scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
korda61
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 31 Avg 2013, 23:35

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od korda61 »

Zamolio bih kolegu Mladen-Marija 1 da mi se javi privatno na e-mail:
[email protected]
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

korda61 napisao:Zamolio bih kolegu Mladen-Marija 1 da mi se javi privatno na e-mail:
[email protected]
tek pre neki dan sam procitao vasu poruku,poslao sam vam mail,pozz :pozdrav:
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

pozdrav,primetio sam da se u ceslju klavijature izmedju svaka 2 drveta kroz koji prolazi svaka bela dirka pojedinacno nalazi nalepljena trakica odgovarajuce debljine,te trakice koliko vidim kao laik regulisu direktno "luft",saznao sam da su te trakice od materijala koji se zove kasmir,gledam klavijaturu odozgo izbliza i primecujem da na svim dirkama koje imaju luft,ta trakica je maltene pojedena,a na dirkama koje nemaju luft ta trakica nije pojedena i ima odredjenu debljinu,ne znam koje je debljine,ali je sigurno ispod 1 mm,mene sad zanima da li je debljina te trakice standardizovana,ili se i ona proizvodi u razlicitim debljinama,te gde se moze nabaviti,ne znam sta se nalazi ispod klavijature,da li i crne dirke imaju neki drveni cesalj kroz koji prolaze ?, :zbunjen: imam jos jedan veliki problem,a to je problem na bas strani,naime,ispod basne daske koja je debela oko 5mm otprilike i koja ima rupe za basove sirine 9,4 mm,ispod te basne daske koja je od drveta se nalazi neka ploca debljine otprilike 1,5 mm koliko odokativno procenjujem i kroz nju su probusene rupe za svaki bas pojedinacno,i ta ploca prakticno centrira dugmice basova,dugmici basova su precnika 7,4 mm,rupe na toj ploci su neznatno sire,ne mogu da zavucem subler unutra pa da izmerim,pretpostavljam da je sirina tih rupa kroz koje prolaze bas dugmici otprilike 7,5 eventualno 7,6 mm,e problem je u tome sto je na toj ploci jedno 30-ak rupa se razlohalo,tj. taj promjer nije 7,5 mm nego je poprilicno veci,tako da mi se bas dugmici na tim rupama poprilicno klate,nisu centrirani,a bogami osetim ponekad i pri sviranju da mi malo i zapinju,povrsina te ploce je crvenkasta,da li netko zna koji je strucni naziv za tu plocu i moze li se ona nabaviti,a definitivno je moram promjeniti,ako netko zna,unapred se zahvaljujem
harmoniko_moja
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 02 Okt 2014, 23:14

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od harmoniko_moja »

u Hrvatskoj,BiH,Srbiji ima toliko majstora ,koji mogu riješiti te probleme. bezveze je toliko pisati , ako se ima novaca za tu harmoniku onda se ima i za servis .
bez uvrijede i lijep pozdrav
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od guerini »

pa forum i sluzi da bi ljudi pitali. Kakav je ovo komentar "harmoniko_moja"??
harmoniko_moja
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 02 Okt 2014, 23:14

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od harmoniko_moja »

nije problem pitati , ali u odgovoru ne vidim riješenje . jer i ako dobije odgovor , napisao je da se toliko ne razumije u servis. znači ipak to treba popraviti i detaljno sve uživo provjeriti. to nije harmonika od 200eu pa da se na njoj uči popravljati. najbolje odvesti majstoru na pregled i od njega sve saznati . to je moje mišljenje ,možda će netko reći isto ili ne . nije bitno . više nemam što pisati ,nekad je bolje ništa ne pisati !
bez uvrijede nisam ništa loše mislio
lijep pozdrav .
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od guerini »

Nisam nista lose mislio :pozdrav: ne razumem se mnogo u harmonike ali zelim sto vise da naucim i oko mehanike i oko svega :svirac:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Harmoniko_moja, nema veze sto je covek napisao toliko, samo je pokusao da metodom poredjenja nadje odstupanje od ocekivanog standarda :-) (uporedio sirinu vecine rupa na bas strani i zakljucio da su se neke rupe razakale i da to mora da je problem, uporedio filceve i uzrocno-posledicno zakljucio zbog cega se javio luft na pojedinim tipkama).
Guerrini, problem je u tome sto su to "sistemski" problemi koje majstor mora da resi, znaci potpuna zamena tih filceva, ako ti nisi to radio niti se osecas komotan da to uradis, onda nemoj. Moras i da znas tacnu debljinu filceva koje kupujes (mozda ce ti neki majstor i izaci u susret i prodati odgovarajuci ako bas resis da to sam radis). A sto se tice bas strane, ponovo kaze, zvuci kako sistemski problem i ako ti pravi komplikacije resenje je zamena te ploce novom (nerazakanom), ne verujem da to mozes sam da uradis... ili mozda mozes :-) ;-)
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Guerrini, izvini, vidim da je originalni post od mladen_marija, ne od tebe :-) Pozdrav
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

Bata_Amater napisao:Guerrini, izvini, vidim da je originalni post od mladen_marija, ne od tebe :-) Pozdrav
zivio bato,ma vidi,ne pada mi na pamet sam da prckam po harmonici,ono sto nije moj posao ja ne cackam,imam ja mog majstora ovde u n.sadu gde zivim kojeg smatram i dugogodisnjim prijateljem,iskusan je,,medjutim nema na lageru te specificne delove,95% njegovog posla cine jeftinije,skolske harmonike,a ja ne bih da turam svasta u moju harmoniku,mene zanima da li postoji basna daska kao rezervni dio,za harm.od 120 basova,da li je vec sa izbusenim rupama,ovde kako vidim na mojoj harmonici definitivno mora da se menja,vidim cak da je na povrsini te basne ploce bio i neki crveni filc koji je maltene nestao,nije mi problem cijena,sto rece "harmonika moja",ne zalim da platim,taman posla,pretpostavljam da je razmak rupa na basnoj dasci standardizovan,mada ima i razlike,zavisno od marke harmonike,da li ta basna daska mora biti iskljucivo od scandali super 6 harmonike ili je to standard?,i ta kasmir traka koja cijelom duzinom prolazi kroz cesalj,i kroz crne i kroz bijele tipke,je li to neka standardizovana debljina ili i to ima u raznim promjerima,ovde na mojoj harmonici kad gledam sa bat.lampom kroz klavijaturu odozgo " odokativno " vidim da je 0,7-0,8 mm,a pokusavao sam logicki da shvatim zasto na nekim tipkama ima luft,i kad sam vidio da na svim tipkama koje imaju taj luftic,ta kasmir trakica na tim tipkama je 99% pojedena,maltene vidim golo drvo ceslja,ta trakica nikad nije menjana u proteklih 56 godina,i shvatio sam da je to uzrok problema,sto se tice samih plastika na tipkama,meni ova udubljenja koja se nalaze na 10-ak tipki ne smetaju pri sviranju,mada kad se radi o harmonikama tu kod mene nema kompromisa,ipak mi i estetika znaci i poduzeo sam sve potrebne korake da negde u italiji pronadjem garnituru tih plastika,24 komada,platicu je koliko god treba,ako je ta harmonika napravljena u italiji,znaci tamo su napravljene i te plastike,tamo su i ti kalupi i prese,sigurno nisu baceni u smece,ne vidim razloga da se za odgovarajucu novcanu protuvrijednost ne moze doci do tih famoznih plastika,ako postoje igde u italiji,ja cu ih iskopati,ako ih ne uspijem pronaci,ostavicu ove originalne,sta drugo da radim :roll: meni je moja dallape harmonika koju sam imao bila ostvarenje svih mojih snova koje sam imao vezano za temu zvana harmonika,kad sam se igrom slucaja uspio dokopati ove scandalice i kad sam je stavio na sebe i zasvirao,to je bio kraj,nema dalje,to se recima ne moze opisati,ima fantastican,plemenit ton,presretan sam sto sam vlasnik ove harmonike,i zato i zelim da je sredim do maximuma,koliko se moze,naravno :svirac:
Odgovori