Registri na harmonici

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Ako nema pikolo onda troglasna ima violin, a ako ima pikolo, sopran i bason onda nemoze da se izvede osim da se pikolo zameni klarinetom. Pikolo sopran, klarinet i bason citaj kao garnitura tonova ili glas.
Stevica
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Jul 2022, 15:06

Re: Registri na harmonici

Post od Stevica »

Moj drug ima klaviru harmoniku troglasnu i nekako ima i violin i pikolo zato pitam kako je to moguće
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Registri na harmonici

Post od dugmetarac78 »

Stevica napisao: 17 Jul 2022, 20:42 Moj drug ima klaviru harmoniku troglasnu i nekako ima i violin i pikolo zato pitam kako je to moguće
Jednostavno..... Nikako osim ako nema Basson. Tj. Ako ima sopran, klarinet i pikolo. Ali to je jednako dobitku sedmice na loto-u
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

To sto si nazvao "nekako violin" je oboa tj. kombinacija klarineta i picolo. On je ostriji od violina i ravno stimovan. I ja nisam cuo za troglasnu bez basona.
Stevica
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Jul 2022, 15:06

Re: Registri na harmonici

Post od Stevica »

Hvala na odgovorima svima maada mi neke stvari još uvek nisu jasne, npr troglasna harmonika ima basson Clarinetul i pikolo registar to su zapravo glasovi, koji glas tu fali da bi se dobio violin, jer je očigledno violin registar kombinacija Clarinet i još necega
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Registri na harmonici

Post od dugmetarac78 »

Glasovi se sortiraju po visini. Znači 1 Basson...najniži
2 Klarinet za oktavu viši od basona
3 Sopran iste visine kao i klarinet ali malo (namerno raštimovan, ili podignuta frequencija da se dobije tremolo)
4 Pikolo oktavu viši od soprana i klarineta, a samim tim dve oktave viši od basona.
Sad kombinovanjem tih glasova dobijaju se odreženi registri. NPR. Violin je kad zajedno "rade" sopran i klarinet, organ je kad su basson i pikolica, master je kad su svi zajedno, oboa, je pikolo i klarinet, itd.itd.....
Stevica
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 17 Jul 2022, 15:06

Re: Registri na harmonici

Post od Stevica »

E sad mi je jasno znači fali sopran pored klarineta da bi se dobio violin
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Registri na harmonici

Post od mali harmonikas »

Stevica napisao: 18 Jul 2022, 10:24 E sad mi je jasno znači fali sopran pored klarineta da bi se dobio violin
Kada jednom pocnes svirati ozbiljno shvatiti ces da te igrice s registrima su potpuno nevazne ..kada ces imati zadatak da skines 3,4 pjesme dnevno onda shvatis da je sve drugo djecija igra
Odgovori