Bane Vasić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bane Vasić

Post od Dallape 1960 »

E moras ti Mitke da nadjes nekog Peru iz Krepoljina, ili Miku iz Pepeljevca da ga uzdignes iznad majstora koji su obelezili jedno vreme, i koje 99% harmonikasa ne moze da stigne pa da vezba 3 zivota pa to ti je.. to ti je omiljena stvar, vidjao sam komentare i na yutjubu. Za prstored se slazem da je malo specifican kad se posmatra, ali covek ore kako svira tako da mu ne zameram. To za vracanje meha silom ruke bez stiskanja dugmadi nema ni teoretske sanse kod sredjene harmonike koja dihtuje. Covek ne koristi dugme za meh, nego celu saku spusti na deo bas dugmadi i vrati meh verovatno, i ja to nekad uradim. Ko uspe da je sakupi bez toga ili ima lom harmoniku ili je terminator.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bane Vasić

Post od Dallape 1960 »

Moze bit' da je i Preda iz donje Vrezine bio bolji od Baneta..
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Bane Vasić

Post od mitkenislija »

Dallape prvo sto se tice ovako harmonike mogu ti reci da je istin!
Teorija je vrli istinita jer njegova harmonima ne dihtuje dobro jer je dosta izrauobavana!Naime znam 3 majstora koji su Banetu servisirali harmoniku i mogu ti potvrditi da on ne koristi dugme za meh vec vraca bezdugmeta za bas sto je itekako moguce ma koliko harmonima dihtuje jer ni jedna harmonika ako si harmonikas trebalo bi da znas da nije 100% zadihtovana!Da zatvoris harmoniku 100% i da ne pustis nigde da bar malo vazduha izadje urokuje to da se uniste klapne,da pukne meh i da se slomi klavijatura!Nijedna harmonika pa ni od Gordana Tasica koji udara najace nije zadihtovana do kraja jer da jeste puknuo bi meh!
Druga stvar je da je bane od maltretiranja instrumenta pravio pucanje tonova!Znam barem 3 majstora koji mi kazu da su mu menjali tonove koji su pukli!Njegova harmonika je isla barem 10 puta je isla na remont i skroz izgubila na kvalitetu tona jer to je ipak scandalli super 6 a njegova zvuci kao superior 4 zato sto je previse raubovana i koriscena!
Kod njegove scandalli nema ni preklopnika nito bilo sta zvuci kako zvuci fabricki zbog previse izmenjanih tonova i ostecenih klapni a za klavijaturu ne smem ni da spominjem!
Elem spomenuo si Predu iz Donje Vrezine i mogu ti reci da je on bolji harmonikas nego sto smo ti,ja i Bane zajedno!
Nije za dzabe legendarni Dragan Aleksic rekao da preda najbolje svira duplikate i da je ubica prelepog stila na Dallape a kad to kaze veliki Dragan Aleksic nema tu vise sta da se doda!
Sto se tice Prede kao ucitelja naucio je pola Nisa harmoniku i da nije njega ne bi bio nijedan dobar harmknikas ovde!Ja znam 10 vrhunskih koje je on ucio!
Zumajac i Mikica Markovic su isto bolji od Baneta Vasica a znamo da je ucitelj bolji od njih!
Preda je mnog jaci od Mikice i Zumajca tek tad mozes shvatiti koliko je on bio dobar a i bio je ne samo kao harmonikas vec specificna figura svohim ponasanje,oblacenjem pa i prvi harmonikas bajker u ono vreme i nakveci kurvar medju njima!
Gari Kuper je dobio jer je bio sarmantan i jako naocit covek i privlacio je zene!
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bane Vasić

Post od Dallape 1960 »

Od Baneta je bolji sigurno, a mozda i od mene i tebe 🤣🤣🤣🤣 Moj Mitke sta ti sebi dozvoljavas da napises pa to je cudo jedno.. I Zumajac i Mikica da vide ovo usi bi ti iscupali. 😁 morao sam ovo od srca da ti napisem. Simpatican si sa svojim komentarima ponekad, ok, trudis se, fino sviras, ali stvarno bi trebao da znas gde ti je trenutno mesto u muzickom svetu. Kod Baneta Vasica idu i dan danas opaki harmonikasi na usavrsavanje. Licno poznajem ljude. Tako da uz dosta vezbe mozes za neku godinu da stignes nekog ucenika njegovog ucenika. Malo postovanja nebi bilo naodmet prema jednom takvom muzicaru. A ja skidam kapu i Mikici i Zumajcu svojevremeno.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Bane Vasić

Post od MladenIsakovic »

Bane je fantastičan, po meni najbolji klaviraš danas. Najviše volim da ga slušam uživo kad prati pevače, ima snimaka na yt, znači čovek ima toliko znanje, da mu skidam kapu, i naklon do zemlje. Iako sam dugmetarac, lično volim stakato, oštro, temperamentno sviranje, Bane je ranije svirao tako, danas je nešto nežniji, prosto uživam da ga slušam. Čovek je car na harmonici. smešno ga je i porediti sa tim nekim od pre 40 godina majstorima.
Svaka čast tim starim umetnicima, koji su bili izvrsni instrumentalisti, ali muzika napreduje, današnji harmonikaši sviraju mnogo bolje nego negdašnji, a tako i treba da bude.
Lepo je to nedavno Slavko Mitrović Cale objasnio u jednoj muzičkoj emisiji, na primeru Carevca, ne mogu ga citirati od reči do reči, ali suština je Carevac je bio prvi, okupio muzičare, svirao taj svoj stil, bez muzičkih frljoka, tražio tačno, precizno, "školsko" sviranje... ali današnji violinisti, kao muzičari i instrumentalisti, pojedu Carevca za doručak, iako to zvuči kao jeres, to uistinu jeste tako, poslušajte snimke Carevca, a onda poslušajte virtuoznost recimo Mome Stanojevića, svakom ko ima sluha biće sve jasno. Ne samo violinisti, već je isti slučaj za bilo koji instrument. Vreme ide, fore su otkrivene, naučene, pojavom instrumenata postala je dostupna i muzika i literatura, normalno da će klinci danas bolje da sviraju nego pre 50 godina, kad se tražio gramofon u selu, ploča, itd.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Bane Vasić

Post od zex »

Bane je zaista muzicar koji je zaokruzio pricu. Vrhunski interpretator, bavi se i komponovanjem, aranzmanima, a na kraju i poducavanjem, sto je danas retko.
Slazem se da je sve vise naprednijih sviraca i muzicara u mladim i nadolazecim generacijama, koji sviraju tehnicki naprednije i lako mogu da interpretiraju i najteze kompozicije. Nazalost, cela ta prica dovodi do drugih stvari, u celom tom dzinovskom oblaku dostupnih kompozicija, mladi harmonikasi odvlace svoju paznju na skidanje i vezbanje najzahtevnijih kompozicija, koje im naravno donose vanserijske tehnicke i sviracke mogucnosti, ali sa druge strane ne ostavljaju prostora da sami stvore nesto svoje i ostave neki dublji trag. Uzmite na primer velikane Radojku i Bucu, cije tehnicko umece je bilo prosecno i u ono vreme, ali opet lepotu sviranja, emociju i muzicke ideje nista ne moze da zameni.
Bojim se da danasnji harmonikasi svi hoce da budu Kemis umesto Kemisa, Cergar umesto Cergara, itd. Sto ih odvede u pravcu dokazivanja, onda ulete u masinu "tezgi" gde i sami pogube svoj identitet i na kraju dobijemo 50 harmonikasa na youtube koji mogu da odsviraju "Boli, boli" besprekorno, a za 10 godina ce ih biti 500 koji to mogu, i svi su vrhunski interpretatori ali sta su oni dali muzici?
Ono sto hocu da kazem je da nam definitivno treba vise autora, kad ste poslednji put culi neko "novo" kolo ili forspil da vas je nateralo da ga skinete i uvrstite u svoj repertoar a da nisu popularna tralala kola koja svi sviraju?
Ranije su se skidali kompletni albumi (Tomica, Pale i Meneka, Pavke, Buca, Jovica, Budza,... Da ne nabrajam dalje).
Malo sam se raspisao previse, a i skrenusmo sa teme. Ali vezano za diskusiju "Ko je bolji?", mislim da to moze samo na takmicenju da se kaze (prilikom izvodjenja kompozicija u datom trenutku), inace ovako na celokupnu sliku muzicara ko gleda na takav nacin, ima potpuno pogresno razmisljanje.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bane Vasić

Post od accordionist »

Zagrabite li dublje po danasnjoj harmonikaskoj sceni videcete da ima tu i tamo mladjih harmonikasa koji naprave neko kolo mogu slobodno da kazem dostojno starih majstora. Ali danas je publika drugacija nego pre pa ta kola ne mogu da isplivaju u moru novih trendova, publika jednostavno ishte nesto drugo. Ja sam siguran da se danas kojim slucajem pojavi neko neobjavljeno kolo Radojke Zivkovic a da niko ne zna da je to njeno, da to uopste ne bi skrenulo paznju ovoj danasnjoj publici bez obzira na to sto bi kolo bilo nabijeno emocijama i dusom, ali ne i tehnicki nabijeno. Znaci nije to tako jednostavno kako se cini nije samo do harmonikasa nego je i do publike i do pregleda i sherova, a sada veliku paznju mogu da skrenu samo cirkuske akrobacije.
E sad cu najzad da se vratim na temu, znaci Bane Vasic se odlicno snalazi u toj novoj situaciji, privukao je klince i publiku tehnickim vratolomijama koje njemu nisu nikakav problem da odsvira, iako ima i duse al koga danas uopste zanima dusa :cry:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Bane Vasić

Post od sampionce »

Ово што је @зекс написао је суштина данашњег свирања...

Подсећа ме на данашње аутомобиле... мање-више сви слично технички "скоцкани", а изглед, "душа" (осећај), емоција - нула! Чак се тако понашају и власници истих.

У томе је Павковић био савршено у праву, па бих га цитирао: "... Кад хоћеш певача/свирача да 'бациш на плећа' тражи му да ти пева/свира рубато! Ту се види све - емоција (!), техника, фраза, мех..."
И тек кад певач/свираћ ту покаже умеће онда долазе ба ред аутентичност, препознатљивост, креација...
Нажалост, данас, међу хармоникашима готово да и нема таквих! Част изузецима којих... нема!
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bane Vasić

Post od accordionist »

A da ja vas nostalgicare pitam zasto Pavkovic u zadnjih 20 i kusur godina nije napravio nijedno novo kolo? Eno hvala Bogu ziv je i aktivan u muzici i dalje ali nema vise stvaralastva kod njega. A da nije to mozda zato sto covek zna kakva su vremena na zalost dosla i sta sad prolazi? Samo pitam onako.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Bane Vasić

Post od sampionce »

Nema potrebe "onako" da pitas, sam Pavkovic je dao odgovor na to...
Na nekim nastupima je ceo NORTS (dok ga je on vodio) znao da sedi tokom nastupa neke satorske "pevacice" ili "pevaca". Sto kaze on - "tu za nas mesta nema".
Odgovori