Literatura - Popravak i štimanje harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Emirson84
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 19 Maj 2013, 18:32

Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od Emirson84 »

Kolegama serviserima i štimerima, akademskim harmonikašima, nastavnicima harmonke ali i "za svoju dušu harmonikašima" želio bih preporučiti dvije izuzetno korisne knjige, od kojih svaka ponaosob predviđaju i nude rješenja tehničko-mehaničkih, tonskih i dr. problema na harmonikama. Vjerovatno je korisnija prvoj skupini no u svakom slučaju može poslužiti kao kvalitetan fundament za percipiranje harmonike i svakako malo studioznijim upoznavanje samog instrumenta i njegovih osobina.

Imao sam sreću da sam prije par godina u Dortmundu u jednoj knjižari kupio obje, pa Vam iste preporučujem...

Prva nosi naslov: "The Ins and Outs of the Accordion", poznatog francuskog harmonikaša i štim majstora Thierry Benetoux. Knjiga je podjeljena na 12 poglavalja sa fantastičnim ilustracijama i fotografijama na preko 250 stranica nudi preneseno iskustvo ovog francuskog harmonikaškog velikana.

Druga nosi naslov: Learn to Repair and Maintain Your Accordion, u reizdanju britanskog "Karnak Publishing" iz 2006 godine. Knjiga predstavlja svojevrstan vodić o tome kako popraviti i održavati svoju harmoniku. Pored velikog broja korisnih informacija na oko stotianjak stranica sadrži i poglavlja vezana za alate i materijale potrebne za pokretanje sopstvenog servisa za popravaka i sl...

Svakako obje vrijedi pročitati, prostudirati i primjenjivati u praksi ukoliko se bavite ovakvim vidom zanata...


Lijep pozdrav iz Tuzle

:svirac:
amircic
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 07 Nov 2013, 11:34

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od amircic »

kopiraj,uveži i reci koliko para i završimo posao.
AlexMk
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 06 Jun 2019, 06:27

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od AlexMk »

Link za download skenirane knjige uklonjen (piraterija). Molimo procitajte pravia foruma: https://muzikaharmonike.com/app.php/rules

Evo PDF download besplatno link
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od mali harmonikas »

Knjige za popravak harmonike?hm bas nisam siguran koliko je to pametno..po tome ljudi koji se bave popravkom cijeli zivot zamijeniti ce knjiga ..može se popraviti nestoali da ce netko rastavljati bas sistem..
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od accordionist »

Zasto ne bi bilo pametno da ima knjiga? Iz knjiga se uci teorija i znanje a u praksi rutina i vestina. Znaci ne trebaju knjige niti za jednu oblast u zivotu? Niti za elektroniku, niti za medicinu itd itd .... :lol:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od Koca »

Jeste pametno da ima knjiga tj. potrebno je, ali je nedovoljno i nejasnio dok svojom rukom ne probas da resis problem, a onda usput ti iskrsne jos par problema o kojima ne pise u knjizi. Iz knjige naucis pravilo ali ima vise izuzetaka od pravila. Onda postoje razliciti sistemi za klavijaturu , automat za registre ... slozen zanat da ne duzim ko ne veruje nek procita knjige i nek otvori servis nemam nista protiv.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od mali harmonikas »

accordionist napisao: 08 Mar 2021, 10:19 Zasto ne bi bilo pametno da ima knjiga? Iz knjiga se uci teorija i znanje a u praksi rutina i vestina. Znaci ne trebaju knjige niti za jednu oblast u zivotu? Niti za elektroniku, niti za medicinu itd itd .... :lol:
Pa eto kupi knjigu pa popravljaj harmoniku iz knjige..kad nesto zeznes nemoj ju nositi majstoru..a zeznuti ces sigurno..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 08 Mar 2021, 11:41 Jeste pametno da ima knjiga tj. potrebno je, ali je nedovoljno i nejasnio dok svojom rukom ne probas da resis problem, a onda usput ti iskrsne jos par problema o kojima ne pise u knjizi. Iz knjige naucis pravilo ali ima vise izuzetaka od pravila. Onda postoje razliciti sistemi za klavijaturu , automat za registre ... slozen zanat da ne duzim ko ne veruje nek procita knjige i nek otvori servis nemam nista protiv.
Ne bih se upustao u taj biznis nikako komplicirano do bola,,pod popravkom ne mislim nesto sto namjestim prstima vec kad krenu serafljenja..previse mi harmonika znaci da bih ju ja sam popravljao a ne znam ni zarulju promijeniti
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Literatura - Popravak i štimanje harmonika

Post od accordionist »

Mene popravka harmonika uopste ne zanima, kad treba neka intervencija ja odnesem kod majstora, platim mu i miran sam. Ali verujem da knjige na tu temu mogu da pomognu onima koji pocinju da se bave tim poslom i planiraju da se ozbiljno posvete tome, a siguran sam da mogu da budu korisne i mnogim "starim i velikim" majstorima koji vec godinama rade taj zanat i ubedjeni su da znaju sve ;) ;)
Odgovori