Aca Nikolic Cergar

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Dragan745
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 02 Dec 2011, 14:56

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Dragan745 »

http://m.youtube.com/watch?v=zuEKkyB64Io

Covek institucija za sve harmonikase!!!
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od MladenIsakovic »

ma ovo je sviranje qrcu obično
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od srks69 »

Такође, нисам поборник овакве свирке (нeкакво разлагaње скала типа Ionica Minune).
Надам се да макар он зна шта је свирао.
Korisnikov avatar
skylionM
120 basova
120 basova
Postovi: 142
Pridružio se: 08 Apr 2013, 23:56
Kontakt:

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od skylionM »

Moram ja da budem "mirođija" u ovakvim čorbama :-).......
pa ajd iskreno: pre svega, Aca Nikolić je izvanredan instrumentalista i tehničar, i potreban je trud i talenat da se dostigne takva veština sviranja, naglasak je na "veština". Dakle, ne smatram da to treba omalovažavati zbog onih koji napišu za njega "institucija, zakon, car, najbolji, itd.", na kraju, nije to napisao lično Aca, nego njegovi obožavaoci, ne shvatajući da time vređaju nas koji zaista znamo ko se može smatrati istinskom "institucijom", ali cenimo i veštine ovakvih majstora. To je što se tiče toga, što bi moja profesorica filozofije rekla...

e sad dalje, postoje u muzici "varijacije na temu" i to je ono što se čuje na ovom snimku: ukupno 4-5 akorda, što molska, što mol6 i dim, sa razrešenjem preko sedmice u dur i majstora Acu koji na ta 4 akorda prodje kroz sve te skale kroz dve i po oktave koliko ih ima na harmonici, zakači poneki romski celostepeni triler, i to u rekordno kratkom roku od četiri takta dok njegovi ortaci završe harmonsku frazu! I sve to ponovi više puta, prolazeći kroz skale na različite načine. Priznajem, ja to ne mogu, ali gospodo Romi i ostali obožavaoci, nije to mogao ni veliki Perica Gula a bio je veliki i volim da ga slušam!
Jednostavno, treba razgraničiti veštinu od umetnosti, i na kraju o ukusima ne vredi raspravljati, ali tradicija nije stvar ukusa. Ovo nije po mom ukusu.....

dobronamerni pozdrav
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od MladenIsakovic »

Bude tu ponekad i malo šumadije, i svidja mi se, ali prsti su navikli drugačije, pa je on ipak promeni....

[youtube]zRe7x4kabog[/youtube]
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od MladenIsakovic »

Hm, ne prihvata yt cod, ništa pun link
https://www.youtube.com/watch?v=zRe7x4kabog
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od dugmetarac78 »

Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Koca »

Bravo Dugmetarac! Skinuo sam ove improvizacije znam ih od ranije i drago mi je da se i tebi dopale, ali posteno sam se namucio i to sa usporivacem. Dosta ima u obe improvizacije smeka nije bezdusno verglanje po skalama, i to u prvoj cini mi se figurira Vida Pavlovic i pesma Sreco moja moje zlato, u zadnjem segmentu (ispravi me ako sam pogresio). U drugoj pesmi Bole bole usne moje je sve njegova masta i ne vidim da je nesto pokrao, takodje lepo za usi a tesko za prste. Koliko se vidi sa snimka radi se o novogodisnjoj noci sa poznatim pevacima bez romske publike.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od Koca »

Evo jedan splet - prelaz iz Sumadije u Ciganiju, ovih 6 minuta snimka su mi bili dugi kao "6 godina" kada sam trebao skinuti i uvezbati. Voleo bi da svi koji pljuju Acu pokusaju da skinu njegovu svirku a tek posle da komentarisu. Takodje nije tacno da ima gresaka i brljanja nego je 99% otsvirano bez greske i ko kod da misli da je to samo setanje po skalama u 3-4 akorda i slicno, a da pri tome ne zna to isto da odsvira, molio bih ga da ne komentarise. Ko zna bolje od njega da odsvira moze ga kritikovati i pljuvati.

http://www.youtube.com/watch?v=JDvp4oz9fks
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Aca Nikolic Cergar

Post od prestovivo »

skylionM napisao:Moram ja da budem "mirođija" u ovakvim čorbama :-).......
pa ajd iskreno: pre svega, Aca Nikolić je izvanredan instrumentalista i tehničar, i potreban je trud i talenat da se dostigne takva veština sviranja, naglasak je na "veština". Dakle, ne smatram da to treba omalovažavati zbog onih koji napišu za njega "institucija, zakon, car, najbolji, itd.", na kraju, nije to napisao lično Aca, nego njegovi obožavaoci, ne shvatajući da time vređaju nas koji zaista znamo ko se može smatrati istinskom "institucijom", ali cenimo i veštine ovakvih majstora. To je što se tiče toga, što bi moja profesorica filozofije rekla...

e sad dalje, postoje u muzici "varijacije na temu" i to je ono što se čuje na ovom snimku: ukupno 4-5 akorda, što molska, što mol6 i dim, sa razrešenjem preko sedmice u dur i majstora Acu koji na ta 4 akorda prodje kroz sve te skale kroz dve i po oktave koliko ih ima na harmonici, zakači poneki romski celostepeni triler, i to u rekordno kratkom roku od četiri takta dok njegovi ortaci završe harmonsku frazu! I sve to ponovi više puta, prolazeći kroz skale na različite načine. Priznajem, ja to ne mogu, ali gospodo Romi i ostali obožavaoci, nije to mogao ni veliki Perica Gula a bio je veliki i volim da ga slušam!
Jednostavno, treba razgraničiti veštinu od umetnosti, i na kraju o ukusima ne vredi raspravljati, ali tradicija nije stvar ukusa. Ovo nije po mom ukusu.....

dobronamerni pozdrav

Potpisujem svaku rijec.
"Pogodak u centar".
Odgovori