Frenk Maroko (Frank Marocco)

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od accordionist »

Slika

Frenk Maroko (Frank Marocco) je jedan od najvecih i najznacajnijih americkih i dzez harmonikasa.
Rodjen je 2. januara 1931. godine u Ilinoisu.
Kao mlad se muzicki obrazovao, svirao klavir i klarinet, izucavao dirigovanje i dzez.
Od pedesetih godina proslog veka nasao se na samom vrhu dzez harmonikasa u Americi, mada je na harmonici pored dzeza izvodio i ostale stilove pre svega klasiku.
Nastupao je sa mnogim orkestrima, kao i sa velikim svetskim operskim pevacem Pavarotijem, ali i sa mnogim dzez pevacima sa kojima je snimio nekoliko ploca.
Bio je i clan poznatog orkestra iz Los Andjelesa kojim je rukovodio klarinetista Les Braun.
Sa svojim dzez orkestrom odrzao je mnogo koncerata sirom Amerike a gostovao je i po zemljama Evrope.
Njegove najpoznatije kompozicije su: Put za Maroko, Jesen u Njujorku, Balada za Anu, Secanje na Pariz, Unutar necega i druge.
Umro je 3. marta 2012. godine u Kaliforniji.
Frenk Maroko smatrase za jednog od najvecih harmonikasa i uopsteno instrumentalista u Americi.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od guerini »

njegove obrade popularnih svetskih melodija su fantasticne. Harmonikaski velikan!
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od qwert »

https://www.youtube.com/watch?v=VojB-xmtQVY
Svidja mi se ova stvar
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od mali harmonikas »

qwert napisao: 29 Jan 2019, 16:15 https://www.youtube.com/watch?v=VojB-xmtQVY
Svidja mi se ova stvar
Ne zelim niciji rad omolozavati ,ali ono sto bih napisao nevezano je uz temu dobar los najbolji..meni je najgori kad harmonikase ocjenjuju npr gitaristi,i ono sto oni misle da je virtuoz je zapravo vise manje samo obmana,sto put sam usao u rasprave uz nekog za koga su tvrdili da je vrhunski..da je vrhunski je jer svira kromatiku gdje god stigne pri tome zamahne kosom zatvori oci i ima harmoniku od 4000 eura..to nije kriterij po kojima se ocjenjuje muzicar..on je samo po necemu dobar ..a koliko je bitno da svira kromatiku 240 bpm?Nadalje koliko je jedan od tih virtuoza koristan?Mozes li ga pozvatio na npr krstenje da ti napravi veselje koje ce se pamtriti stoljecima?Sumnjam jer njemu treba 5 ljudi da bi on uopce poceo svirati..svira samo desnu ruku jednoglasno ...problem? nije nikakav u odnosu na sekste terce lijevu ruku i uz to pjevati...skidam jucer neke stvari bilo mi dosadno u 15 minuta skinem dvije pjesme u notu tocno..jos da sam nrvicu pismeniji da zapisem sto sviram..a sebe smatram prosjecnim sviracem
Korisnikov avatar
Administrator
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 142
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od Administrator »

mali harmonikas drzite se teme ovde i svuda drugde na ovom forumu!
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Frenk Maroko (Frank Marocco)

Post od salele »

Zadao je standarde kako se svira dzez na harmonici. Meni omiljeni strani harmonikas :svirac:
Odgovori