 27 Mar 2022, 20:16 Pozdrav svima, interesuje me vase iskustvo, kako je najpraktičnije da se vježba mjenjanje registara tokom sviranja, tj. kako se to pravilno vježba? Jednom riječju, kasnim stalno, bas ode a nikako da prebacim na vrjeme, sporije pjesme mogu, malo brže dvojke kasnim stalno..

Hvala
Ako sviras nekome sta oni znaju sta je kabina ili organ..bitno je da se cuje a sad kakva je kvaliteta koga briga..i na kraju ako ces ikad svirati negdje to ce ti biti najmanja briga..sto se tice vjezbanja imas puno vaznijih stvari koje moras odraditi
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od sampionce »

Коча га објасни... професорски!
Потписујем од малог ”Т” до последње тачке. :D
Koca napisao: 28 Mar 2022, 07:23 Zdravo,
tamo gde imas vremena menjaj,a gde zafali nemoj po svaku cenu izgubices u metrici, kasnices, nego ides sa istim registrom pa promenis oktavu, brze je. Jednostavno nisu ni kod svih harmonika isti rasporedi registra da bi bas mogao da ti pomognem , isplaniras unapred sta ces svirati kojim registrom tj kako je moguce ako ne ide kao u originalu. Uvek mozes slicne registre da upotrebis pa to sam malo probaj. Ovako ja radim a nadam se da ce se jos neko javiti. Pozzz.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od dugmetarac78 »

sampionce napisao: 29 Mar 2022, 14:42 Коча га објасни... професорски!
Потписујем од малог ”Т” до последње тачке. :D

Slažem se s' tobom, i ja potpisujem sve od malog "t" do poslednje tačke, mada tekst između toga ..hm...... :roll: :roll: :roll: :svirac: :lol: :lol: :lol:
Ps imam i ja jednu armuniku bez registara, i bez crnih dirki, nije C grif, ali je samo za C-dur. :lol:
harmonika732
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 06 Sep 2021, 19:54

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od harmonika732 »

sampionce napisao: 29 Mar 2022, 14:37 Видиш, има и таквих хармоника, праве се без регистара, са 20ак тонова у приму а у басу имају пар дугмади, 5-6... шта ће ти више?!
Још ако свираш глувонемима, ихххх... Бог да те види!
Узимаш бакшиш, ко те пита за квалитетУ! :svirac:

Тај који не чује ЛЕПОТУ сваког појединачног регистра (!!!) најбоље да пређе на горе поменути инструмент (а, има их!) и сачува паре за неке друге активности - узгајање мангулица, ароније, или пак афричке шљиве...
mali harmonikas napisao: 29 Mar 2022, 07:50
Neven Radanovic napisao: 27 Mar 2022, 20:16 Pozdrav svima, interesuje me vase iskustvo, kako je najpraktičnije da se vježba mjenjanje registara tokom sviranja, tj. kako se to pravilno vježba? Jednom riječju, kasnim stalno, bas ode a nikako da prebacim na vrjeme, sporije pjesme mogu, malo brže dvojke kasnim stalno..

Hvala
Ako sviras nekome sta oni znaju sta je kabina ili organ..bitno je da se cuje a sad kakva je kvaliteta koga briga..i na kraju ako ces ikad svirati negdje to ce ti biti najmanja briga..sto se tice vjezbanja imas puno vaznijih stvari koje moras odraditi
odakle tolike ideje
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od Koca »

Inspiracija dolazi coveku onako kako je objasnio Bora Corba u pesmi.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Menjanje registara tokom sviranja

Post od sampionce »

:D :D :D
Сад носим телефон, а некада раније... Алан Форда! :)
Koca napisao: 30 Mar 2022, 22:29 Inspiracija dolazi coveku onako kako je objasnio Bora Corba u pesmi.
Odgovori