Dragan Stojkovic Bosanac

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Vidim i mogu samo da pretpostavim da je to onako po navici kako bi svirao dole pa da nebi gore menjao sad ovako sad onako ali nisam siguran, svakako gore nemora taj raspored.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od dugmetarac78 »

Mnogi harmonikasi koriste taj fazon. Nema tu puno veze dugmetara ili klavirka, tehnika je tehnika, taj način koriste harmonikasi kojima je bitno da triler ako je na pola tona, bude tako i odsviran, bez obzira na tonalitet. (za razliku od današnjih pojedinih navikanih "Virtuoza" ) koji sviraju trilere kako im padne pod šaku, pola tona ili ceo, ma ko da je bitno.....
Pošto sviram dugmetaru a ni klavirka mi nije nepoznanica, mogu reći da je to extra praktično, malo zeznuto dok ne "legne" da sa trećim prstom sviraš ton koji je viši od onog koji sviraš sa četvrtim, al kad uđe u ruku... mnogo dobar fazon.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od mali harmonikas »

harmonika_bih napisao: 10 Nov 2020, 11:48 Pozdrav uvažene kolege,

Postavljam ovo pitanje na temi Dragana Stojkovica Bosanca, mada je moglo ici i kao zasebna tema.
Naime, u posljednje vrijeme sam gledao neke nastupe i koncerte ovog velikog muzicara, i primjetio sam neobičnu tehniku sviranja;
izmedju ostalog, sviranje trilera (pogotovo "četvorke") 3 i 4 prstom, na način da npr. četvrti prst ide na ton A, a treći prst ide na ton Bb.
Poznat mi je još jedan harmonikaš - amater, koji trilere svira na isti način, a samim tim ima i poseban prstomet.
Interesuje me da li neko od forumaša zna o kakvoj se tehnici ovdje radi, da li je učio od nekog ko svira dugmetaru ili je nesto drugo.

Živi i zdravi bili
sta je tu neobicno da dupli sviras tako?3-4,2-3..to nije cetvorka to je dupli triler 4 je 4 predudara povezan u jedan koji se svira prije tona..
harmonika_bih
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 23 Jun 2020, 12:34

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od harmonika_bih »

mali harmonikas napisao: 16 Nov 2020, 12:08
harmonika_bih napisao: 10 Nov 2020, 11:48 Pozdrav uvažene kolege,

Postavljam ovo pitanje na temi Dragana Stojkovica Bosanca, mada je moglo ici i kao zasebna tema.
Naime, u posljednje vrijeme sam gledao neke nastupe i koncerte ovog velikog muzicara, i primjetio sam neobičnu tehniku sviranja;
izmedju ostalog, sviranje trilera (pogotovo "četvorke") 3 i 4 prstom, na način da npr. četvrti prst ide na ton A, a treći prst ide na ton Bb.
Poznat mi je još jedan harmonikaš - amater, koji trilere svira na isti način, a samim tim ima i poseban prstomet.
Interesuje me da li neko od forumaša zna o kakvoj se tehnici ovdje radi, da li je učio od nekog ko svira dugmetaru ili je nesto drugo.

Živi i zdravi bili
sta je tu neobicno da dupli sviras tako?3-4,2-3..to nije cetvorka to je dupli triler 4 je 4 predudara povezan u jedan koji se svira prije tona..
Meni je itekako neobično, prije svega zato što se šaka mora rotirati, a zatim što je školski svirati (ako se već može) 2-3-2-3-2 a ne 4-3-4-3-4.
A takođe me fascinira činjenica da tako odsviran triler zvuči maestrano (k'o rafal) :D .
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od mali harmonikas »

četvrti prst ide na ton A, a treći prst ide na ton Bb.

aha kontra odsvirani prst preko prsta,ali ovako probano na stolu ne izgleda tesko,može se i tako odsvirati..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Posle duzeg vezbanja isplati se koristiti taj obrnut raspored za trilere znaci 43434 na dirkama ABABA u donjoj polovini klavijature a skolski 23232 u gornjoj, a samim tim saka se stavlja u pravac podlaktice i nema uvrtanja sake sto stvara i te kakvu napetost pa nikakva tehika rotace nece pomoci. Dosao sam do zakljucka da se mora na 2 nacina uciti sviranje i to posebno za donju a posebno za gornju polovinu klavijature. Deluje u pocetku kao da se vozi bicikli sa ukrstenim rukama ali vremenom to legne ako se zgrci 4. prst tj postavi na sam pocetak bele dirke a ne blizu pocetka crne. Mesecima vec radim na vezbama da umesto gore sto sam do sada svirao klainetom ili sopranom isto to sviram velikom kabinom dole pa ko je uporan neka proba da vezba. Uzor mi je bio Zoran Paunovic i veoma sam zadovoljan efektom, no jos moram da vezbam jer nisam vecinu stvari prebacio na taj raspored. Sustinski se prebacuje akcenat sa 2. i 3. prsta na 3. i 4. kao kod dugmetare. Neko svira 323 umesto 232. Isto ne treba izbegavati palac na crnu dirku u donjoj polovini sto je neko ranije pisao vec iskljucivu ici palcem. Ako se ide recimo 3. prstom na crnu a zatim ispod palcom na belu opet se saka krivi na gore. U osnovnoj muzickoj skoli ucili su me obrnuto.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od cupavac »

Koca napisao: 14 Jun 2021, 08:47 Posle duzeg vezbanja isplati se koristiti taj obrnut raspored za trilere znaci 43434 na dirkama ABABA u donjoj polovini klavijature a skolski 23232 u gornjoj, a samim tim saka se stavlja u pravac podlaktice i nema uvrtanja sake sto stvara i te kakvu napetost pa nikakva tehika rotace nece pomoci. Dosao sam do zakljucka da se mora na 2 nacina uciti sviranje i to posebno za donju a posebno za gornju polovinu klavijature. Deluje u pocetku kao da se vozi bicikli sa ukrstenim rukama ali vremenom to legne ako se zgrci 4. prst tj postavi na sam pocetak bele dirke a ne blizu pocetka crne. Mesecima vec radim na vezbama da umesto gore sto sam do sada svirao klainetom ili sopranom isto to sviram velikom kabinom dole pa ko je uporan neka proba da vezba. Uzor mi je bio Zoran Paunovic i veoma sam zadovoljan efektom, no jos moram da vezbam jer nisam vecinu stvari prebacio na taj raspored. Sustinski se prebacuje akcenat sa 2. i 3. prsta na 3. i 4. kao kod dugmetare. Neko svira 323 umesto 232. Isto ne treba izbegavati palac na crnu dirku u donjoj polovini sto je neko ranije pisao vec iskljucivu ici palcem. Ako se ide recimo 3. prstom na crnu a zatim ispod palcom na belu opet se saka krivi na gore. U osnovnoj muzickoj skoli ucili su me obrnuto.
Hvala za ovo objašnjenje. :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Ko zeli neka proba da primeni na primer:
- Kekino kolo T.Milic, B mol kao original,
- Mercedes kolo C dur pa B mol. Znaci u najnizem polozaju ruke tj najvisi tonovi basona.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dragan Stojkovic Bosanac

Post od Koca »

Ako se dvoumite koji raspored da hvatate jednostavno pogledajte ruku u ogledalo i ako je saka u pravcu podlaktice onda je OK.
Odgovori