Dragan Stojkovic Bosanac

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od guerini »

Svaka cast Bosancu za sve sto je dosad uradio al ne treba mu ono sto sad sedi u ziriju za Grandovce :(
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Svidja mi se Maticeva pesma "Nigdje ko u Bosni" koju svira Bosanac a od poslednjih Tetovaza pesma Suzane J. i kasnije Suzanino kolo. Uradjeno sa merakom i sa stilom. Cenim Bosanca i svaka mu cast. To sto je samouk nema nikakve veze, kao i sto mnogi skolovani muzicari ne umeju po sluhu bez nota da ubodu 3 akorda. Znam puno samoukih harmonikasa koji odlicno sviraju.
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od prestovivo »

Da li je D.S.Bosanac samouk ili ne, to ne znam, ali znam da je prije 30/35 godina imao orkestar od 15/16 clanova i vodio je tu ekipu veoma uspjesno. Nije predavao neku veliku paznju umjetnickim kolima i tradicionalnom melosu, kao npr Lj.Pavkovic, ali je uradio veliki broj hitova tkzv stare narodne muzike, koji su u medjuvremenu postali evergrini narodne muzike, koje danas rado zapjevaju sve generacije u svim dijelovima bivse SFRJ. Mislim da vece priznanje muzicaru i ne treba. Sviram njegovo kolo koje se zove ACINO KOLO, i u toj numeri se vidi karater i stil njegovog sviranja uopste.
ZDavidovic67
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 24 Apr 2012, 15:20

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od ZDavidovic67 »

Dragan Stojkovic Bosanac je Vasketov ucenik. I uopste nije samouk,molim vas nemojte takve stvari da pisete. To je jedan vrhunski muzicar,tih,nenametljiv. E samo ne znam sta mu je trebalo to da se pojavljuje u zvezdama granda. Nije to njegov nivo...
beltunac
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 04 Sep 2018, 13:49

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od beltunac »

Dragan Stojkovic Bosanac je rodom iz Srbije, otac mu je iz Leskovca a majka iz Sapca, ali je odrastao u Konjicu u BiH. od skole ima gimnaziju i osnovnu muzicku skolu (ovaj podatak stoji na Wikipediji). Sa suprugom Dunjom ima sina Aleksandra i cerku Aleksandru (Dzidza) koja se oprobala sa pevackom karijerom u Grandu.
Osamdesetih godina Dragan Stojkovic Bosanac intenzivno je saradjivao sa mnogim poznatim pevacima: Ana Bekuta, Halic Beslic, Ljuba Lukic, Ferid Avdic i drugi. Iz tog vremena ostali su njegovi poznati aranzmani mnogih pesama. Zadnjih godina je aktivan kao ziri u pevackom takmicenju Zvezde Granda. Mislim da bi trebao opet malo vise da se aktivira kao harmonikas, kompozitor i aranzer pesama jer vece koristi i zadovoljstva bi mi imali od takvog rada nego od ziriranja.
harmonika_bih
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 23 Jun 2020, 12:34

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od harmonika_bih »

Pozdrav uvažene kolege,

Postavljam ovo pitanje na temi Dragana Stojkovica Bosanca, mada je moglo ici i kao zasebna tema.
Naime, u posljednje vrijeme sam gledao neke nastupe i koncerte ovog velikog muzicara, i primjetio sam neobičnu tehniku sviranja;
izmedju ostalog, sviranje trilera (pogotovo "četvorke") 3 i 4 prstom, na način da npr. četvrti prst ide na ton A, a treći prst ide na ton Bb.
Poznat mi je još jedan harmonikaš - amater, koji trilere svira na isti način, a samim tim ima i poseban prstomet.
Interesuje me da li neko od forumaša zna o kakvoj se tehnici ovdje radi, da li je učio od nekog ko svira dugmetaru ili je nesto drugo.

Živi i zdravi bili
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Gde mu stoji ruka gore ili dole tj u prvoj ili 3. i 4. oktavi ? Tu je zec, probaj svirati 3.ili 2. prstom na A3 a 4. ili 3. prstom na B3. Zato taj problem nemaju dugmetarci. Mnogi beze da malom kabinom sviraju u prvoj polovini klavijature da bi izbegli uvrtanje sake na gore svirajuci dole velikom kabinom. Na prvi pogled izgleda naopako ali ruka ne boli. Probaj svirati Mercedes kolo skroz dole sa pocetakom u C duru gde sve pase na dugmetarski raspored cak i zadnji deo u duplikatu.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Gde mu stoji ruka gore ili dole tj u prvoj ili 3. i 4. oktavi ? Tu je zec, probaj svirati 3.ili 2. prstom na A3 a 4. ili 3. prstom na B3. Zato taj problem nemaju dugmetarci. Mnogi beze da malom kabinom sviraju u prvoj polovini klavijature da bi izbegli uvrtanje sake na gore svirajuci dole velikom kabinom. Na prvi pogled izgleda naopako ali ruka ne boli. Probaj svirati Mercedes kolo skroz dole sa pocetakom u C duru gde sve pase na dugmetarski raspored cak i zadnji deo u duplikatu.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od dugmetarac78 »

Između ostalih stvari u njegovoj karijeri. Bosanac je jedan od osnivača Južnog vetra. Kasnije su došli neki novi likovi a on se povukao.
harmonika_bih
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 23 Jun 2020, 12:34

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od harmonika_bih »

Koca napisao: 10 Nov 2020, 13:56 Gde mu stoji ruka gore ili dole tj u prvoj ili 3. i 4. oktavi ? Tu je zec, probaj svirati 3.ili 2. prstom na A3 a 4. ili 3. prstom na B3. Zato taj problem nemaju dugmetarci. Mnogi beze da malom kabinom sviraju u prvoj polovini klavijature da bi izbegli uvrtanje sake na gore svirajuci dole velikom kabinom. Na prvi pogled izgleda naopako ali ruka ne boli. Probaj svirati Mercedes kolo skroz dole sa pocetakom u C duru gde sve pase na dugmetarski raspored cak i zadnji deo u duplikatu.
Mislim da to nije slučaj ovdje, ovdje se radi baš o izrazito specifičnom prstometu kod sviranju trilera.
Evo imate primjer na linku

https://www.youtube.com/watch?v=pz--xLIn3sE

pogledati od 36:00
Odgovori