Bane Vasić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bane Vasić

Post od accordionist »

Eto i kako onda da ocekujemo od mladje generacije harmonikasa koji tek treba da se dokazu i pokazu da prave i sviraju kola kao pre 50 godina kad ni za starog dokazanog Pavkovica tu vise nema mesta :(
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Bane Vasić

Post od sampionce »

Brkamo "babe i zabe" druze...

Nije Pavkovic odgovoran, kao ni jedan drugi klavirac/dugmetarac sto je "muzika" postala iransko-tursko zavijanje uz aranzer i auto-tune! To je mainstream. Nazalost!

Nije kriv Pavkovic ni sto se takvi pozivaju u emisije u kojima je ucestvovao on i VNO, vec urednik iste, a njihova reakcija (bojkotovanje sedenjem dok traje numera) govori o njihovom stavu prema svemu tome.

Muzika koju izvode on, Panovic sada, i drugi koji drze do tradicionalne muzike apsolutno ima buducnost, apsolutno!
Jer, kad se zavrsi "Teheran" onda svi traze lepe dvojke, rumbu, a kasnije sevdah, rubato... eeee, tu pocinju da se razlikuju MUZICARI, Muzicari, muzicari, i "muzicari"!
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Bane Vasić

Post od zex »

Upravo tako. Kad ste se vec dotakli Pavkovica, on je ostavio dubok trag, toliki da ne mora nista vise ni da komponuje, a pretpostavljam da je i cela ova danasnja scena i sistem vrednosti veliko razocarenje za mnoge, pa je i inspiracija i motivacija 0.
S druge strane, ovde ne mozemo polemisati o nekom zakonu ponude i traznje upravo iz razloga "ponude". Sto se tice danasnje publike, prolazi ono sto im se servira. Prosecan slusalac ne sedi ispred youtube-a preslusavajuci snimke Jovice Petkovica, Dragise Drenjakovica, Buce Jovanovica,... jer on i ne zna ko su oni, nego klikne na klip npr Borka koji forsira svoje tralala kolo sklopljeno od nekih tralala fraza (da ne bude zabune, ovo je samo primer, Borko je vrhunski interpretator i moze da odsvira sve). Onda se desava da taj prosecan slusalac ode na veselje i trazi daj ono od Borka, jer on za drugo i ne zna, tu se dolazi do zacaranog kruga takozvane "potraznje".
Tu naravno nije Pavkovic jedini posustao, ima tu dosta harmonikasa koji evidentno nemaju volju za stvaralastvom iako su dosta toga vec dali (Vasic, Prodanovic, Kemis, Patalo, Paunovic, itd). Vrlo je moguce da to ide i s godinama, oni su se dokazali i pokazali u svojim mladjim godinama, red je da neke nove generacije pokazu sebe u istim tim godinama, ali nazalost do toga slabo dolazi. Zaista treba podrzati ljude/umetnike koji su se uputili u tom smeru, jer sve ih je manje.
Nazalost, ova situacija nije vezana iskljucivo za narodnu muziku, ali tu je kriza ubedljivo najveca.
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Bane Vasić

Post od mitkenislija »

Dallape 1960 napisao: 01 Okt 2020, 12:01 Od Baneta je bolji sigurno, a mozda i od mene i tebe 🤣🤣🤣🤣 Moj Mitke sta ti sebi dozvoljavas da napises pa to je cudo jedno.. I Zumajac i Mikica da vide ovo usi bi ti iscupali. 😁 morao sam ovo od srca da ti napisem. Simpatican si sa svojim komentarima ponekad, ok, trudis se, fino sviras, ali stvarno bi trebao da znas gde ti je trenutno mesto u muzickom svetu. Kod Baneta Vasica idu i dan danas opaki harmonikasi na usavrsavanje. Licno poznajem ljude. Tako da uz dosta vezbe mozes za neku godinu da stignes nekog ucenika njegovog ucenika. Malo postovanja nebi bilo naodmet prema jednom takvom muzicaru. A ja skidam kapu i Mikici i Zumajcu svojevremeno.
Prva stvar koju moram da te ispravim je da je Preda bolji zaista od Baneta i mene i tebe jer je svirao kako mi danas ne mozemo.Druga stvar je da taj isti preda svirao mnogo lepe ukrase,duplikate i basove i to sve na dallape staroj i nije imao uslove za vezbanje dok Bane fura Beogradska severnjacka kola i sve fura isto.Borko i Bane se uzdizu a oni od te svirke koju je svirao Preda koju svi vi blatite kao zastarelu beze kao djavo od krsta i to sa debelim razlogom a umesto toga sviraju svoje frcokle.Ne razumem zasto se Bane i Borko uzdizu u nebesa a ljudi kao Preda i ostali se sputavaju pod izgovorm zastarela svirka a od iste te svirke Bane i Borko beze jer ne smeju da sviraju tako puno u celinski kao sto su svirali nekad.To sto si rekao je jako velika glupost jer pitaj Mikicu pa i njegovog sina Vladu sta je bio Preda i kakav je bio harmonikas.Ako Mikica i Dragan Aleksic koji je bio bog medju harmonikasima kazu da je preda svirao prelepo onda je to merodavnije od onoga sto ti mislis sta god ti mislio.Zumajac i Mikica ce ti potvrditi a i ja cu ti potvrditi da je Mikica bolji od svih harmonikasa JV zajedno ali oni su otisli u BG i dobili slavu na kontu imena benda i aranzmana a ne na osnovu onoga sto oni zapravo zasluzuju.Ja znam mesto u harmonikaskom svetu ali ne zbog moje svirke jer nisam dosao da se hvalim nego zbog mog odabira prave i kvalitetne narodne muzike a ne zbog ciganije koju sviraju Bane i Borko i ostali koja se uzdize u nebesa a srpska prava muzika se sputava.Samo uporedi kucne snimke Mikice i Baneta i videces razliku nebo i zemlja jer Mikica svira lepse,ostrije i onaj duplikat njegov i basovi i brze sedmice....a Mikicin ucitelj je bio bolji od njega to ce ti i Mikica sam priznati.
svi potcenjuju (posebno klavirasi) sviranje sumadijskih kola tzv.sumadiju i trpaju neke neprimerene ukrase muzike drugih naroda (Rumuniju Bugarsku Siptariju ) i to velicaju a u stvari ne mogu ni da pipnu a kamo li odsviraju neko ovakvo kolo i onda to pravdaju:"znas sumadijsko sviranje je zastarelo i staromodno sada je doslo drugo vreme"...90% njih nije ni stiglo da proba da odsvira neko kolo to koje je zastarelo treba vise da vezbate muziciranje a ne JEZIK ...
Koji dobar harmonikas ide kod Baneta na usavrsavanje jer ja ne nam nijednog dobranog harmonikasa da je ucio kod njega i koliko je Bane imao prvih harmonika i da li je on sam bio prva harmonika?Nije!Najbolji Vasketov ucenik bio je Mirko Pokrajac koji nazalost nije uspeo da se probije i nije dobio slavu kao Bane a bolji je harmonikas i stacemo sad?Pitaj Vasketa koji mu je ucenik najbolji i reci ce ti Mirko Pokrajac ali covek se nije ubacio u juzni vetar nego je ostao medju nepoznatim harmonikasima.Sto se tice mene i Banetovih ucenika to sto si rekao je smesno iz nekoliko razloga a to su da sam prevazisao sve njegove ucenike iz razloga sto ja sviram sumadijska kola bas ta od Aleksica i Matica i znam da koristim bas i dinamiku meha dok njegovi ucenici ne znaju i ne mogu zbog prstoreda i sviraju samo Beogradska kola tipa sojkino i cuburac koja se serviraju a od ovih mojih kola beze kao djavo od krsta a od vlaskih pa tek...Nijedan njegov ucenik nije svirao ta stara kola koja su zaguljena i to sa razlogom i ne samo zbog mog odabira vec i zbog stila svirke sam dokazao da sam ih sve prevazisao jer sam sa kolima koje skidam daleko iznad njih koji sviraju par stvari od paganinija i par beogradskih kola.Najbolji primer ti je Djordje Davidovic koji je prevazisao i Baneta i sve iz njegove skole a ucili smo kod istog profesora i uporedi kako Bane svira kolo u sest a kako Djole to svira sa Jelenom i videces razliku kao nebo i zemlja.Djole i Njegova sestra imaju ostrinu,dinamiku meha i dubinu dirke dok je ovo odsvirano samo tehnicki i vise se cuje lupez dirke.Tako da to sto si rekao ovde je jedna stvarno velika glupost pocevsi od toga da su me njegovi ucenici prevazisli mozda u krsenju dirki ali u sviranju srpske muzike i naseg melosa sigurno nisu.Drugo snimci su tu uporedi Djoletovu svirku i Banetovu isto nebo i zemlja jer se u Djoletovom prstoredu cuje ostrina i dinamika a ovamo samo tropanje dirka a ja i Djole smo od istog kova tzv Pavkovicev prstored koji je najunikatniji i zato Tomicino kolo mozemo da odsviramo lepse nego Bane samo ti to ne razumes jer si porpimio ime a ne sta neko svira.
Sto se tice Banetovog prstoreda secam se komentar gospodina Tomice i Ljubise koji su sveti oci i njihov negativan komentar o Vasketu,njegovom prstoredu i ucenicima govori sve.Njhovo misljenje uvazam iznad misljenja obozavtelja nekog harmonikasa.
https://www.youtube.com/watch?v=d9WetO5cJ7E
https://www.youtube.com/watch?v=JyBg_9W6nwY
Samo uporedi ova dva i toliko od mene da vidimo sta je nebo a sta zemlja i ciji su ucenici bolji jer vidim da se neki uzdizu u nebesa ciji su ucenici navodno bolji od mene i mojih kolega...a koji se takodje dizu u nebesa a nisu ni blizu velikana koji niti su imali niti dobre harmonike niti uslove a opet bolje svirali...
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Bane Vasić

Post od MladenIsakovic »

Što je nekome bolje, drugom nije. O ukusima ne vredi raspravljati. I moji drugari i komšije kad im zasviram i pogotovu kad popiju koju, ubeđuju me da sam najbolji harmonikaš na svetu, da sam za*ebo i Kemiša i Đokića, jer me vole, drugo, jer me slušaju godinama i uživamo zajedno u veseljima, a te sa kojima me upoređuju nikad nisu uživo ni videli, kamoli ozbiljnije slušali.
Mnogi, verovatno većina ljudi koji posećuju ovaj forum, reći će da je Pavković naš najbolji harmonikaš, najbolji od najboljih. A eto, meni, nije. Premda ga i volim, poštujem, mnogo više volim slušati mnoge druge harmonikaše. I opet se vraćamo na početak, što je nekom bolje, drugom nije. A o ukusima ne vredi raspravljati :svirac:
I ja više volim stara šumadijska kola, volim temperamentno i stakato, bez rumunskih, bugarskih i ostalih trilera, ali jbg, to više nije trend. Sad se drugačije svira. Uostalom, ne može se zauvek pevati "čuvam ovce kraj zelene jove". Vremena se menjaju, muzika se menja.
Bitno je da izbor postoji, pa neka svako sluša/svira ono što voli :svirac:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Bane Vasić

Post od Dallape 1960 »

Mladene ne radi se ovde o pomenutim harmonikasima, Ja ni u ludilu ne sporim Mikicu, Zumajca ili Dragana Aleksica. Ali ovakva nadobudna deca (jer znam ko je doticni) koja bi jos mnogo trebala da ostanu ucenici, ali hoce po svaku cenu da budu ucitelji mi malo odu na zivce. "Ja i moje kolege".. on do statusa njihovog kolege treba da gulji jos jedno 10 godina da ne ustaje sa stolice. Ali poznat po komentarima ovog tipa, tako da je ovde razgovor zavrsen da nebih ja ispadao budala prvi put posle mojih 500-600 postova ovde.
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Bane Vasić

Post od mitkenislija »

Dallape 1960 napisao: 20 Okt 2020, 09:01 Mladene ne radi se ovde o pomenutim harmonikasima, Ja ni u ludilu ne sporim Mikicu, Zumajca ili Dragana Aleksica. Ali ovakva nadobudna deca (jer znam ko je doticni) koja bi jos mnogo trebala da ostanu ucenici, ali hoce po svaku cenu da budu ucitelji mi malo odu na zivce. "Ja i moje kolege".. on do statusa njihovog kolege treba da gulji jos jedno 10 godina da ne ustaje sa stolice. Ali poznat po komentarima ovog tipa, tako da je ovde razgovor zavrsen da nebih ja ispadao budala prvi put posle mojih 500-600 postova ovde.
Jaoooo...kolega stvarno cu se truditi da ostanem pristojan posle svih gluposti izrecenih na ovom forumu sa tvoje strane!
Ti si tipicni zadrti stariji kolega koji misle da mladje kolege nemaju prava glasa i vodi se onom politikom ja pa ja...i tako u nedogled.Za tvoju informaciju Dragan Aleksic i Dragan Matic nikada nisu vezbali harmoniku nego su se ljudi bavili poljoprivredom a ovo im je bilo cisto razonoda pa opet su bili najbolji.Druga stvar je ovo kao ja bi trebao da budem ucenik...ne nego cu kao Borko i Bane sa tri prsta i nepravilnim trielrima da sviram ciganiju,unistavam instrument i valjam se po podu i jos da me neko dize u nebesa kao ti...a da ne napominjemo sto obojica promovisu nove krseve od harmonika i ja sam im obojici rekao:ljudi nemojte da se iznenadite ako roditelji pojedine dece pocnu da vas psuju....deca ce videvsi njih uzeti te krsine ne znajuci da vec gore pomenuti sviraju i imaju stare harmonike i dete ko dete nezrelo i kad predje u stadijum vec da svira malo bolje stvari i takmicenja shvatice da je kupio otpad a ne harmoniku i ona kuku ide muka i nevolja...
Da upravu si ja bi trebalo da gulim stolicu da bi radio sta ova dvojica gore napomenuti jeste sve je tako kako ti kazes...Trebalo bi ti sto ih ti uzdises sto sviraju otpad i promovisu otpad da zasednu i ugreju stolicu posto vidim nisu i sviraju gluposti i promovisu gluposti da se podsete sta znaci biti majstor posto su od strane fanove to nezasluzno dobili a mnogi prvaci u sviranju bivaju zaposteavljeni a ja otkrivam samo te zapostavljene talente...Ti si zaboravio da kada su Dzogula i Bojan Jovanovic bili otkriveni i zasvirali prvi put pred kamerama da je cela ta sugava estrada sa svim gore napomentuim kvazi majstorima mogla da zapakuje harmonike i stave ih u kofer ali ti to ne razumes dzabe ti ja objasnjavam to...
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bane Vasić

Post od accordionist »

Za sta sluze te rasprave oko toga ko je najbolji harmonikas?
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Bane Vasić

Post od MladenIsakovic »

Pa da otkrijemo ko je najbolji harmonikaš :D :D :D
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Bane Vasić

Post od accordionist »

MladenIsakovic napisao: 21 Okt 2020, 19:02 Pa da otkrijemo ko je najbolji harmonikaš :D :D :D
I sta cemo posle s njim, sta cemo da mu radimo? :lol: :lol: :lol: :lol:
Odgovori