Dragan Aleksandrić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Dragan Aleksandrić

Post od accordionist »

Slika

Dragan Aleksandrić - pionir folk zvuka

Ili novokomponovane muzike, kako li je već zovu.

Narodnu muziku su upropastili rokeri, koji su se u nju uvukli
preko takozvanih balada. Onda su poceli da pisu sve banalnije tekstove
i tako skrnavili nas melos.
Ja nisam hteo da ucestvujem u tom eksperimentu.


A Dragan Aleksandrić je čovek koji je bio inovator kad to niko nije bio.Narodnjaci pre i posle njega su dva različita padeža.
Nekada je narodna muzika govorila samo o zelenim livadama, bosonogim seljančicama, stadima ovaca i bila je odbojna za mladje naraštaje.
U gradu se to mnogo manje slušalo nego po unutrašnjosti, gradska deca su mislila za osobe koje slušaju tu muziku da su staromodnih shvatanja.
Sve današnje face koje su glavni autori melodija i aranžmana učili su na Aleksandrićevim pesmama kako se to radi ili su prolili mnogo znoja po kafanama svirajući njegove hitove.
Četiri čoveka su privukla mlade narodnoj muzici , jer su njihove pesme odudarale od stereotipa i prosečni mladji stanovnik urbane sredine je mogao da se pronadje u njima i da se poistoveti sa tim pesmama.To su Šaban Šaulić, Muharem Serbezovski, Bora Spužić Kvaka i Toma Zdravkovic.
Prva dvojica su imali u pesmama rumba i orijental ritam, ovaj treći bio je pevač tugovanki, a četvrti je prvi uneo motive Španije i Grčke.
Medjutim, nedostajao je čovek koji će biti kompletna muzička ličnost: instrumentalista, kompozitor, aranžer, šef orkestra koji će za sobom povući mnogo pevača.
Čovek koji će stvoriti novi zvuk i dati novi šarm narodnoj muzici.
Aleksandrić je bio sve to, čak je i tekstove pisao.

"Da bih postao to što sam postao , morao sam da prodjem mukotrpan put.
Morao sam da se dokažem prvo kao instrumentalista, onda kao šef orkestra, a potom i kao kompozitor i aranžer."

Aleksandrić je Beogradjanin, poreklom iz Čačka i po majčinoj liniji je rodjak Miroslava Ilića sa kojim će kasnije postati nerazdvojni saradnik i kome će napisati neke od najvećih hitova. Kao klinac je poželeo da svira harmoniku , ali kako porodica nije imala uslova za tako nešto, odlučili su da ga pošalju u vojnu školu gde bi mogao da nauči da svira taj instrument. I Aleksandrića put vodi u Split gde se upisuje u vojnu školu.Tu ga je dočekalo prvo iznenadjenje: komisija mu zbog konstrukcije prstiju odredjuje da će svirati klavir, drugi instrument će mu biti bubanj, a tek treći onaj koji on sam izabere. Dakle, harmonika zbog koje je otišao čak u Split postaje njegov instrument broj tri.

To se kasnije ispostavilo kao velika prednost, jer je svirajući bubanj, naučio dosta o ritmu. Ne treba ni pominjati koliko mu je značilo što je bio u vojnoj školi , gde je disciplina daleko na višem nivou nego u klasičnoj muzičkoj školi. Po izlasku iz vojne školi odmah se oženio svoju tadašnju devojku Slavicu i onda kreće da sprovede u praksu ono što je do tada učio u školi. Kao što on kaže trebao je prvo da se dokaže kao instrumentalista-harmonikaš.
Snimio je Vragolanku kolo koja je odmah postala hit i svi harmonikaši je skidaju kako bi je svirali po kafanama.Tada počinje da radi pesme za narodnjake i da formira svoj ansambl.Mnogo harmonikaša prilikom snimanju ploča gde će prezentovati svoja kola zovu ga da im radi aranžmane i da ih prati sa svojim orkestrom(Mirko Kodić, na primer). Ansambl Dragana Aleksandrića je ubedljivo najjača muzička družina koja je bila na prostorima bivše YU. Teško da će se na jednom mestu pojaviti toliko majstora i vrsnih umetnika. U njegovom ansamblu svirali su Bora Dugić(frula), Boki Milošević ( klarinet), Aca Šišić i Moma Stanojević(violine), Mića Djordjević i Jane Jonuzović( bubnjevi),
Miša Mijatović( druga harmonika), Sveta Tomić Kauboj( gitara) itd. To su samo neka od imena koja su prodefilovala tim ansamblom i svi su se oni posle osamostalili i krenuli svojim putem, ali im je sviranje kod Aleksandrića bilo neprocenjivo iskustvo.Kasnije im se pridružuje i Draganov njegov sin Nenad koji postaje bubnjar.
Boki Milošević kaže da se ni u jednom orkestru nije znao takav red i disciplina kao kod Aleksandrića.

Kad smo dobijali notni materijal koji smo trebali da uvežbamo, Dragan je bio taj koji je najbrže skidao pesme, valjda zbog toga što je on vojni muzičar.Najmanje mu je trebalo vremena od svih nas da uvežba neku numeru.

Onda okuplja oko sebe i najbolju ekipu tekstopisaca.
Dragan se u startu opredelio da neguje pravu srpsku pesmu, tačnije šumadijsku dvojku, ali je kao sveža snaga bio željan dokazivanja i toliko pun ideja da je krenuo sa eksperimentisanjem i na tom terenu je bio uspešan.
Čovek izuzetnog šarma i muzički obrazovan snimao je , za to vreme moderne pesme, koje su ipak ostajale u okviru narodne melosa.
Miroslav Ilića nagovara da snimi " Luckasta si ti" koja je imala aromu Grčke i ovaj Šumadinac pristaje ne sluteći kako će veliki hit biti ta pesma.
Onda mu nudi i "Pozdravi je , pozdravi", koji su mnogi pevači odbili. Pokojni pevač iz Crne Gore Ljubomir Djurović sa njim snima pesmu "Otišla si ,e pa neka" koja je narodnjački evergrin. Gotovo da nema pevača narodne muzike za koga nije radio pesme ili ga bar pratio sa svojim ansamblom i radio mu aranžmane.
Nada Topčagić ( Treba mi rame tvoje), Snežana Djurišić ( Mala soba tri sa tri), Dobrivoje Topalović( Kad bih mog'o i umro bi za te), Marinko Rokvić ( Potražiću oči nešto zelenije) samo su neki od njegovih hitova.Kad se Brena posvadjala sa Zaharom rekla je svim kompozitorima narodnjaka da joj ponude šta imaju i Aleksandrić je na toj njenoj ploči imao najviše pesama. U pitanju je onaj album gde su pesme " Igraj Boro moje oro".

Miroslavu Iliću daje pesmu " Jesen sedamdeset i neke" koja se smatra jednom od preteča današnjih balada, a Nadi Topčagić " Nežno, nežnije" koja je u melodiji imala nešto od francuske šansone. Sa Vesnom Zmijanac radi album " Svatovi" i Vesni se toliko dopala melodija te pesme da je odlučila da pored pesme stavi i instrumentalnu verziju. To je prvi put u narodnoj muzici da neko to radi, a tu foru je video Futa od Aleksandrića i kasnije na albumu Željka Šašića " Gori more" po uzoru na Aleksandrića radi to isto. Aleksandrić je jedan od ljudi koji kad čuje da negde postoji dobar pevač, odmah ide u to mesto ili kafanu da ga čuje i ako proceni da zna da peva radi mu ploču. Biljana Jevtić i Beki Bekić su tako kročili na estradu.

Onda dolazi period kad su rokeri sve prisutniji u narodnoj muzici. I rokeri i klanovi na estradi. To je period kada Aleksandrić ima neke probleme lične prirode( razvodi se nakon 25 godina braka od tadašnje supruge i ženi mnogo mladju pevačicu Ljilju Bucalo).
Paralelno sa radom na estradi bio je i šef vojnog orkestra u BG , a onda je taj posao napustio da bi mogao da svira po svadbama, jer je procenio da mu je tu veća zarada.
To mu je i danas glavni izvor prihod a na polju diskografije nije više aktivan kao ranije.



Izvor
Poslednja izmena od accordionist u 17 Maj 2011, 23:24, izmenjeno 1 put ukupno.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dragan Aleksandrić

Post od Bata Kanda 73 »

Bravo momci,svaka cast!Nacitah se i naucih dosta toga.Ma Balkan ti je cudo a narocirto mi-jbga!Sve imamo,sve umemo,jos kad bi imali malo vise pameti...ihaaa,de bi nam bio kraj!Veliki pozdrav i veliko havala za ovakve tekstove i sve ove "postavke".Zivi bili! Slika
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dragan Aleksandrić

Post od accordionist »

Jos jedan tekst o ovom velikanu narodne muzike i harmonike:


U vreme najvece slave Jovice Petkovica, protivno svakoj logici, pojavio se na estradi i u disko produkciji Dragan Aleksandric harmonikas-klavirkas skromnih tehnickih mogucnosti koje se slusalastvu i harmonikasima sirom zemlje nametnuo kao uspesan kompozitor - kola ! Iako nije ni silan instrumentalist, niti improvizator, uspeo je da napravi nekoliko zanimljivih kola kakva su: "Vragolanka", "Ramino kolo" i da tako postane vrlo popularan medju harmonikasima. Osim toga kao aranzer i vodja orkestra Aleksandric je nesumnjivo veliki majstor sto mu je na estradi pribavilo veliko postovanje i pevaca i sviraca. A kada je sa Miroslavom Ilicem i drugim pevacima napravio nekoliko super-hitova narodnjacke muzike, njegova zvezda je zasjala punim sjajem.

Teren za pojavu Aleksandrica pripremio je, verovali ili ne, sa Jovica Petkovic na taj nacin sto je pravio sve komplikovanije i tehnicki teza kola oja harmonikasi skromnijih mogucnosti nisu mogli da odsviraju, pa je Aleksandric lansirao svoja jednostavna kola pogodna za izvodjenje, svi su se okrenuli toj novoj produkciji.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Dragan Aleksandrić

Post od micha56 »

Prakticno - Jovica Petkovic se tu malko sapleo o sopstvenu pertlu, da tako kazem ...
Virtuoznost Jovice Petkovica jeste izuzetna i dar od Boga, ali nisu mogli mnogi da ga prate i prakticno je bio nedostizno svetlo na kraju tunela, mnogima, pa i meni na mom samom pocetku bavljenja harmonikom.
Ali nije da je sama pojava Dragana Aleksandrica napravila mogucnost onih sa skromnijim kvalitetima da se bave muzikom. Bilo je tu jos sijaset dobrih muzicara koji se nisu bavili virtuoznoscu, nego lepotom u sviranju od kojih pre svega treba pomenuti Radojku Zivkovic, pa redom, preko Vitomira Zivotica i Toke Cirkovica, sve do Ljubise Pavkovica i jos po nekih. Bilo je tu mnogo dobrih muzicara, koji su mogli da se sviraju na 2 - 3 slusanja i nije stos bio u brzini i virtuoznosti, nego u lepoti, mekoci i "dusi" u sviranju.
Nemojte pogresno da me razumete - Jovica Petkovic je ITEKAKO imao "duse" u svojoj svirci, ali je imao i tu crtu virtuoznosti i brzine, koja je za mnoge bila nedostizna i to je za njega, po mom skromnom misljenju, bila mana, na kraju krajeva, sa gledista velikog broja harmonikasa kada je trebalo to odsvirati.

A sto se tice Dragana Aleksandrica njegova najbolja kola su Vragolanka, Cica Obrenovo kolo i jos svega nekoliko njih i nije on tu "skocio" kao kompozitor ili harmonikas.
Njegova zvezda pocinje da sija uz pomoc Cica Obrena Pjevovica, koji je komponovao pesme za Miroslava Ilica i jos niz pevaca.
Cica Obren pusti ovce na ispasu, ponese magnetofonce na baterije i kad mu "padne na pamet" neka pesma - otpeva to u to magnetofonce (posto je bio nepismen u muzici) i posalje traku Draganu, a ovaj po struci skolovan vojni muzicar, to uoblici, napise aranzman, spakuje to sve lepo i snimi sa pevacem.
E, iz te kombinacije zajedno sa Miroslavom Ilicem - krenulo je sve sto moze dobro za Dragana, pa on krece i u samostalno komponovanje i to veoma uspesno i zapazeno, sto i daje dobre rezultate kasnije i ostavlja veoma jak pecat u narodnoj muzici.

U medjuvremenu Draganu su se izdesavale i razne lose stvari (one koje idu zajedno sa uspehom i popularnoscu), ali o tome ne bih sada pisao.

Dragan Aleksandric je ostavio svoj pecat u narodnoj muzici i u njoj zauzima veoma visoko i zavidno mesto, tako da o tome moze da se kaze jos mnogo toga, ali ja bih za sada toliko.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Dragan Aleksandrić

Post od MladenIsakovic »

Odličan kompozitor, fenomenalan aranžer, prosečan harmonikaš - ali u svakom slučaju, za sve što je uradio - kapa dole :)
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Dragan Aleksandrić

Post od Dallape 1960 »

Sve si Rekao Mladene..samo da prepisem tvoj post :jdishddf: :)
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Dragan Aleksandrić

Post od DervenD »

Bas je lepo kad se pise o lepim stvarima.Dragan je svakako jedan od onih umetnika koji je ostavio neizbrisiv pecat u nasoj narodnoj muzici,bilo kao kompozitor,aranzer,vodja orkestra,instrumentalista:negde vise, negde manje uspesan,ali u svim nabrojanim sverama i te kako zapazen.Vrlo pazljivo sam procitao sve komentare i izvore za te komentare.Moram priznati,kao emotivan covek koji nikada ne krije svoje emocije ,jiznenadjen (izvinjavam se mozda za pretesku rec) sam jednom pojavom:na veliku zalost niko od komentatora, na ovim stranicama,nije pomenuo saradnju Dragana Aleksandrica sa pok.Tomicom Miljicem(ne kao nesvestno,vec kao moralnu obavezu Dragana sam pomenuo na stranicama cika Vite Zivotica i Tomice Miljica).Znam da svaki komentar zahteva vise trezvenosti od emocija,ali bas to me i navodi da je nezaobilazno,malte ne i pozeljano pomenuti,bar u par reci i o njihovoj saradnji.Koliko lepih kola su zajedno odsvirali,kolika je bilo njihovo druzenje,zajednickih nastupa,ispomaganja!Koliko je samo lepih kola Dragan napravio za Tomicu,mislim da je ne manje Tomica napravio za Dragana.Cak sto vise mislim da je mozda i neka svoja najlepsa kola(naravno po meni) Tomica dao upravo Draganu.Jedno takvo kolo bice postavljeno na stranicama Tomice Miljica,kada nastavim zapoceti razgovor,moje pisanje o Tomici Miljicu,ali kao kompozitoru.Takodje nista nije receno o Draganovoj saradnji sa kompozitorom Draganom Sundericem i upravo o eventualnom "udelu,uticaju " Dragana Sunderica na Dragana Aleksandrica u "kompozitorskoj sferi", pogotovo sto se tice pesme(komponovanja,aranzmana...).Znam da je mozda korektnije pisati o svakom na svojoj (njegovoj) stranici,ali sto se ono kaze: "mnoge stvari uzajamno su uslovjene i povezane, pogotovo u muzici,pa smatram da nije na odmet,cak ni greh nesto reci i o saradnicima.

Licno sam mislio da je Dragan rodjen u Mrcajevcima,da je njegovo poreklo odatle.Koliko je pouzdana informacija da je rodjen u Beogradu,a da je poreklom Cacanin?Ako je neko u mogucnosti,razbijte moju zabludu(bicu zahvalan)pouzdanuoj,tacnoj informaciji,naravno ako je neko u prilici:ako moze,ako hoce da kaze tj da potvrdi,ili eventualno demantuje me.Da ne dodje do zabune,vrlo cesto se greske pojavjuju nehoticno,ali na svu zalost tako pogresne stalno se provlace bez demanti,kao n.p.r na strani A.Stepica da je pok.Silvana pobedila na konkursu 1980 god Politike expres za pesmu "Jugo,Jugo'.Da,ona je stvarno pobedila i snimila pomenutu pesmu,ali svi mi dobro znamo da je ,na svu zalost,Silvana pre osamdesetih otisla iz zivota.Kazem mozda je komentator dao tacnu informaciju o mestu rodjenja i Draganovom poreklu ,ali cisto radi svoje eventualne zablude,zeleo bih istinu.

Sve sto su rekli cenjeni komentatori slazem se,kao i o nekim stvarima o kojima "micha 56" kaze "....,ali o tome nebih pisao".

Evo jos jedne informacije o Draganu,koja ce biti mozda interesantna za mnoge ,bilo da su se bavili amaterskim radom ili profesionalno,pogotovo one koji prave prve korake u KUD-ma,nekada "besplatne" dobre skole kroz koje su prosli i prolaze mnogi kvalitetni muzicari,pevaci,igraci,glumci ,oni koji se bave horom,baletom....
Dragan je nekada vodio muzicku sekciju KUD-a "Nikola Tesla" u Beogradu(postoji i anegdota kako je nastala "Vragolanka"),a Slavica bila u folklornoj sekciji(igrala) istog KUD-a.Da,Dragan je svirao bubnjeve i Orkestru garde,necu reci koji je tamo cin imao,a za "vannastavnu aktivnost" koja je izgleda bila i obavezna,uzeo je upravo instrument zvani harmonika,a sviranje na tom instrumentu(kazu) usavrsavao ,izmedju ostalog i u KUD-u.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Dragan Aleksandrić

Post od The Accordeon Player »

The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Dragan Aleksandrić

Post od The Accordeon Player »

Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dragan Aleksandrić

Post od accordionist »

Slika iz detinjstva
Slika

Brioni, Tito
Slika

Jos malo sazetih podataka
- Dragan Aleksandric rodjen je 7. juna 1949. godine u Beogradu.
- Vec sa 5 godina krece na privatne casove harmonike kod pukovnika Josipa Ažmana, vojnog muzicara umetnickog ansambla Doma JNA u Beogradu.
- Od 1969. do 1984.godine bio je clan Umetnickog ansambla Doma JNA.
- Sedamdesetih godina radio je u KUD -u “Nikola Tesla“ kao sef orksetra i korepetitor folkolora.
- U bogatoj karijeri komponovao je na hiljade pesama za velika i poznata imena narodne muzike u SFRJ, a komponovao je i narodna kola, bavio se aranzerskim poslom. Sa svojim orksestrom je nastupao sirom Jugoslavije prateci velike pevace.
- Na festivalima i takmicenjima u zemlji i u inostranstvu dobio je veliki broj nagrada strucnih zirija i publike.
- Dragan Aleksandric zivi i radi u Beogradu, i cesto je angazovan da kao predsednik ili clan strucnih zirija ucestvuje na raznim festivalima narodne muzike u Srbiji.
Odgovori