Tomica Miljić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
EVOMENE
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Tomica Miljić

Post od EVOMENE »

Slika

Prisutan je na estradi i u diskografskoj produkciji vec tridesetak godina, ali je mnogo godina neopravdano ostao u senci drugih kolega harmonikasa, nekako je dugo bio nekome "druga harmonika" (najpre Miletu Urosevicu, pa onda Draganu Aleksandricu...).
Tomica zadivljujuce dobro svira na klavirskoj harmonici, prosto je neverovatno kako on uspeva da sve tehncke nedostatke klavirske harmonike nadoknadi svojom maestralnom tehnikom sviranja.
Kada on svira na ploci, ni najpazljiviji muzicki strucnjak ne moze da u tom sviranju prepozna klavirsku harmoniku. Mnogim drugim dobrim harmonikasima to ne polazi za rukom.
Kao i "prethodni", i Tomica Milic je svoju solisticku karijeru sasvim podredio orkestarskom sviranju !
Poslednja izmena od EVOMENE u 20 Nov 2010, 12:49, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
EVOMENE
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od EVOMENE »

Tomica je jedini od svih harmonikasa stvorio najvise narodnih kola...
dok su drugi presviravali tudja kola..
Hvala mu za sve!



flayfinger
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Tomica kao druga harmonika!!!

Post od flayfinger »

Smješno je i žalosno da je Tomica Miljić bio "druga" harmonika u orkestru Dragana Aleksandrića koji je bio prosječan harmonikaš,dok je Tomica za njega i mnoge druge doktor za harmoniku,pogotovo za "klavirce", sistematski zapostavljen!!!
Ali svašta ima na ovome svijetu,a najviše nepravde!!!
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od qwert »

Time sto je svirao drugu harmoniku samo jos vise potvrdjuje koliko je bio kvalitetan harmonikas. Sviranje terce je zahtevnije od sviranja prvog glasa, znam to iz iskustva jer sam svirao drugu harmoniku u KUD-u. Ja sam morao da znam i prvi i drugi glas (tercu), a to su dva razlicita prstoreda. Jer da bi svirao tercu moras najpre da znas prvu, a da bi svirao prvu i nije nesto jako neophodno da znas tercu ;) Tako da: veliki respekt za Tomicu Miljica!
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Tomica Miljić

Post od micha56 »

[align=center]Slika[/align]

Ziveo sam u Markovcu-Stari hrast, Te 1979 god. frulas Slobodan Vuskovic-Kuka doveo je harmonikasa Tomicu Miljica kod nas, da li je to sudbina il ko zna sta li je od tada je pocelo druzenje sa Tomom. Moja zena Goca-saxofonista je pocela da snima sa Tominim orkestrom prateci mnoge poznate pevace i pevacice. Ala su to bila sretna vremena. U Tominom orkestru tada su bili jos, Raca-harmonika, Knez-klarinet, Cavka-gitara, Skale -bubnjevi...Posto je Tomica rodjen u Lapovu, a majka i otac su mu ziveli u Novom selu, on je cesto dolazio kod nas. druzenje sa Tomicom je svakako bilo pozitivno i korisno, a Toma je bio pravi narodni covek drusutven, spontan i sasvim prirodan, ali je bio vrhunski majstor na harmonici bio je svestan sebe i svojih mogucnosti.
Njemu je bog sve podario za muziku a najvecu i najvazniju stvar dao mu je dusu, Njegova dusa je satkana u muziku i zivu svirku, a to se samo jednom radja...

Nikola Radojkovic napisao o Tomici Miljic na stranici FaceBook-a postovaoca Tomice Miljica.
[align=center]
Slika[/align]

A na ovoj fotografiji iz 1982 (Hit parada) su:
Slavko Mitrovic Cale, Ljubisa Pavkovic, Tomica Miljic, Dragan Stojkovic Bosanac, Rista Lazarevic, Jovan Rala Milenkovic, Tihomir Paunovic.

Pozzz.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Tomica Miljić

Post od micha56 »

A ne mogu da zamislim da prica o jednom ovakvom magu harmonike nije kompletirana njegovim kolom, koje spada u njegovu licnu kartu:



Ovo kolo su svirali mnogi, ali samo je jedan Tomica Miljic, koji ce vecno ziveti u srcima onih koji vole njegovu muziku, harmoniku i stil sviranja. Neka ti je laka zemlja i vecna slava majstore.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od boki80 »

Tomica je bio veliki umetnik, stvarno je nekako nepravedno zapostavljen a i on izgleda sam covek je bio nenametljiv po prirodi tako da su mnogo losiji od njega mozda samo zbog svoje prodornosti i boljeg marketinga bili stalno u prvom planu ispred njega. Niko ga sada i ne spominje (mislim na medije, mogle su njegove kolege da naprave neku emisiju posvecenu njemu, covek je to zasluzio), ne zna se puno o njemu pogotovo biografskih podataka nema mnogo, ali svejedno njegova dela nikada nece ostati zaboravljena, voleo bih kada bi bilo jos nekih podataka o njegovom zivotu i licnosti. Veliko postovanje i zaista puno toga nam je ostavio, neka mu je vecna slava.
BozaLaki
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 27 Feb 2011, 21:20

Re: Tomica Miljić

Post od BozaLaki »

Tomica je ostao jedan od najboljih srpskih Harmonikaša svih vremena. Mi muzičari DOBRO znamo ko je bio Tomica. Jeste nepravda da su mnogi bili medijski ispred njega ali to njemu nije smetalo.
Nema harmonikaša da ne na svom repertoaru nema bar 10 kola Tomice Miljića. Naći ću malo vremena narednih dana da ovde "okačim" nekoliko njegovih kola. Imam sačuvano mislim 6-7 albuma.
Pozdrav iz Velike Plane!!!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od Bata Kanda 73 »

Nemam sta da dodam,sve ste vec rekli! Veliki covek,veeliki muzicar,gigant od harmonikasa!!Obelezio je srbsku muziku i ostao neponovljiv po mnogo cemu! A to da je njegova klavirka zvucala jednako kao i dugmetara,po tome je ostao jedinstven i...neponovljiv!Zauvek je u secanjima pravih harmonikasa i pravih muzicara!
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

Dugo sam cekao da neko pokrene nesto konkretno,da bi se moglo nesto vise reci i cuti o velikanu nase estrade,nikada ne prezaljenom,Tomici Miljicu.I sam cu ce potruditi,da kroz svoje komentare nesto kazem iz biografije ovog velikana.O tom,potom.
Odgovori